Impregnat ogniochronny do drewna – Wood Protector Przeciwognowy impregnat do drewna Firestop
Owady, grzyby, ogień, szkodliwe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – zagrożenia, jakim muszą sprostać konstrukcje drewniane można mnożyć. A przecież mimo tego, to właśnie z drewna wciąż chętnie wznosimy domy, altany, drewutnie, elewacje, podbitki dachowe i wykonujemy szereg innych konstrukcji. Kluczem do sukcesu jest oczywiście fakt, że dziś, gdy technologie bardzo poszły naprzód, potrafimy zapewnić wykonanym z drewna konstrukcjom długotrwałą żywotność. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad doborem odpowiedniego środka, który zabezpieczy drewno, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, na co będzie ono narażone w danej sytuacji.
– Zagrożeń, jakie czyhają na drewno jest niemało. Przede wszystkim jest to szkodliwe działanie owadów i grzybów. Drewno stosowane w budownictwie musi też być zabezpieczone przed ogniem. W tym celu stosuje się impregnaty ogniochronne do drewna. Sama impregnacja jest uznawana za najlepszą metodę ochrony drewna, która polega na nasyceniu go odpowiednim preparatem, nadającym pożądane cechy i właściwości. W ten sposób można zabezpieczyć naturalny surowiec zarówno przed ogniem, jak i przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi – mówi Kinga Siekierska z firmy Dekspol.
W ofercie Dekspol znajduje się Wood Protector Przeciwogniowy impregnat do drewna Firestop Koncentrat, który pozwala uchronić surowiec przed wpływem wszystkich wymienionych czynników, a dodatkowo jest także stosowany do zwalczania larw i owadów drążących już w drewnie. Jest przeznaczony do drewna budowlanego, stosowanego w 1 i 2 klasie użytkowania wewnątrz, na zewnątrz pomieszczeń pod zadaszeniem lub na zewnątrz, stosując top coat w postaci Lakierobejcy ochronnej. Produkt oferowany jest jako koncentrat, który stosuje się w postaci 20% roztworu wodnego. Impregnację ogniochronną drewna wykonuje się poprzez 2-4 krotne smarowanie pędzlem lub nanoszenie preparatu natryskiem w odstępach nie krótszych niż 4 godziny. Możliwa jest też aplikacja metodą kąpieli całych elementów. Aby uzyskać trójfunkcyjne zabezpieczenie drewna (przeciw grzybom, owadom i biokorozji), konieczne jest wprowadzenie 100 g środka/m² drewna, co uzyskuje się w procesie dwukrotnego malowania powierzchni. Jeśli chcemy wykonać impregnację ogniochronną drewna oraz uzyskać ochronę przed działaniem grzybów, owadów i biokorozji, należy pomalować powierzchnię drewna czterokrotnie lub więcej, wprowadzając łącznie 200 g środka/m².
Wood Protector Przeciwogniowy impregnat do drewna Firestop posiada oczywiście wszystkie potrzebne pozwolenia na udostępnianie na rynku i stosowanie produktu biobójczego, a także aprobaty techniczne i certyfikaty zgodności.

 

fot. Dekspol

Lakier koloryzujący do drewna
– Obok kwestii związanych ze szkodliwymi czynnikami, przed których działaniem chcemy ustrzec surowiec, dobór produktu do zabezpieczenia drewna, powinien być też uzależniony od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć, np. czy zależy nam na tym, aby była widoczna struktura drewna, czy chcemy uzyskać efekt kryjący lub połysk – radzi Kinga Siekierska.
Zastosowanie impregnatu ogniochronnego do drewna (konstrukcyjnego), a następnie pokrycie elementów lakierem koloryzującym do drewna sprawi, że będzie ono nie tylko świetnie zabezpieczone, ale i zyska nieprzeciętne walory estetyczne. Wyrobem, który doskonale sprawdzi się do dekoracyjnej impregnacji drewna jest Wood Protector Lakierobejca ochronna do drewna. Nadaje ona powierzchniom lakierowanym trwały połysk i kolor, a ponadto tworzy powłokę odporną na wpływ czynników atmosferycznych i na biokorozję. Produkt może być stosowany jako lakier do drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, a jest polecany szczególnie do drewnianych elementów wykończeniowych, np. do fasad, filarów, belek, balustrad, okiennic, drzwi, mebli ogrodowych wykonanych z twardego drewna.
Spektrum możliwych zastosowań zwiększa też szeroka gama kolorystyczna, bo preparat jest dostępny jako lakier bezbarwny, biały, szary-marengo, sosna, tik,
kasztan, złoty dąb, orzech, ciemny orzech, zielony, palisander, heban, przy czym w każdym wypadku pokryte nim powierzchnie zachowują naturalną, wyjątkową strukturę drewna.

 

fot. Dekspol

Impregnaty ogniochronne do drewna czy lakiery do drewna na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń to wyroby, które dziś, w XXI wieku muszą sprostać szczególnie wysokim wymaganiom. Obok długotrwałej i skutecznej ochrony przed szkodliwymi czynnikami, ogniem, biokorozją, muszę też dobrze trafiać w gusta użytkowników, co gwarantuje np. rozbudowana kolorystyka czy możliwość zachowania struktury drewna przy jednoczesnym wysokim stopniu ochrony. Działając na rynku już ponad 20 lat firma Dekspol wyspecjalizowała się w produkcji zaawansowanych środków, a marki przeznaczone do impregnacji ogniochronnej drewna, takie jak Firestop, czy preparaty dekoracyjne i ochronne, jak Wood Protector i Dekolit są dziś synonimem najwyższej jakości i skutecznej ochrony drewna na długie lata.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dekspol.pl

62-300 Września, ul. Kościuszki 14 , woj. wielkopolskie
tel. +48 616 400 004,