Na rynku materiałów ociepleniowych mamy dostęp do całej gamy izolacji: wełny mineralnej, pianki poliuretanowej, styropianu. Każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety, a przed wyborem należy dokładnie sprawdzić ich parametry i właściwości. Jest jednak na rynku alternatywa w postaci maty termicznej ISOBOOSTER, której dystrybutorem w Polsce jest firma ANAR. Dlaczego warto zainwestować w ten materiał izolacyjny i co go wyróżnia na rynku?

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Maty izolacyjne ISOBOOSTER – co to jest?
ISOBOOSTER to termoizolacja refleksyjna, której działanie oparte jest na zjawisku odbicia promieniowania elektromagnetycznego (które jest nośnikiem energii cieplnej), a nie ograniczeniu przewodnictwa cieplnego. Maty posiadają budowę warstwową – wykonane są z dwóch lub więcej ekranów wysokorefleksyjnych (wypolerowana folia aluminiowa lub folia PET metalizowana warstwą aluminium) oraz warstw rozdzielających ekrany (wykonanych z folii bąbelkowej bądź pianek z tworzyw sztucznych). Dzięki temu, 97% promieniowania podczerwonego zostaje odbite, a straty ciepła w przegrodzie budowlanej są zredukowane do minimum. Maty posiadają wysoką odporność na wilgoć i są dedykowane do izolacji poddaszy, dachów oraz ścian budynków szkieletowych, a także w ociepleniu budynków przemysłowych, chłodni, przechowalni oraz obiektów rekreacyjno-sportowych. Ze względu na właściwości mat ISOBOOSTER, wykonane z nich przegrody cieplne, nie tracą swoich parametrów wraz z upływem czasu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Maty ISOBOOSTER dostępne są w dwóch grubościach:
- ISOBOOSTER-T1 o grubości 24 mm i współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym 0,42 W·m−2·K−1
- ISOBOOSTER-T2 o grubości 40 mm i współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym 0,29 W·m−2·K−1.

Z powyższych parametrów jasno wynika, że mata cieńsza jest w stanie zastąpić tradycyjną izolację o grubości ok. 90 mm, a mata grubsza nawet 130 mm.

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Dlaczego warto stosować maty izolacyjne ISOBOOSTER?
Maty termiczne są całkowicie odporne na wodę (np. deszcz czy śnieg) i nie występuje w nich ryzyko zawilgocenia materiału ociepleniowego i utraty właściwości izolacyjnych, co ma miejsce przy tradycyjnych rozwiązaniach, np. zastosowaniu wełny mineralnej, która pod wpływem wilgoci powstającej w trakcie użytkowania budynku, traci swoje właściwości. Ponadto, stale odbijając promieniowanie cieplne powierzchnia mat jest zawsze ciepła, a tym samym uniemożliwia powstawanie zjawiska „rosy”, czyli wykraplania się pary wodnej na powierzchni izolacji przy niskich temperaturach powietrza na zewnątrz. Nie występuje w nich również tzw. „efekt worka foliowego” – maty umożliwiają powolny przepływ wilgoci przez przegrodę. Ograniczają straty ciepła i zapobiegają występowaniu mostków cieplnych na styku maty z konstrukcją dachu i przy oknach dachowych. Ponadto niewielki ciężar izolacji ISOBOOSTER nie obciąża konstrukcji dachu, a w przypadku poddaszy użytkowych inwestor zaoszczędza przestrzeń, i dla uzyskania efektu dekoracyjnego – może pozostawić widoczne krokwie. Co więcej, maty izolacyjne ISOBOOSTER są całkowicie bezpieczne dla zdrowia domowników i nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Izolacja termiczna poddasza zimą i latem
Maty ISOBOOSTER są dobrą izolacją zarówno zimą, jak i latem. Dlaczego? Ponieważ wraz z rosnącą różnicą temperatur wzrasta ich efektywność cieplna. Co to oznacza? Latem, kiedy temperatura połaci dachu jest wyższa, lepsza jest jednocześnie wydajność termoizolacji. Z kolei zimą – im jest chłodniej na zewnątrz, tym bardziej wydajne jest ograniczenie ucieczki ciepła z ogrzewanych pomieszczeń.

