Myśląc o pracy projektanta wnętrz, wyobrażamy sobie, że jest ona łatwa, przyjemna i polega na dobieraniu mebli do koloru ścian oraz wzbogaceniu całości modnymi dodatkami – co jesteśmy w stanie wykonać sami. Nic bardziej mylnego. Architekt wnętrz ciężko pracuje nad całym projektem od momentu rozmowy z klientem i zapoznaniem się z jego potrzebami do ukończenia prac przez ekipę budowlaną i zaprezentowania klientowi efektu końcowego. Ma on zatem istotny wpływ na przebieg prac, decydując niemal o każdym etapie tworzenia wnętrza.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

Mieszkanie z meblami IKEA urządzone przez projektanta / fot. Complete Home

Co daje inwestorowi projektant wnętrz?

Projektant wnętrz przygotuje dla klienta szczegółowy projekt domu bądź mieszkania, w którym dokładnie zagospodaruje przestrzeń, umieszczając w niej wybrane meble, sprzęty i dodatki.  

– Projektant wykonuje również wizualizację poszczególnych pomieszczeń w technice 3D – opowiada pan Paweł, właściciel firmy Complete Home zajmującej się kompleksowymi remontami i wykańczaniem wnętrz domów i mieszkań – dzięki temu inwestor może dokładnie zobaczyć, jak będzie finalnie wyglądało jego mieszkanie.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

fot. Complete Home

Dobry projekt powinien być rozwiązaniem ponadczasowym, który nie zestarzeje się po roku, czy dwóch. Rozwiązania aranżacyjne mają jak najdłużej zachwycać domowników. Dzięki pomocy projektanta wnętrze będzie ponadczasowe i nie wyjdzie z mody za kilka lat. Styl to jednak nie wszystko.

– Liczy się również funkcjonalność wnętrza i jego dostosowanie do trybu życia użytkowników – podkreśla właściciel Complete Home – Projekt musi uwzględniać potrzeby inwestora i stworzyć mu komfortowe i ergonomiczne wnętrze, w którym będzie się swobodnie poruszał.

Dlatego dobry projektant wnętrz przeprowadzając rozmowę z klientem, zapoznaje się z jego upodobaniami i potrzebami. Poznaje klienta i w ten sposób może zaprojektować odpowiednią dla niego przestrzeń.

Podstawą jest tutaj dokładny pomiar pomieszczeń, a potem wyposażenia, które ma się w nich znaleźć. Gabaryty sprzętów muszą być dopasowane do wielkości pokoi, a materiały, z których zostały wyprodukowane, odpowiednie do przeznaczenia wnętrza.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

fot. Complete Home

Architekt wnętrz łączy pomysły i wizje klienta w spójną koncepcję. Podpowie rozwiązania, których klient w samodzielnym aranżowaniu, mógłby nie odnaleźć. Każde rozwiązanie jest na bieżąco konsultowane i inwestor ma możliwość wprowadzenia zmian. Praca z projektem trwa dopóty, dopóki efekt nie zadowoli klienta.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

fot. Complete Home

Projektant pomoże nam także w kwestiach związanych z finansami. Dzięki znajomościom z hurtownikami i dystrybutorami jest w stanie wynegocjować dla klienta lepsze, znacznie niższe ceny produktów i materiałów wykończeniowych. Dodatkowo, znając od początku przewidziany na inwestycję budżet, dobierze takie materiały, aby nie przekroczyć ustalonej kwoty. Dysponując wiedzą i kreatywnością architekt pomoże znaleźć klientom tańsze rozwiązania, które będą dobre jakościowo i zgodne z trendami.

W ten sposób klient zaoszczędza nie tylko pieniądze, ale także czas. Projektant wie, gdzie zakupić potrzebne materiały, meble i dodatki. W ten sposób inwestor nie musi spędzać zbyt wiele czasu na poszukiwaniu i kupnie produktów.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

fot. Complete Home

Projektant to także nadzór nad wykonawcami, aby efekt końcowy ich prac był zgodny z założeniami projektowymi. Wielu architektów ma w swojej ofercie nadzór autorski nad projektem, czyli doglądanie wykonywanego projektu, dbanie o interesy inwestora. Dla klienta wiąże się to ze spokojem przeprowadzanej inwestycji, nad którą czuwa profesjonalista.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

fot. Complete Home

Co zyskuje wykonawca dzięki projektantowi?

Ekipy remontowe również wiele zyskują dzięki pomocy projektanta wnętrz. Architekt przedstawia wykonawcy dokładne wytyczne wykonania projektu. Ze szczegółowym projektem i wizualizacją wnętrz budowlańcy będą wykonywali swoją pracę zgodnie z oczekiwaniami klienta.

– Dobry projektant wnętrz dysponuje wiedzą, jakiej nie posiada przeciętny inwestor – zauważa właściciel Complete Home – Fachowcy zawsze mogą liczyć na porady projektanta wnętrz. Wspólnie mogą konsultować wszelkie rozwiązania i wybierać te najlepsze.

Taki układ pomiędzy architektem a wykonawcami pozwala stworzyć dobrą atmosferę w pracy i sprawnie przeprowadzić prace remontowe, unikając popełnienia błędów i doprowadzenia do usterek.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

fot. Complete Home

Jakie usługi wykonuje projektant?

– Projektanci Complete Home wykonują kompleksowy projekt aranżacji domu, mieszkania bądź innego lokalu użytkowego – opowiada właściciel firmy – W nim zawiera się wykonanie 3 koncepcji funkcjonalnych wszystkich pomieszczeń (ścian i mebli z rzutu 2D) wraz z korektami do jednej wybranej koncepcji, wykonanie projektów wykonawczych do finalnie wybranej koncepcji funkcjonalnej (wraz z oświetleniem i punktami elektrycznymi) oraz wodno-kanalizacyjnych i CO. Przygotowują oni także wizualizacje w 3D dla każdego pomieszczenia. Projekt obejmuje dodatkowo rzuty 2D dla sufitów podwieszanych, okładzin ściennych, podłóg czy zabudowy GK.

Ponadto, architekci dokonują wyliczenia ilości potrzebnych materiałów wykończeniowych, a następnie ich dobór wraz z meblami i elementami dekoracyjnymi. Prowadzą również nadzór nad zgodnością prowadzonych prac wykończeniowych z przygotowanym projektem.

rola projektanta w wykańczaniu wnętrz

Dobry projektant umiejętnie łączy ze sobą materiały z różnych półek cenowych / fot. Complete Home

Nie da się nie zauważyć, że usługa projektanta wnętrz to nie wydatek, tylko oszczędność. Pozwala inwestorowi zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, jaki musiałby poświęcić na samodzielne aranżowanie i kupowanie wyposażenia. Projektant wnętrz to dla inwestorów brak stresu związanego z kontrolą każdego etapu prac i nadzorowanie ekipy remontowej.

Z ofertą firmy Complete Home można zapoznać się na stronie: www.completehome.pl

03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 98E m31 , woj. mazowieckie
tel. 735 958 898,