Domy szkieletowe w technologii „kanadyjskiej”: były szczególnie lansowane w naszym kraju w latach 90-tych. Wraz z otwarciem się naszych granic i świadomości na produkty zachodnie i „amerykańskie” wiele firm budowlanych próbowało implikować na naszym rynku szkieletowe domy drewniane. Niestety w związku z ograniczoną wiedzą wykonawców oraz brakiem odgórnych norm budowlanych w tym zakresie, jakość wielu budynków wykonanych w tej technologii pozostawia wiele do życzenia. Nie trzeba było czekać długo by do „kanadyjczyków” przylgnęła łatka domów nietrwałych, zawilgoconych i zimnych. Oczywiście nie jest to wina technologii. Wszak domy „kanadyjskie” chociażby w Ameryce Północnej czy zachodniej Europie są trwałe i mają niezmiennie rzeszę zwolenników.
Niestety raz wyrażona zła opinia może celować w inne sektory rynku i produkty podobne. Przez pryzmat „kanadyjczyków” patrzy się często na nowoczesne domy prefabrykowane o konstrukcji drewnianej. Jest to ocena błędna i również wynika z niedostatecznej wiedzy inwestorów.
- Owszem drewniane domy prefabrykowane są również oparte o konstrukcję szkieletową, jednak nie mają wiele wspólnego z tzw. kanadyjczykami – mówi Joanna Kościk – Ciuraj z firmy Zetbeer – Domy prefabrykowane charakteryzują się cięższym szkieletem, nie są narażone na błędy wykonawcze i spełniają normy domów energooszczędnych i pasywnych. Wynika to z faktu, że wszystkie detale techniczne są wcześniej zaplanowane w projekcie, elementy są wykonywane na maszynach sterowanych numerycznie, a do budowy naszych domów używa się najlepszej jakości surowców.

 

domy o konstrukcji drewnianej domy o konstrukcji drewnianejfot. 1. Rozpoczęcie procesu prefabrykacji. Pracownicy korzystają z rysunków technicznych przygotowanych w programie SEMA / fot. 2. Konstrukcja prawie 14 metrowej ściany zewnętrznej oparta na drewnie KVH i belkach STEICOjoist.

 

Co to jest prefabrykacja domów?
Domy prefabrykowane a raczej ich komponenty (całe ściany, konstrukcje dachu, itp.) produkowane są w fabryce. Ich szkielet stanowią odpowiednio przygotowane na maszynach sterowanych numerycznie elementy z drewna konstrukcyjnego, łączone ze sobą na specjalnych stołach montażowych. Konstrukcja wypełniania jest izolacją. Zewnętrzna  powierzchnia ścian pokrywana jest systemem dociepleniowym wraz z tynkiem cienkowarstwowym.  W produkowanych ścianach montowane są okna, drzwi. Wyznaczane są również miejsca na wszelkie potrzebne instalacje. Tak przygotowywane elementy są montowane na placu budowy na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej.

Dlaczego zatem warto postawić na prefabrykację? Oto lista najważniejszych argumentów!

 

domy o konstrukcji drewnianej domy o konstrukcji drewnianejfot. 1. Jednoczesna produkcja trzech ścian zewnetrznych. Dzięki takiemu tempu pracy dom będzie gotowy do montażu za około 2 tygodnie. / fot. 2. W przestrzeni instalacyjnej ścian zewnętrznych zgodnie z projketem prowadzone są peszle do instalacji elektrycznej.

 

1. Prefabrykacja wyklucza przypadkowość
Wysoka jakość prefabrykowanego domu drewnianego uzależniona jest od dokładności na każdym etapie jego powstawania. Dlatego już projektowanie budynków prefabrykowanych powierzane jest w ręce profesjonalistów. W firmie Zetbeer dostosowywaniem projektów domów do warunków produkcyjnych zajmuje się sztab projektantów, którzy korzystając z oprogramowania SEMA tworzą projekty produkcyjne. Na ich podstawie sterowana numerycznie maszyna Hundegger K2 dokonuje obróbki poszczególnych elementów tak aby każdy z nich zgodnie z wymiarami i przeznaczeniem pasował do kolejnych. Przygotowane elementy trafiają na stoły montażowe gdzie są łączone i przygotowywane do przewiezienia na plac budowy.

