Ocieplanie celulozą – opinie a fakty

Uświęcony tradycją styropian czy wełna mineralna stają się powoli przeżytkami minionej epoki. W dobie energooszczędności i nacisku na ekologię rozwój technologii i produktów, które są przyjazne dla środowiska (a w konsekwencji również dla człowieka) postępuje bardzo szybko. Nic dziwnego, że również wymagania konsumentów rosną i to, co kiedyś było oczywistym wyborem (jak chociażby wspomniany styropian lub wełna), dziś jest niewystarczające. Ocieplanie celulozą poddasza, ścian czy podłóg to jedna z atrakcyjniejszych alternatyw, które mają dziś do wyboru osoby decydujące się na termomodernizację budynku.

fot. Thermofloc Polska

Celuloza Thermofloc – co to właściwie jest?

Mówiąc w największym skrócie, wykorzystywana jako materiał na ocieplenie celuloza powstaje z… papieru gazetowego, który jest rozdzierany i rozdrabniany, a następnie suszony i czyszczony.

– Kluczowe znaczenie ma dalszy proces produkcyjny, bo powstałe w wyniku rozdrabniania makulatury włókna celulozy są łatwopalne i atrakcyjne dla owadów i gryzoni, dlatego koniecznie jest dodanie do nich środków ochrony przeciwpożarowej i przeciwszkodnikowej– wyjaśnia Krzysztof Maciejewski z firmy KMG Krzysztof Maciejewski, która jest generalnym dystrybutorem Thermofloc na Polskę.

fot. Thermofloc Polska

Jakie są zalety ocieplania celulozą? Dzięki temu, że celuloza ma gąbczastą strukturę, jest skutecznym materiałem izolacyjnym, który doskonale chroni przed wahaniami temperatury. Świetne właściwości izolacyjności akustycznej sprawiają z kolei, że jednym z najpopularniejszych zastosowań dla ocieplenia celulozą są poddasza i dachy. Jako ekologiczna izolacja bez mostków termicznych i spoin celuloza sprawdza się też w konstrukcjach szkieletowych i drewnianych, umożliwiając dyfuzję pary wodnej przez przegrody w tego typu budynkach. Z kolei w budownictwie murowym obok ocieplania poddasza celulozą, materiał ten stosuje się także na izolacje termiczne ścian i stropów, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych.

 

– Celuloza jest materiałem higroskopijnym co oznacza, że może transportować wilgoć z otoczenia, a następnie ją oddawać, nie zmieniając przy tym swoich właściwości termoizolacyjnych – mówi Krzysztof Maciejewski.

Dla osób, które wybierając materiał temoizolacyjny mają na uwadze względy środowiskowe, obok faktu, że celuloza powstaje z makulatury, istotne znaczenie ma też proces produkcyjny, w którym jest niewielkie zapotrzebowanie na energię. Argumentem na rzecz ocieplania celulozą jest też fakt, że w toku produkcji emisja do atmosfery CO2 jest najniższa ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych.

fot. Thermofloc Polska

Ocieplanie poddasza celulozą, ocieplanie podłóg i ścian

Obszary zastosowania celulozy Thermofloc są bardzo zróżnicowane, a miejsce przeznaczenia determinuje też wybór technologii aplikacji.

– Nasi klienci mają bardzo dobre opinie o ocieplaniu celulozą także z uwagi na zróżnicowane możliwości wykorzystania tego materiału, również w takich przeznaczeniach, gdzie zastosowanie tradycyjnych metod byłoby trudne technicznie – mówi Krzysztof Maciejewski.

W jaki więc sposób wykonuje się izolację termiczną Thermofloc? Otóż niezbędne są w tym celu specjalne maszyny wdmuchujące Thermoblow, które pod ciśnieniem pompują włókno celulozowe do węży, skąd jest ono następnie transportowane do pustych przestrzeni oraz tam zagęszczane zgodnie z wymogami technicznymi. W zależności od zastosowania zagęszczenie materiału wynosi od 30 kg/m³ do 60 kg/m³.

– Ta specjalna technika wykonywania ocieplania celulozą ma szereg zalet, przede wszystkim sprawia, że powstaje jednorodna i pozbawiona spoin warstwa izolacji bez mostków termicznych – wyjaśnia Krzysztof Maciejewski. – Ponadto w przypadku ocieplania poddasza celulozą można wykonać ocieplenie nawet starszych dachów bez potrzeby zdejmowania dachówek, co obniża cenę inwestycji. 2,5 krotnie lepsza zdolność magazynowania ciepła oraz bardzo niewielka przewodność temperaturowa dają efekt tzw. darmowej klimatyzacji – ciepło zimą i przyjemny chłód latem – dodaje.

