Sztukateria, czyli jak estetycznie wykończyć wnętrze
O ile ponure lata PRL-u dopuszczały różne niedociągnięcia w aranżacji wnętrz, o tyle w XXI wieku nie ma mowy o kompromisach. Niezależnie od tego, czy urządzamy przestrzeń w stylu minimalistycznym, rustykalnym, vintage, czy też bardziej podobają nam się klasyczne aranżacje, jedno się nie zmienia – wszystkie elementy wystroju muszą ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość. Czasem jednak problemem wcale nie jest niedobranie poszczególnych komponentów – mebli, dodatków, kolorystyki, ale niespodzianki, jakie pozostawiła ekipa budowlana (np. krzywe ściany) lub brak pomysłu na „dopieszczenie” całości. Często po prostu nie wiemy, jak wykończyć krawędzie na styku ścian i drzwi oraz okien, czym obramować obraz, lustro lub telewizor, w jaki sposób zamaskować kable i montaż oświetlenia LED.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego sztukaterie z tworzywa sztucznego

 
– Sztukaterie z tworzywa sztucznego to tani i prosty sposób na rozwiązanie takich problemów. Skutecznie zamaskują nierówności ściany względem sufitu i podłogi, przykryją łączenia między kolorową ścianą/tapetą a sufitem. Umieszczone na wysokości wzroku dekoracyjne listwy pomogą optycznie obniżyć wysokie pomieszczenia, a ułożone pionowo pilastry i listwy sprawią, że wnętrza będą bardziej strzeliste – podpowiada Piotr Gielmuda, Manager Produktu w firmie Marbet Design.
Listwy przypodłogowe świetnie sprawdzają się jako maskownice kabli, a listwy przysufitowe (obniżone nieco względem sufitu) skutecznie ukryją elementy montażowe oświetlenia LED. Decydując się na wykończenie wnętrza z wykorzystaniem sztukaterii, jedynym ograniczeniem zdaje się być nasza wyobraźnia. Możemy na przykład użyć sztukaterii jako ram do obrazu, lustra lub telewizora. Pomalowane na dowolny kolor staną się designerskim dopełnieniem całości, które nada aranżacji charakteru.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego sztukaterie z tworzywa sztucznego

 

Sztukateria jako ozdoba
Choć sztukaterie pomagają rozwiązać wiele aranżacyjnych trudności, to jednak sprawdzają się one nie tylko w roli maskownic niedociągnięć. To także świetny sposób na subtelne podkreślenie oryginalnego gustu właścicieli, zdynamizowanie wnętrza lub nadanie mu określonych akcentów stylistycznych. Nic więc dziwnego, że już od kilku lat coraz więcej osób decyduje, aby to właśnie sztukaterie stały się jednym z podstawowych elementów, które nie przytłaczając wnętrza budują jego klimat i oryginalny styl aranżacji.
– Oferowane przez nas sztukaterie można malować na dowolne kolory, co zwiększa możliwości ich zastosowania i zaznaczenia własnego indywidualizmu – mówi Piotr Gielmuda.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego sztukaterie z tworzywa sztucznego

 

Sztukaterie w stylu modernistycznym, rustykalnym, klasycznym
Oferowane przez firmę markę Marbet Design sztukaterie podzielone są na kolekcje tematyczne, które ułatwiają klientom dokonanie wyboru.
Projektanci kolekcji Harmony zainspirowali się polską architekturą modernistyczną, która w ostatnich latach coraz śmielej powraca do naszych domów. Powtarzające się układy oraz prostota i subtelność form wchodzących w skład Haromony listew, rozet i elementów dekoracyjnych sprawiają, że świetnie komponują się one zarówno z wysmakowanymi, klasycznymi aranżacjami, jak również z tymi utrzymanymi w duchu nowoczesnego minimalizmu, gdzie sztukaterie wizualnie ocieplają surową aranżację.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego

 

Podobne efekty uzyskają klienci, którzy wybiorą elementy z kolekcji Energy, zaprojektowanej tak, aby zdynamizować i ożywić wnętrze. Różnorodne załamania linii i ciekawe, opływowe kształty sprawiają, że sztukaterie Energy dobrze skomponują się zarówno z wystrojem klasycznych, jak i nowoczesnych odważnych aranżacji, którym nadadzą przysłowiowy „pazur”.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego

 

Kolekcja Intero przeznaczona jest z kolei do dekoracji pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie. Wchodzące w jej skład elementy cechują się dużą twardością, przez co są bardzo odporne na wygięcia czy załamania powierzchni.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego

 

– Ich ogromną zaletą jest też szybki i niezwykle łatwy montaż oraz możliwość starannego zamaskowania okablowania w pomieszczeniu. W listwach z kolekcji Intero na powierzchni montażowej wymodelowane zostało specjalne wgłębienie, które ułatwia naniesienie kleju i zwiększa przyczepność materiału, a kable i przewody można schować pod powierzchnią listwy bez konieczności robienia dodatkowych wycięć – podkreśla Piotr Gielmuda.
Miłośników ciepłego i przytulnego stylu zachwyci kolekcja Rustical, w skład której wchodzą okazałe, dekoracyjne listwy przysufitowe, belki, deski i konsole, do złudzenia przypominające drewno, jakie zdobi urokliwe, wiejskie chaty.

 

sztukaterie z tworzywa sztucznego

 

Dzięki elementom z tej kolekcji w prosty, szybki i tani sposób możemy urządzić przestrzeń w ciepłym i klimatycznym stylu ludowym, bez konieczności angażowania w tym celu specjalnej ekipy i ponoszenia dużych wydatków.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.marbetdesign.com a sztukaterie firmy można nabyć za pośrednictwem sklepu internetowego: www.sklep-marbetdesign.com

 

43-346 Bielsko-Biała, ul. Chochołowska 28 , woj. śląskie
tel. 33 812 72 12,