Adaptacja na lokal użytkowy
Zanim wybierzemy firmę, która wykona dla nas budowlane prace adaptacyjne, warto dokładnie sprawdzić rynek. Nierzetelnych wykonawców dziś nie brakuje, a zlecenie im prac może się stać przysłowiowym „strzałem w kolano”. Znajomość przepisów prawa budowlanego prac adaptacyjnych to tylko jeden z aspektów zagadnienia. Równie ważna jest kompleksowość usług, doświadczenie i umiejętności wybranego usługodawcy, bo to właśnie te składowe ostatecznie przełożą się na optymalizację kosztów inwestycji, jej bezpieczeństwo oraz terminową realizację. Przekonał się o tym inwestor, który powierzył Grupie KOL wykonanie adaptacji na lokal użytkowy z przeznaczeniem na studio fitness budynku w Głogowie.
– Przejęliśmy pusty lokal, w którym konieczne było wykonanie wszystkich prac adaptacyjnych z branży budowlanej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej – mówi Paweł Lumer, współwłaściciel Grupy KOL, która na rynku usług remontowo-budowlanych obecna jest już od wielu lat.

 

 

Prace budowlane – adaptacja na studio fitness
Aby zyskać na kubaturze pomieszczeń, we współpracy z inwestorem podjęto decyzję o zastosowaniu prefabrykowanych stropów strunobetonowych, które mogą być montowane w każdym rodzaju budynku i mają dużą nośność przy relatywnie niewielkim ciężarze własnym. Tego typu stropy mają niższą wysokość niż tradycyjne, monolityczne stropy, ponadto doskonale ograniczają przenikanie dźwięków uderzeniowych, co w przypadku studia fitness trudno przecenić. Strop taki wykonano powyżej pierwszej kondygnacji, jednak jego montaż wymagał użycia specjalistycznego sprzętu.
– Problemem był dotychczas istniejący strop, który nie wytrzymałby ciężaru elementów nowo budowanego stropu. Dlatego użyliśmy specjalnie zaprojektowanej suwnicy o stalowej konstrukcji, z wózkami dźwigowymi o udźwigu 8 ton każdy. Elementy nowego stropu podawane były z wykorzystaniem wózka widłowego i dźwigu przez otwór pozostały po szklanej witrynie – wyjaśnia Paweł Lumer.
Na parterze wykuto z kolei istniejącą wylewkę betonową w miejscu docelowo przeznaczonym na strefę wolnych ciężarów. Zamiast niej wykonana została wylewka ze wzmocnionego, wytrzymałego betonu B25. Na tej kondygnacji zamontowano później lekkie ściany działowe na stelażu z płyt kartonowo-gipsowych oraz murowane ściany na boiskach do squasha. Pod stropem powstały ściany działowe pomiędzy pomieszczeniami socjalnymi (szatnie i łazienki). Z kolei na nowym stropie powstały sale do fitnessu, pole dance,  a także pomieszczenia dla dzieci oraz gospodarcze.
Obok standardowych płyt Rigips GKB, w pomieszczeniach mokrych zamontowano płyty impregnowane GKBI oraz płyty GKB AKU w tych częściach obiektu, w których wymagana jest zwiększona izolacyjność akustyczna.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna
Aby umożliwić właściwą wymianę powietrza zużytego na świeże, w budynku zainstalowano centralę wentylacyjną nawiewno-wywiewną oraz klimatyzację wraz z rozprowadzeniem niezbędnych do jej właściwego funkcjonowania kanałów oraz sterowników do regulowania jej pracy. W konstrukcji dachu zamontowano nową centralę podwieszaną.
Inwestor zdecydował się również na montaż jedenastu pomp ciepła, których podłączenie wymagało od wykonawcy przygotowania całej instalacji wody technologicznej. W ramach tych prac zespawano blisko 450 mb rur stalowych.
Instalacje sufitowe zostały następnie pomalowane specjalistyczną farbą firmy Dekoral Akrylit Siloxan (kolor z palety RAL 5024 – niebieski pastelowy).

Instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna
-Prace związane z instalacją wodno-kanalizacyjną objęły z kolei rozprowadzenie całej instalacji wody ciepłej i zimnej do pomieszczeń sanitarnych. W posadzkach pod prysznicami zamontowaliśmy odwodnienia liniowe. W pomieszczeniu technicznym zainstalowaliśmy dwa kotły grzewcze – mówi Paweł Lumer.
Na koniec zamontowane zostały też wszystkie elementy ceramiki sanitarnej: umywalki, miski ustępowe, baterie umywalkowe.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Firma KOL rozprowadziła w całym budynku instalację elektryczną (włącznie z rozprowadzeniem koryt pod okablowanie i montaż samego okablowania), a także wszystkie przyrządy elektryczne, w tym również 27 praktycznych gniazd posadzkowych.
W obiekcie zamontowano 450 sztuk lamp (oświetlenie zwykłe i LED-owe), w tym lampy na wzór plastra miodu w salach cardio, studio i w strefie wolnych ciężarów.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Budowlane prace adaptacyjne wykonane przez firmę Lumer objęły także typowe prace wykończeniowe, których estetyka – zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych – jest szczególnie ważna. Na ścianach i posadzkach pomieszczeń sanitarnych i szatni pracownicy firmy ułożyli glazurę, gres i mozaikę, która na posadzce w strefie wejściowej nawiązuje graficznie do logo lokalu. Z kolei w salach do ćwiczeń zdecydowano się na wytrzymały parkiet z deski barlineckiej, a w strefie wolnych ciężarów dodatkowo ułożona została specjalistyczna gumowa mata.
Ściany w większości zostały wykończone dekoracyjnym tynkiem firmy Luxmal, imitującym beton, oraz pomalowane farbą Dekoral Sigma Superlatex classic w 1 kasie odporności na ścieranie.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Grupa KOL wykonała również stalowe schody z prefabrykowanymi stopniami, które zostały pomalowane na kolor limonkowy, a następnie zamontowała drewniane poręcze, szklaną balustradę oraz witryny ze szklanymi drzwiami.

Z ofertą Grupy KOL oraz galerią zrealizowanych prac można zapoznać się na stronie: www.kolgrupa.pl

40-860 Katowice, ul. Gliwicka 228/38 , woj. śląskie
tel. (32)2580129, 795-416-477,