Moda na ekologię powoduje, że naturalne materiały wykończeniowe coraz częściej goszczą w polskich domach. Jednak właściciele nieruchomości często nie wiedzą na jakie surowce czy produkty się zdecydować. Warto wczas zdać się na doświadczenie firm, któreoferują wykończanie wnętrz w oparciu o ekologiczne materiały – mówi Andrzej Zięba, właściciel firmy Remodern, specjalizującej się w budownictwie naturalnym.

Jakie materiały wykończeniowe są ekologiczne?
Kamień, korek, drewno, paździerze konopne, wapno czy papier to proste, zdrowe, naturalne, łatwo dostępne, a przy tym stylowe i klimatyczne materiały do wykończenia wnętrz. Warto postawić na to, co nie wydziela toksycznych lub uczulających substancji, jest jak najmniej przetworzone, a na etapie produkcji nie obciąża nadmiernie środowiska naturalnego. Inwestycja w naturalne wykończenie wnętrz szybko zwróci się w postaci korzyści niewymiernych – dobrego samopoczucia, wewnętrznej harmonii, redukcji stresu, ale też przyniesie korzyści bardziej wymierne: są to zazwyczaj materiały bardzo trwałe, łatwe w renowacji, których nie trzeba wymieniać co kilka lat.  

 

naturalne wykańczanie wnętrzfot. Internet

 

Drewno – najstarszy i zdrowy materiał budowlany
Drewno jest powszechnie używane do aranżacji podłóg, bo jest trwałe, oddychające, łatwo daje się barwić i kształtować. Co najważniejsze – jest po prostu ładne i nadaje wnętrzom ciepły, przytulny klimat domowego ogniska. Drewno jako naturalny surowiec wymaga kompletnej ochrony mimo tego, że samo potrafi właściwie reagować na zmienne warunki, w których jest eksploatowane. Ważne, by konserwować je stosując naturalne oleje, wosk czy pokost lniany.
Drewnem można pokryć ściany, sufity. Produkowane z niego okna, drzwi i parapety są naturalne i zbliżają nas do natury w odróżnieniu od stolarki aluminiowej czy PCV. Dopełnieniem ekologicznego wnętrza będą na pewno meble z litego drewna. Wybór ułatwia szeroka gama kolorystyczna drewna krajowego i egzotycznego, o różnych fakturach i właściwościach.

 

naturalne wykańczanie wnętrzfot. Internet

 

Kamień – trwały z natury
Droższy od drewna, ale przy odpowiedniej konserwacji najtrwalszy i najbardziej klasyczny materiał stosowany do wykończenia wnętrz to z pewnością kamień – marmur, granit, trawertyn, piaskowiec.
– Kiedyś produkowano z niego głównie schody, dziś coraz powszechniej służy jako okładzina ścian, materiał do produkcji blatów kuchennych czy armatury łazienkowej – zaznacza Andrzej Zięba. Nadaje wnętrzom bardzo elegancki wygląd, ale przy zastosowaniu ciepłych kolorów nie musi sprawiać wrażenia monumentalności i nadaje się również do mniejszych pomieszczeń.  Świetnie nadaje się do połączenia z ogrzewaniem podłogowym, bo doskonale przewodzi ciepło i długo je utrzymuje.

 

naturalne wykańczanie wnętrzfot. Internet

 

A może korek? – modne i naturalne odkrycie ostatnich lat
Korek łączy w sobie wiele zalet: izoluje termicznie i akustycznie, jest bezpieczny (trudno się pali), amortyzuje uderzenia, jest całkowicie naturalny, nadaje się nawet do kuchni i łazienek. Co więcej, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii nie musi wyglądać jak tablica do przypinania dokumentów (chociaż i taki styl ma swoich fanów) – może wyglądać jak piękne drewno, zachowując jednocześnie niepowtarzalne właściwości korka.
Ostatnim, modnym odkryciem są korkowe podłogi, które przede wszystkim są ciche i ciepłe ze względu na właściwości termiczne i akustyczne. Poza tym są antystatyczne przez co ich pielęgnacja nie sprawia problemów. Dzięki szerokiej ofercie wybarwień i wykończeń można dobrać podłogę odpowiednią dla każdego pomieszczenia.

 

naturalne wykańczanie wnętrzfot. Internet

 

Farby i tapety – klasyka i ekologia na ścianach
Mimo wielu zalet drewna, kamienia czy korka większość klientów pozostaje jednak przy najbardziej popularnym wykończeniu ścian – farbach i tapetach.
– Warto wówczas zadbać o to, by były to farby na bazie składników naturalnych, z wyłącznie naturalnymi pigmentami, bez toksycznych rozpuszczalników i substancji silnie alergizujących – mówi Andrzej Zięba. Kolory ziemi dodatkowo wprowadzą do wnętrza harmonię i zwyczajnie ułatwiają codzienną pielęgnację – zabrudzenia są mało widoczne, a do ich usunięcia wystarczy często czysta szmatka i woda.
Alternatywą dla malowanych ścian są tapety – coraz bardziej popularne, coraz piękniejsze, mocniejsze, trwalsze. Ich wielką zaletą jest antystatyczność (nie przyciągają kurzu) i brak jakichkolwiek alergenów. – To rozwiązanie docenią zwłaszcza rodzice dzieci cierpiących na różnego rodzaju alergie oddechowe – podkreśla Andrzej Zięba. Mogą być wykonane z włókien papierowych i tekstylnych, zawierają celulozę i mączkę drzewną, ale też popularność zdobywają tapety z bawełny, sitowia, rafii czy trawy morskiej. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że wykańczanie wnętrza tapetą staje się kreatywną zabawą i wielką przyjemnością.

 

naturalne wykańczanie wnętrzfot. Internet

 

Warto stawiać na naturalne i ekologiczne wnętrza
Kiedy zdecydujemy się na ekologiczne i naturalne wykończenie domu, wybierzemy już pokrycie ścian, sufitów, podłóg – czeka nas jeszcze ogromna praca związana z dobraniem pasujących, ekologicznych mebli i sprzętów oraz takim ich rozmieszczeniu, które zapewni optymalny przepływ energii – a dzięki temu dobry i zdrowy sen, efektywny relaks i przyjemność pracy w komfortowych warunkach. – Chętnie pomożemy w takim wykończeniu wnętrza, którym będziecie się państwo cieszyć przez długie lata, dbając jednocześnie o zdrowie i naturę – mówi Andrzej Zięba – Wystarczy się z nami skontaktować, a my zajmiemy się resztą.

Ze szczegółową ofertą firmy Remodern, w zakresie naturalnego i ekologicznego wykańczania wnętrz można zapoznać się na stronie: www.remodern.eu

 

32-089 Wielka Wieś, Bębło, ul. Na Dolinkę 10, woj. małopolskie
tel. 124193251, 694236620,