Zaletą wdmuchiwania materiału izolacyjnego, z którego można tworzyć warstwy o dowolnej grubości, jest też wyeliminowanie konieczności składowania materiałów izolacyjnych (problem płyt, filców itp.), a także brak odpadów, bo w całym procesie zużywa się dokładnie taką ilość celulozy, jaka odpowiada warunkom konstrukcyjnym budynku.

fot. Thermofloc Polska

– Na cenę ocieplania celulozą wpływa ponadto fakt, że tego materiału nie trzeba transportować ręcznie, co upraszcza logistykę na budowie i skraca czas zaangażowania fachowców, a więc również obniża finalny koszt inwestycji. Dotyczy to zarówno budynków parterowych, jak i wielokondygnacyjnych – podkreśla Krzysztof Maciejewski.

Popularnym zastosowaniem dla celulozy jako materiału izolacyjnego jest też ocieplanie podłóg, wykonywane za pomocą aplikowanego ręcznie materiału izolacyjnego Thermofloc. Wykorzystuje się go do wykonywania izolacji poziomej, która nie jest poddawana obciążeniom (np. najwyższy strop kondygnacyjny, w podłodze pomiędzy elementami konstrukcji stropowej). Z uwagi na fakt, że materiał przeznaczony jest do wykorzystania we własnym zakresie, również cena ocieplenia celulozą jest w tym wypadku niższa niż przy aplikacji mechanicznej. Wypełnienie podłogowe Thermofloc dostarczane jest w workach 12 kg, po 24 worki na palecie (przy czym na 1 m³ wystarczy ok. 35 kg). W celu ułatwienia aplikacji, materiał jest sprężony w mniejszym stopniu, a w celu wykonania ocieplenia należy równomiernie wysypać go na żądaną grubość i wyrównać.

 

W ofercie znajdują się ponadto flizelina paroizolacyjna Thermofloc, stosowana w konstrukcjach ściennych i dachowych od strony wewnętrznej pomieszczeń, system Thermobag do termomodernizacji dachów, pellet izolacyjny Thermofloc przede wszystkim do budowy warstw nośnych suchych jastrychów oraz rozbudowana gama dodatkowych akcesoriów.

fot. Thermofloc Polska

Ocieplanie celulozą – cena

Parametry parametrami, atesty atestami, ale dla każdego z nas istotnym kryterium determinującym wybór danej technologii jest cena. Ocieplenie celulozą generuje wydatek porównywalny do kosztu, jaki ponieślibyśmy w związku z ocieplaniem wysokogatunkową wełną mineralną, przy czym wszystko zależy oczywiście od danej inwestycji, konkretnie zaś – od grubości wykonanego ocieplenia.

Na przykład za ocieplenie celulozą Thermofloc stropodachu w domu pasywnym o powierzchni 125 m² (warstwa 41 cm na gotowo, 45 cm zasypu) Umax = 0,10, zapłacimy 7.500 zł + 8% Vat. Ocieplenie skosów i jętek 40 cm z zastosowaniem membrany paroizolacyjnej Thermofloc, taśm, klejów, krokwie pogrubiane ekspanderami SE 22, 85 m² skosów i sufitu, zakończone profilami stalowymi pod płyty GK, to koszt 10.165 zł netto + 8% Vat.

2900 zł + 8% Vat będzie z kolei kosztować renowacja stropodachu z izolacją z wełny zrujnowaną przez kuny – 75 m² – warstwa celulozy 12-14 cm ( na istniejącą wełnę).

fot. Thermofloc Polska

Ocieplanie celulozą – w zgodzie z naturą

Dziś, w dobie błyskawicznego rozwoju rynku budowlanego, coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych metod wykonywania izolacji cieplnej, decydując się na alternatywne i często skuteczniejsze metody, jak choćby ocieplanie celulozą. Opinie osób, które zdecydowały się na ten materiał postawić to jedno, niezależnie od tego warto sugerować się też rzetelnymi i popartymi badaniami certyfikatami. Jak to bowiem na rynku bywa, materiał materiałowi nierówny.

 

– Decydując się na ocieplenie domu włóknami celulozowymi należy koniecznie wybrać producenta stosującego certyfikowane systemy kontroli jakości produkcji, gdyż tylko w takim przypadku mamy pewność, że produkt spełnia stawiane mu wymogi jakościowe. Następnie warto porównać poszczególne parametry np.: klasę niepalności, jakość/ szkodliwość stosowanych środków konserwujących włókna, właściwości termiczne, akustyczne, ochronę przed nagrzewaniem itp. Włókna nieznanych marek, często produkowane w tzw. „systemie garażowym” często obok samej celulozy zawierają też składniki szkodliwe dla zdrowia, a nawet odpady – mówi Krzysztof Maciejewski.

fot. Thermofloc Polska

Thermofloc jako jedyna firma na rynku, nie stosuje do konserwacji szkodliwej soli boru. Ponadto włókna celulozowe tej firmy mają prozdrowotne właściwości – tworzą przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach (szczególnie polecany dla alergików), co potwierdzone jest certyfikatem Natureplus.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.thermofloc-polska.com

95-061 Dmosin, Dmosin Drugi 81, woj. łódzkie
tel. +48 661 206 003, +48 793 332 827,