Budowlane prace adaptacyjne

Nowe życie... budynku, czyli studio fitness w galerii handlowej

Pracownicy firm budowlanych często podkreślają, że wznoszenie budynku „od podstaw” jest zadaniem zdecydowanie łatwiejszym niż prace adaptacyjne. Prawo budowlane musi być przestrzegane rygorystycznie w obu przypadkach, jednak to właśnie adaptacja wymaga od wykonawców większych umiejętności i elastyczności w reagowaniu na pojawiające się w trakcie remontu niespodziewane trudności. W realizacji nawet najbardziej nietypowych adaptacyjnych prac budowlanych wyspecjalizowała się Grupa KOL.

Adaptacja na lokal użytkowy
Zanim wybierzemy firmę, która wykona dla nas budowlane prace adaptacyjne, warto dokładnie sprawdzić rynek. Nierzetelnych wykonawców dziś nie brakuje, a zlecenie im prac może się stać przysłowiowym „strzałem w kolano”. Znajomość przepisów prawa budowlanego prac adaptacyjnych to tylko jeden z aspektów zagadnienia. Równie ważna jest kompleksowość usług, doświadczenie i umiejętności wybranego usługodawcy, bo to właśnie te składowe ostatecznie przełożą się na optymalizację kosztów inwestycji, jej bezpieczeństwo oraz terminową realizację. Przekonał się o tym inwestor, który powierzył Grupie KOL wykonanie adaptacji na lokal użytkowy z przeznaczeniem na studio fitness budynku w Głogowie.
– Przejęliśmy pusty lokal, w którym konieczne było wykonanie wszystkich prac adaptacyjnych z branży budowlanej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej – mówi Paweł Lumer, współwłaściciel Grupy KOL, która na rynku usług remontowo-budowlanych obecna jest już od wielu lat.

 

 

Prace budowlane – adaptacja na studio fitness
Aby zyskać na kubaturze pomieszczeń, we współpracy z inwestorem podjęto decyzję o zastosowaniu prefabrykowanych stropów strunobetonowych, które mogą być montowane w każdym rodzaju budynku i mają dużą nośność przy relatywnie niewielkim ciężarze własnym. Tego typu stropy mają niższą wysokość niż tradycyjne, monolityczne stropy, ponadto doskonale ograniczają przenikanie dźwięków uderzeniowych, co w przypadku studia fitness trudno przecenić. Strop taki wykonano powyżej pierwszej kondygnacji, jednak jego montaż wymagał użycia specjalistycznego sprzętu.
– Problemem był dotychczas istniejący strop, który nie wytrzymałby ciężaru elementów nowo budowanego stropu. Dlatego użyliśmy specjalnie zaprojektowanej suwnicy o stalowej konstrukcji, z wózkami dźwigowymi o udźwigu 8 ton każdy. Elementy nowego stropu podawane były z wykorzystaniem wózka widłowego i dźwigu przez otwór pozostały po szklanej witrynie – wyjaśnia Paweł Lumer.
Na parterze wykuto z kolei istniejącą wylewkę betonową w miejscu docelowo przeznaczonym na strefę wolnych ciężarów. Zamiast niej wykonana została wylewka ze wzmocnionego, wytrzymałego betonu B25. Na tej kondygnacji zamontowano później lekkie ściany działowe na stelażu z płyt kartonowo-gipsowych oraz murowane ściany na boiskach do squasha. Pod stropem powstały ściany działowe pomiędzy pomieszczeniami socjalnymi (szatnie i łazienki). Z kolei na nowym stropie powstały sale do fitnessu, pole dance,  a także pomieszczenia dla dzieci oraz gospodarcze.
Obok standardowych płyt Rigips GKB, w pomieszczeniach mokrych zamontowano płyty impregnowane GKBI oraz płyty GKB AKU w tych częściach obiektu, w których wymagana jest zwiększona izolacyjność akustyczna.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna
Aby umożliwić właściwą wymianę powietrza zużytego na świeże, w budynku zainstalowano centralę wentylacyjną nawiewno-wywiewną oraz klimatyzację wraz z rozprowadzeniem niezbędnych do jej właściwego funkcjonowania kanałów oraz sterowników do regulowania jej pracy. W konstrukcji dachu zamontowano nową centralę podwieszaną.
Inwestor zdecydował się również na montaż jedenastu pomp ciepła, których podłączenie wymagało od wykonawcy przygotowania całej instalacji wody technologicznej. W ramach tych prac zespawano blisko 450 mb rur stalowych.
Instalacje sufitowe zostały następnie pomalowane specjalistyczną farbą firmy Dekoral Akrylit Siloxan (kolor z palety RAL 5024 – niebieski pastelowy).

Instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna
-Prace związane z instalacją wodno-kanalizacyjną objęły z kolei rozprowadzenie całej instalacji wody ciepłej i zimnej do pomieszczeń sanitarnych. W posadzkach pod prysznicami zamontowaliśmy odwodnienia liniowe. W pomieszczeniu technicznym zainstalowaliśmy dwa kotły grzewcze – mówi Paweł Lumer.
Na koniec zamontowane zostały też wszystkie elementy ceramiki sanitarnej: umywalki, miski ustępowe, baterie umywalkowe.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Firma KOL rozprowadziła w całym budynku instalację elektryczną (włącznie z rozprowadzeniem koryt pod okablowanie i montaż samego okablowania), a także wszystkie przyrządy elektryczne, w tym również 27 praktycznych gniazd posadzkowych.
W obiekcie zamontowano 450 sztuk lamp (oświetlenie zwykłe i LED-owe), w tym lampy na wzór plastra miodu w salach cardio, studio i w strefie wolnych ciężarów.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Budowlane prace adaptacyjne wykonane przez firmę Lumer objęły także typowe prace wykończeniowe, których estetyka – zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych – jest szczególnie ważna. Na ścianach i posadzkach pomieszczeń sanitarnych i szatni pracownicy firmy ułożyli glazurę, gres i mozaikę, która na posadzce w strefie wejściowej nawiązuje graficznie do logo lokalu. Z kolei w salach do ćwiczeń zdecydowano się na wytrzymały parkiet z deski barlineckiej, a w strefie wolnych ciężarów dodatkowo ułożona została specjalistyczna gumowa mata.
Ściany w większości zostały wykończone dekoracyjnym tynkiem firmy Luxmal, imitującym beton, oraz pomalowane farbą Dekoral Sigma Superlatex classic w 1 kasie odporności na ścieranie.

 

kol budowlane prace adaptacyjne kol budowlane prace adaptacyjnefot. Grupa KOL

 

Grupa KOL wykonała również stalowe schody z prefabrykowanymi stopniami, które zostały pomalowane na kolor limonkowy, a następnie zamontowała drewniane poręcze, szklaną balustradę oraz witryny ze szklanymi drzwiami.

Z ofertą Grupy KOL oraz galerią zrealizowanych prac można zapoznać się na stronie: www.kolgrupa.pl

40-860 Katowice, ul. Gliwicka 228/38 , woj. śląskie
tel. (32)2580129, 795-416-477,


Liczba odwiedzin: 2309 | Data publikacji: 2017-02-16

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


03.10.2016 | Wykańczanie wnętrz
Profesjonalizm, rzetelność, solidność – te cechy powinny...
21.05.2015 | Wykańczanie wnętrz
„ W zdrowym domu - zdrowy duch”...
13.04.2015 | Wykańczanie wnętrz
Choć każdy człowiek lubi mieszkać wygodnie i...
15.11.2016 | Wykańczanie wnętrz
Wiele osób przeprowadzających remont lub wykańczających mieszkanie...
28.09.2015 | Sztukateria
Krzywe ściany, trudność z zamaskowaniem kabli i...
05.06.2018 | Wykańczanie wnętrz
Niedogodności, kurz, brud, chaos, a także nieplanowane...
08.04.2014 | Wykańczanie wnętrz
Posiadanie własnego domu lub mieszkania budzi poczucie...
09.06.2020 | Sklejki
Zarówno sklejka grubowarstwowa, jak i cienkowarstwowa, znajdują...
Żaden łudząco podobny do drewna panel podłogowy...
11.01.2016 | Wykańczanie wnętrz
Wielu z nas słowo „remont” kojarzy się...
14.04.2014 | Systemy budowlane
Wykańczanie ścian materiałami gipsowo-kartonowymi wydaje się nie...
27.08.2019 | Wykańczanie wnętrz
Historie okołoremontowe to jeden z najpopularniejszych tematów...
11.04.2014 | Schody, akcesoria
Dla każdego inwestora budowa domu ma nie...
14.01.2022 | Stolarka otworowa
Przez nieodpowiednio dobrane okna tracimy nawet do...
16.12.2021 | Domy drewniane
W dzisiejszych niepewnych czasach inwestowanie pieniędzy to...
Szybki czas realizacji, atrakcyjna cena, brak formalności...
10.12.2021 | Domy drewniane
Drewniana zabudowa to od zawsze symbol tradycji,...
30.11.2021 | Baseny, fontanny
Późną jesienią raczej myślimy o zakupie nart...
29.11.2021 | Meble
W obecnych czasach coraz więcej wagi przykłada...
VENIDESIGN jakie panele do kuchni i przedpokoju
Panele laminowane, deska fornirowana, a może klasyczna...
Mnogość styli wykończenia wnętrz sprawia, że często...
Firma TOMMARK już od ponad 30 lat...
Świadomość konsumentów rośnie z dnia na dzień....
26.10.2021 | Izolacje
Ciepły i energooszczędny dom to podstawowe zalety...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: wykańczanie wnętrz, wykończenia, aranżacja,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy