To, czy połączymy toaletę z łazienką, zależy od wielu czynników. Układ w domu, rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, dostępna przestrzeń i wreszcie – upodobania domowników. Zwolenników łączenia łazienki z toaletą jest niemal tyle, co przeciwników takiego rozwiązania. Warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji, bowiem ma ona wpływ na wygodę codziennego życia przez kolejne lata.

Łazienka z toaletą – łączyć czy rozdzielać?

Łazienka i WC w dwóch osobnych pomieszczeniach – wygoda czy raczej niepotrzebne komplikowanie sobie życia? Zastanawiając się nad odpowiedzią na to pytanie, warto przede wszystkim spojrzeć przez pryzmat wielkości mieszkania i liczby domowników.

Gdy w niedużym mieszkaniu przestrzeń planują dwie osoby, wówczas wydzielenie osobnej toalety może wiązać się z zabudowaniem drogocennej powierzchni, a nie wpłynie realnie na podniesienie komfortu. Co innego na dużych metrażach, przy wieloosobowych rodzinach i w mieszkaniach współdzielonych przez kilka osób. W takich przypadkach osobna łazienka i toaleta to nie tylko podniesienie komfortu, ale przede wszystkim – świetny sposób na rozładowanie porannych i wieczornych „korków łazienkowych”.

Łazienka, z której wyprowadzono toaletę do osobnego pomieszczenia, wydaje się zdecydowanie bardziej przestronna. Daje więcej możliwości aranżacyjnych, a co najważniejsze – gwarantuje intymność przy czynnościach higienicznych. Praktyka pokazuje, że mając sporo przestrzeni do dyspozycji, warto zdecydować się na rozdzielenie tych dwóch pomieszczeń.

fot. Koło 

Mała łazienka bez toalety – czy to dobra opcja?

Rozdzielenie w różnych pomieszczeniach WC i łazienki pozwalającej na codzienną pielęgnację ciała to spora wygoda. Jednak gdy na małym metrażu sąsiadują ze sobą dwa niewielkie wnętrza, to warto się zastanowić nad ich połączeniem i zyskaniem dodatkowych kilku metrów.

Pamiętajmy też, że w osobnym WC powinna znaleźć się umywalka, by po skorzystaniu z toalety umyć ręce. A to powoduje, że de facto musimy zainstalować dwie umywalki – jedną w toalecie, a drugą w łazience. Inne rozwiązanie (gdy jest tylko jedna umywalka w łazience) jest niewygodne, a co najważniejsze – po prostu niehigieniczne.

Co więcej, obecnie popularne są meblowe systemy do przechowywania w łazience, które wykorzystują nieoczywiste przestrzenie na trzymanie kosmetyków, środków czyszczących czy drobnego sprzętu. Należą do nich płytkie zabudowy nad stelażem podtynkowym do WC, które są swoistym przedłużeniem obudowy spłuczki i pozwalają zorganizować pojemną szafkę na podręczne przybory. W małej osobnej toalecie także sprawdzi się takie rozwiązanie, jednak pamiętajmy, że kosmetyków używamy w łazience i przechowywanie ich w drugim pomieszczeniu może być niewygodne i po prostu niepraktyczne.

Osobna toaleta – kiedy warto ją wydzielić? Jak urządzić?

Niezaprzeczalnie osobna toaleta to spora wygoda. Dwie osoby mogą niezależnie korzystać z toalety i łazienki. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować wysoką funkcjonalność obu pomieszczeń. Jeśli tylko metraż i układ na to pozwalają, warto zastanowić się na wydzieleniem toalety w osobnym pomieszczeniu. Trzeba jednak zadbać o jej odpowiednie wyposażenie, czyli: miskę WC, umywalkę, lustro, przestrzeń do przechowywania (np. w postaci szafki podumywalkowej lub półki) zapasowego papieru i mydła czy akcesoriów higienicznych, wieszak na ręczniki. Kluczowy jest także dobór oświetlenia, by niewielkie pomieszczenie nie przytłaczało wizualnie.

