Na czym to polega?

System termoizolacyjnych płyt klinkierowych to nowa technologia łącząca w jednym, kompaktowym produkcie ponad stuletnią tradycję wyrobów klinkierowych oraz najnowszą wiedzę z zakresu chemii budowlanej. Od technicznej strony zaś to nic innego, jak gotowe płyty styropianowe z wprasowanym klinkierem, przeznaczone do ocieplania ścian zewnętrznych budynku z równoczesnym eleganckim wykończeniem elewacji. Płytki spojone są ze styropianem wyłącznie mechanicznie, dzięki ich specjalnemu frezowaniu w „jaskółczy ogon”. System na żadnym etapie produkcji nie wymaga stosowania klejów czy zapraw cementowych – także gotowe płyty montowane są do podłoża za pomocą atestowanych łączników, umieszczonych w tulejach zatopionych w warstwie izolacyjnej. Wszystkie elementy systemu łączą się ze sobą na zakładkę, bez ryzyka powstania tzw. mostków termicznych. Termoizolacyjne płyty klinkierowe zapewniają niezmienność estetyki elewacji przez dekady, przy czym koniecznie trzeba zaznaczyć, że w prezentowanych tu elewacjach klinkierowych na styropianie mamy rzeczywiście do czynienia z autentycznym klinkierem, nie zaś z jego imitacją. Są to w stu procentach naturalne płytki wykonane z gliny i wypalane w piecach o temperaturze 1300℃.

fot. STYROMAT

Elewacje klinkierowe na styropianie – główne zalety

Korzyści ze stosowania systemu termoizolacyjnych płyt klinkierowych odczuwalne są już na etapie ich montażu, który jest bardzo prosty i szybki, a dla wprawnego majsterkowicza nie powinien stanowić żadnego problemu. Dość powiedzieć, że prędkość montażu systemu Styromat wynosi (przy dwóch osobach pracujących przez osiem godzin) nawet do 100 m2. Podobny efekt muru licowego, ale w technologii płytki klejonej to już tylko około 8-12 m2, czyli wielokrotnie mniej. To zrozumiała oszczędność czasu i pieniędzy. Także pod względem eksploatacyjnym klinkier bije na głowę inne popularne wykończenia elewacji, jak na przykład tynk. W przeciwieństwie do tego drugiego, płyty klinkierowe nie blakną z czasem, nie tracą koloru – wypalane są z różnych gatunków gliny, które same są nośnikiem koloru, nie potrzeba więc dodatkowego pigmentu (dodawanego do kolorowych tynków), który z czasem nieładnie blaknie. Elewacje klinkierowe na styropianie wykazują także dużo większą odporność na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Płytki ceramiczne charakteryzują się nasiąkliwością w przedziale 3 – 4,5%, są łatwo zmywalne, z elewacji tego typu usunąć można nawet graffiti. Odpowiednio, tynk jest pod tym względem nieodporny lub mało odporny – zwykle zabrudzoną powierzchnię trzeba jeszcze raz pomalować. Płytka ceramiczna jest niepalna i odporna na działanie słabych kwasów – po wypaleniu jest już niereaktywna i niewrażliwa np. na działanie kwaśnych deszczy czy innych żrących substancji. Tynk w zasadzie jest na to nieodporny – aby go wzmocnić, pokryć go trzeba dodatkowo środkami na bazie żywic epoksydowych. Elewacja z płytek ceramicznych pozostaje także trwała przez lata, po impregnacji nie wymaga już dalszej konserwacji czy odnawiania. Tynk natomiast trzeba niestety koniecznie okresowo malować. Innymi słowy, system termoizolacyjnych płyt klinkierowych Styromat oznacza elegancką, niezmienną elewację przez lata, przy jednoczesnym zapewnieniu korzystnej izolacji cieplnej w budynku. Dlatego często, jak w tym przypadku, warto ponieść wyższe nakłady finansowe, by zastosować takie materiały, które pozwolą elewacji budynku być niezmienioną jakościowo przez długi czas.

fot. STYROMAT

Wzory, kolory, zastosowania

Produkty ceramiczne charakteryzują się wyjątkową estetyką – do tego nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Jest to także naturalne, ekologiczne rozwiązanie w naszej szerokości geograficznej. Bardzo łatwo zatem dobrać odpowiedni wzór dla naszej planowanej elewacji klinkierowej na styropianie: w ofercie znaleźć bowiem można ponad 100 możliwych wzorów kolorystycznych. Wachlarz wyboru jest bardzo szeroki – od majestatycznych i prestiżowych ciemnych wybarwień (jak choćby wzory 330 – graphit czy 319 – royal) poprzez bardziej oryginalne rozwiązania ( jasny 238 – alumium matt lub chłodny 325 – achatblau bunt) poprzez dobrze nam znane i lubiane tradycyjne ciepłe, ceglaste czerwienie, żółcie lub brązy, jak choćby wzór R303 – ardor liso i mnóstwo innych. Takie bogactwo wzorów zapewnia bardzo duże możliwości aranżacyjne dla budowniczych i architektów. Tradycyjny czerwony klinkier znakomicie komponuje się z dachem z popularnej czerwonej dachówki, ciemne płytki świetnie wyglądają w detalach, cokołach lub słupach, zaś żółte płytki bardzo dobrze prezentują się w połączeniu ze szkłem, stalą czy nawet surowym betonem. Wariacji jest multum. Odpowiedni rodzaj, kolor czy wzór elewacji klinkierowej na styropianie znajdzie dla siebie zarówno prywatny inwestor w budownictwie jedno- czy wielorodzinnym, jak i deweloper.

fot. STYROMAT

Wśród realizacji z zastosowaniem tego systemu znajduje się bowiem na przykład galeria handlowa Kaskada w Szczecinie, hala sportowa w Mrągowie, czy osiedle Port Praski w Warszawie. Asortyment producenta obejmuje przy tym nie tylko same płyty – duże i małe, w układzie podstawowym, równoległym i z pionowym pasem klinkieru, w kilku różnych grubościach, ale także płyty narożnikowe i nadproża. W ofercie firmy Styromat znaleźć można też elementy uzupełniające: zaprawy do spoinowania, startowe listwy aluminiowe, uszczelniacze, łączniki i inne.

fot. STYROMAT

Wszelkie szczegóły dotyczące systemu termoizolacyjnych płyt klinkierowych, w tym również instrukcja montażu czy dane techniczne (rysunki, oceny, klasyfikacje) dostępne są na stronie www.styromat.com.pl

02-981 Warszawa, ul. Augustówka 22c, woj. mazowieckie
tel. (22) 858 77 36, 609 888 894,