 

domy o konstrukcji drewnianej domy o konstrukcji drewnianejfot. 1. Ściany zewnętrzne jeszcze na hali przygotowywane są do tynkowania. W tym przypadku zastosowano mineralną zaprawę klejącą i zbrojącą wzmocniona dodatkiem włókien StoLevell Uni oraz siatkę zbrojącą z włókna szklanego firmy STO. fot. 2. Montaż - dzień 1.

 

2. Surowiec najlepszej jakości
Jednym z największych problemów domów „kanadyjskich” było stosowanie do ich budowy nieodpowiedniej jakości surowca. Było to najczęściej drewno niestrugane i niesuszone. Dlatego było podatne na występowanie szkodników oraz korozji biologicznej. W przypadku domów prefabrykowanych budowanych przez firmę Zetbeer ich konstrukcja wznoszona jest z profesjonalnego drewna budowlanego KVH i BSH.
Drewno KVH to element konstrukcyjny o szczegółowo określonych właściwościach, dedykowany budownictwu drewnianemu. Dzięki siłowym połączeniom na złącza palczaste producenci KVH tworzą elementy drewniane niemal dowolnej długości i wysokiej wytrzymałości. Poszczególne elementy KVH pozbawione są wad i suszone technicznie do maksymalnej 15 proc. wilgotności. Powoduje to, że można zrezygnować z chemicznej ochrony takiego drewna, ponieważ poniżej takiego poziomu wilgotności jest ono odporne na korozję biologiczną oraz nieatrakcyjne dla szkodników. Dodatkowo drewno jest czterostronnie strugane i fazowane. Czterostronne struganie do pewnego stopnia uodparnia drewno na działanie ognia. Opóźnione zajęcie się konstrukcji ogniem spowodowane jest ślizganiem się ognia po gładkiej powierzchni.

 

domy o konstrukcji drewnianej domy o konstrukcji drewnianejfot. 1. Montaż - dzień 1. Zgodnie z projektem montowane są ściany wewnętrzne. fot. 2. Montaż - dzień 1. Kontrola na każdym etapie montażu pozwala na precyzyjne dopasowanie prefabrykatów.

 

3. Ekologiczne komponenty
Nowoczesność i precyzja budownictwa prefabrykowanego jest łączona z naturalnością i ekologią materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Firma Zetbeer zrezygnowała z materiałów izolacyjnych i wykończeniowych często spotykanych w domach „kanadyjskich”. Zastąpiono je produktami systemowymi, które np. proponuje firma Steico. Ciekawym przykładem są w tym miejscu materiały izolacyjne z włókna drzewnego, które nie tylko chronią przed utratą ciepła w zimie, ale zapewniają także perfekcyjną ochronę przed przegrzewaniem się budynku w lecie. Efektem jest naturalna klimatyzacja, komfort cieplny i zdrowy mikroklimat przez cały rok. Dzięki zastosowaniu takich materiałów i rezygnacji z folii paroizolacyjnej ściany są otwarte dyfuzyjnie, czyli oddychają.

 

domy o konstrukcji drewnianej domy o konstrukcji drewnianejfot. 1. Montaż - dzień 2 rozpoczyna się od przykrycia parteru dwunastoma panelami stropowymi. / fot. 2. Montaż - dzień 2. Kolejnym etapem jest montaż ścian poddasza.

 

4. Energooszczędność
Domy prefabrykowane spełniają normy dla domów energooszczędnych i pasywnych. Stosowanie sprawdzonych materiałów izolacyjnych oraz nowoczesnych rozwiązań budowlanych pozwala na osiąganie „wyśrubowanych” współczynników przy stosunkowo niskich kosztach budowy.  Typowa ściana w technologii firmy Zetbeer ma grubość 27 cm i osiąga współczynnik U=0,19 W/m2K. Dla porównania budownictwo tradycyjne a by osiągnąć taki współczynnik musiałoby tworzyć ściany o grubości 50 cm.

 

domy o konstrukcji drewnianej domy o konstrukcji drewnianejfot. 1. Ostatni etap to montaż dachu złożonego z dziesięciu paneli. / fot. 2. Prosty, dwuspadowy dach najlepiej wykonać w panelach, co znacznie przyspiesza montaż domu.

 

5. Przewidywalne koszty budowy
Na zakres robót podpisywana jest umowa na określony zakres prac i jej wartość nie ulega zmianie do końca realizacji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat domów prefabrykowanych zapraszamy na stronę producenta: www.domy.zetbeer.pl

 

64-700 Czarnków, ul. Przemysłowa 2, woj. wielkopolskie