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad wyborem miski WC – kompakt czy podwieszana muszla na stelażu. I jedna i druga opcja ma swoje plusy, warto jednak dopasować model najlepiej wpisujący się w układ łazienki i potrzeby domowników. Kompakt WC KOŁO to nowoczesne i stylowe rozwiązanie, pozwalające na stworzenie minimalistycznej i prostej aranżacji. Modele o kubistycznej bryle i innowacyjnych technologiach konstrukcji (jak np. miski bezkołnierzowe) są coraz częściej wybierane do modnych nowoczesnych projektów toalet.

Z kolei miski WC wiszące KOŁO to świetny sposób by zaoszczędzić miejsce w małej toalecie, a nad zabudowanym stelażem zorganizować przestrzeń do przechowywania, czy to w formie prostej półki, czy nadbudowanej szafki, zlicowanej z obudową stelaża.

Mała łazienka w bloku - z prysznicem, bez wc – jak zaaranżować?

Niestandardowy układ mieszkania to spore wyzwanie. Mając małą łazienkę, której nie da się połączyć z WC, warto je tak zaaranżować, by móc jak najwygodniej z nich korzystać. A mała przestrzeń to zdecydowanie duże wyzwanie, nie tylko pod względem aranżacji, ale przede wszystkim – funkcjonalności.

Przy urządzaniu małej łazienki warto czerpać pełnymi garściami z porad specjalistów od wnętrz, którzy podpowiadają, jak sprawić, by optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie. Jasna kolorystyka, duże gładkie powierzchnie, unikanie wzorów i zmiana percepcji wymiarów wnętrza dzięki wykorzystaniu dużych luster i szkliwionych tafli – to sprawdzone sposoby, jak optycznie powiększyć małą łazienkę.

Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie modnej otwartej kabiny prysznicowej typu walk-in. W małej łazience eliminuje bowiem problem otwierania drzwi do kabiny i swobodnego wchodzenia i wychodzenia z niej. Ponadto montaż dużej przezroczystej ścianki prysznicowej jedynie fizycznie oddziela strefę natrysku, optycznie nie wpływając na postrzeganie wnętrza. Do stworzenia wygodnej małej łazienki warto też wykorzystać serie wyposażenia stworzone na potrzeby małych wnętrz: małe umywalki, szafki o mniejszej głębokości i nadbudowa do pralki do przechowywania kosmetyków i środków czystości.

fot. Koło 

Łazienka i toaleta – kiedy warto je połączyć?

Decyzję o połączeniu łazienki i toalety trzeba podjąć już na etapie projektowania mieszkania, a najpóźniej przed rozpoczęciem urządzania. Usunięcie ścianki działowej, zamknięcie jednego z wejść, reorganizacja instalacji – to kroki milowe w łączeniu obu pomieszczeń. Na tym etapie warto też rozplanować nowe strefy funkcjonalne w dużej łazience.

Połączenie łazienki z toaletą – kiedy to dobry wybór? Gdy oba pomieszczenia są stosunkowo małe, a zachowanie osobnych wnętrz nie przekłada się na podniesienie wygody i komfortu korzystania z nich na co dzień. Jedno wspólne pomieszczenie sanitarne oznacza więcej miejsca wewnątrz i najczęściej też zdecydowanie lepiej ustawny układ.

Coraz większą popularność zyskują też na polskim rynku bidety i tzw. washlety, czyli toalety myjące. W małych wydzielonych toaletach wstawienie drugiego zbiornika z miską wiszącą bidetu jest w zdecydowanej większości przypadków niemożliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń. Większa powierzchnia łazienki to zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne w zakresie doboru i rozmieszczenia wyposażenia.

Toaleta razem z łazienką czy osobno – a może rozwiązanie pośrednie?

Czy pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest opcja pośrednia? Co w sytuacji, kiedy chcielibyśmy rozdzielić łazienkę i toaletę, ale nie mamy na to miejsca albo trudno byłoby zaaranżować drugie wejście do osobnej toalety?

Pośrednim rozwiązaniem może okazać się wstawienie symbolicznych murków lub ścianek działowych, które wydzielą strefę WC od pozostałej części pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się tu modne ostatnio lamele, ścianki z matowego szkła lub dedykowana zabudowa, która dodatkowo może ukryć część kosmetyków lub wyposażenia.

02-67 Warszawa, ul. Postępu 1, woj. mazowieckie
tel. +48 801 17 17 17,