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

W przypadku innych materiałów izolacyjnych – wełny czy styropianu jest zupełnie inaczej. Ich parametry cieplne nie są stałe przez cały okres eksploatacji. W miesiącach deszczowych czy w okresach opadów śniegu izolacja często ulega zawilgoceniu, co skutkuje pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych. Komfort cieplny spada również latem. Takie materiały jak wełna czy pianka mają niską bezwładność cieplną, co przy silnym nasłonecznieniu nie zapewnią chłodu na poddaszu. Dla nagrzanego dachu pokrytego blachodachówką temperatura pod pokryciem może dochodzić nawet do 80°C, a w pomieszczeniu przekraczać nawet 30°C. Maty termiczne ISOBOOSTER, odbijają promieniowanie i minimalizują proces nagrzewania się pomieszczeń. Inwestorzy, którzy je zastosowali  jako izolację poddasza, potwierdzają, że w upalne dni, nawet pod pokryciem z blachodachówki, warunki temperaturowe są w pełni komfortowe.

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Jak ocieplić poddasze? Montaż mat ISOBOOSTER.
Maty ISOBOOSTER to izolacja o niskich wymaganiach montażowych. Inwestor może samodzielnie ocieplić poddasze w przypadku małych prac termomodernizacyjnych. Montując maty izolacyjne należy zaopatrzyć się w: ostry nóż (bądź nożyczki), zszywacz tapicerski (taker) oraz wkrętarkę. Każdy arkusz maty ma po obu stronach 5-centymetrową zakładkę. Podczas montażu zakładki nachodzą na siebie, dzięki czemu ocieplenie dachu ma jednakową grubość na całej swojej powierzchni. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu liniowych mostków cieplnych na łączeniach arkuszy. Arkusze łączymy ze sobą taśmą samoprzylepną dedykowaną do budowlanych folii PE. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu po obu stronach układu mat co najmniej 20‑milimetrową szczelinę powietrznej (dla prawidłowego odbicia promieniowania cieplnego). Dla dachów odeskowanych i pokrytych papą zostawiamy wentylowaną szczelinę między poszyciem dachu a matą ISOBOOSTER. W sytuacji kiedy krokwie pokryte są membraną wysokoparoprzepuszczalną, również wymagana jest 2-centymetrowa szczelina, ale nie musi być ona wentylowana.

 

maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Dużą zaletą, w przypadku montażu mat izolacyjnych termicznych ISOBOOSTER, jest brak konieczności stosowania folii paroizolacyjnej,  która bezwzględnie powinna być montowana w wypadku użycia materiałów absorbujących wilgoć z otoczenia, np. wełny mineralnej. Natomiast w wypadku prac termomodernizacyjnych, gdy chcemy polepszyć parametry cieplne przegrody już zaizolowanej wełną, ISOBOOSTER oprócz roli dodatkowej termoizolacji, pełnić może także funkcję paroizolacji, chroniącej wełnę przed wilgocią. W takim wypadku nad wełną należy zachować wentylowaną szczelinę powietrzną lub zamontować pod pokryciem dachu membranę wysokoparoprzepuszczalną.

 

maty izolacyjne anar maty izolacyjne anarfot. ANAR

 

Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych, to montaż mat termicznych ISOBOOSTER powinniśmy zlecić firmie wykonawczej. Ze względu na łatwość montażu, fachowcy poradzą sobie z ociepleniem poddasza, nawet jeśli wcześniej nie stosowali mat ISOBOOSTER. W razie jakichkolwiek wątpliwości doradcy z firmy ANAR chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania i dokładnie wyjaśnią, jak przeprowadzić prace montażowe.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: www.isobooster.pl

96-200 Rawa Mazowiecka , ul. Mszczonowska 36, woj. łódzkie
tel. 468 166 190,