fot. Komfort.pl​

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych w Polsce

Na wstępie sprawdźmy, co o standardowych wymiarach drzwi mówią przepisy budowlane. W świetle obowiązujących norm drzwi wewnętrzne w domach i mieszkaniach powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i przynajmniej 200 cm wysokości. Dotyczy to drzwi do wszystkich pomieszczeń przystosowanych do przebywania w nim ludzi: salonu, sypialni, kuchni, łazienki itp. Z tego względu to właśnie drzwi wewnętrzne 80 cm uznaje się za standardowy, wyjściowy wymiar. Oczywiście nie oznacza to, że jesteś ograniczony tylko i wyłącznie do drzwi takiej szerokości. Do dyspozycji masz także drzwi szersze i węższe, ale o tym napiszemy za chwilę.

​Standardowa szerokość drzwi wewnętrznych – czy zawsze się sprawdzi?

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejsza szerokość drzwi wewnętrznych w przestrzeniach mieszkalnych to 80 cm. Drzwi o szerokości 80 cm pozwalają na swobodną i w miarę wygodną komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Dodatkowo nie zajmują zbyt wiele cennej przestrzeni.

W pomieszczeniach użytkowych o mniejszym metrażu, takich jak garderoby czy spiżarnie, stosuje się często węższe drzwi. Na rynku dostępne są skrzydła o szerokości zaledwie 60 czy 70 cm. Z kolei do reprezentacyjnych i intensywnie użytkowanych pomieszczeń, takich jak salon czy sypialnia, wybiera się drzwi szersze niż standardowe 80 cm. Drzwi wewnętrzne 90 lub 100-centymetrowe oferują znacznie większy komfort. Są też o wiele bardziej praktyczne w sytuacjach, gdy do pomieszczenia musisz wnieść coś o dużych gabarytach. Pamiętaj jednak, że szersze drzwi wewnętrzne wymagają więcej miejsce, tak aby skrzydło mogło się swobodnie otworzyć. Wybierając drzwi wewnętrzne, weź więc pod uwagę to, w którą stronę będą się otwierać (drzwi prawe i lewe) oraz to, jakie są wymiary i układ pomieszczenia.

fot. Komfort.pl

​Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych

Przepisy określają minimalną wysokość drzwi wewnętrznych do domów i mieszkań na 200 cm. Taka wysokość zapewnia wygodne przejście dla większości użytkowników. Jest to jednak wymiar minimalny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domu zamontować nieco wyższe drzwi.

Drzwi wewnętrzne o wysokości 220 cm to doskonały wybór do mieszkania w kamienicy z wysoki stropami. Takie wysokie drzwi wewnętrzne świetnie sprawdzą się także w mieszkaniach czy domach urządzonych w stylu industrialnym.

fot. Komfort.pl

​Drzwi przesuwne i łamane – ciekawe rozwiązania w małych przestrzeniach

Co jednak zrobić, gdy układ i metraż mieszkania nie pozwalają na montaż drzwi rozwiernych o standardowych, przewidzianych przez przepisy budowlane wymiarach? W takich sytuacjach do dyspozycji masz szereg niestandardowych rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to drzwi przesuwne. Dzielą się na drzwi przesuwne naścienne i wewnątrzścienne (chowane w ścianie). Sposób montażu takich drzwi jest nieco bardziej skomplikowany. Pozwalają jednak zaoszczędzić sporo miejsca bezpośrednio przed drzwiami. Jest to idealne rozwiązanie do wąskich pomieszczeń, w których tradycyjnie otwierane skrzydło drzwi koliduje z innymi elementami wyposażenia.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się drzwi łamane lub składane. Na takie modele decydują się często posiadacze połączonej z sypialnią garderoby. Plusem jest to, że drzwi zajmują niewiele miejsce. Mankamentem jest jednak dosyć złożona konstrukcja, która z czasem może ulec awarii.

Warto rozważyć takie nietypowe rozwiązania w przypadku ciasnych wnętrz, wąskich korytarzy itp. Dzięki nim wykorzystasz przestrzeń w optymalny sposób.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,