Kamień naturalny – wyzwania

Kamień naturalny w przydomowym otoczeniu wygląda pięknie. Jest też popularnym wyborem na obudowę kominków, dodając im elegancji i stylu. Jest jednak podatny na wchłanianie substancji, co może prowadzić do trwałych plam, osłabienia struktury czy procesów degradacji. Impregnacja zabezpiecza go przed różnymi szkodliwymi wpływami, takimi jak wilgoć, plamy, zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, stosowanie impregnacji ma długą historię, sięgającą wręcz starożytności, gdy w tym celu stosowano np. wosk lub oleje roślinne. Współczesne metody impregnacji, oparte na badaniach chemicznych i technologicznych, ewoluowały w miarę postępu nauki i technologii. Impregnaty dające efekt mokrego kamienia opracowane są w taki sposób, aby wizualnie uwydatniać naturalne piękno kamienia, aby sprawiał wrażenie zwilżonego. Preparaty te cieszą się pozytywną opinią wśród użytkowników. Firma Retinall od wielu lat specjalizuje się w produkcji impregnatów do konserwacji i zabezpieczania kamieni naturalnych. W portfolio firmy znajdziemy m.in. właśnie impregnaty dające efekt „mokrego kamienia”.

fot. RETINALL

Impregnat do kamienia naturalnego z efektem mokrego kamienia – opinie

Impregnaty do kamieni naturalnych, w tym te dające efekt „mokrego kamienia”, zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. A to dlatego, że kamień naturalny nadaje przestrzeni wyjątkowy charakter, a utrzymanie go w pierwotnym stanie, tak aby zachował swoje walory, wymaga impregnacji. Warto pamiętać o tym, że kamień naturalny, w szczególności piaskowiec, w przypadku ekspozycji na wilgoć szybko porasta mchem, robi się zielony, a później ulega destrukcji. Kamienie pod drzewami owocowymi mogą zabarwiać się od upadających owoców. Elementy kamiennego ogrodzenia przy drodze z kolei ulegają nieestetycznym zabrudzeniom. Co sprawia, że impregnaty cieszą się pozytywną opinią? Przede wszystkim:

• eksponują naturalny kolor,
• zapobiegają zabrudzeniom, porastaniu mchem, plamom,
• ułatwiają mycie,
• przedłużają żywotność i estetykę kamiennych elementów.

Z uwagi na unikalny i estetyczny efekt, popularnym wyborem jest m.in. impregnat do kamienia naturalnego z efektem mokrego kamienia.

fot. RETINALL

Produkty do impregnacji kamienia naturalnego Gardal

W ofercie producenta Retinall znajdziemy dwa preparaty do impregnacji kamienia naturalnego: Gardal 50N i Gardal 60N. Gardal 50N to impregnat polimerowy przeznaczony stricte do piaskowca –użytego zarówno na elewacjach, ogrodzeniach, ciągach pieszych, jak i zastosowanego w obudowie kominków. Gardal 50N zmniejsza możliwość rozwijania się porostów na powierzchni, co jest szczególnie ważne w przypadku piaskowca. Wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne, a także ułatwia czyszczenie.

Gardal 60N to z kolei impregnat przeznaczony do podłoży z piaskowca i innych porowatych kamieni naturalnych, zarówno na elewacjach, ogrodzeniach, jak i ciągach pieszych. Bardzo dobry będzie także do zabezpieczania kamienia użytego przy obudowie kominków. Zastosowanie kompozycji wosków mineralnych doskonale zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci, dając efekt „mokrego kamienia”, kropli rosy na powierzchni. To jednak nie jedyne możliwe zastosowania – z powodzeniem nadaje się do podłoża betonowego (wylewki), gazobetonu, gresu technicznego, kostki brukowej czy klinkieru. Preparaty można nanosić pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.

Impregnat do kamienia naturalnego, w tym ten dający efekt „mokrego kamienia” to produkt wysoce skuteczny, odpowiadający na bolączki związane z użytkowaniem kamienia naturalnego. Warto na niego postawić i cieszyć się pięknym, „świeżym” i długotrwałym efektem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.retinall.pl/

32-600 Oświęcim, ul. Unii Europejskiej 10/89, woj. małopolskie
tel. +48 33 876 28 89,