Deska podłogowa dębowa – rozwiązanie na lata

Opinii dotyczących różnych materiałów wykończeniowych jest tyle, ile osób je wygłaszających, a każdy materiał budowlany ma grono swoich zwolenników i przeciwników. Dotyczy to również różnego rodzaju pokryć podłogowych, a Internet pęka w szwach od rozwijanych na różnego typu forach wątkach próbujących rozwikłać trudną kwestię, co lepsze: parkiet drewniany, płytki, wykładziny, panele winylowe, deska podłogowa dębowa… Wśród wielu różnych materiałów właściwie chyba tylko co do jednego panuje dość duża zgodność. Dotyczy ona oczywiście drewna, uznawanego za kwintesencję dobrego smaku i elegancji, a zarazem za materiał przyjazny środowisku i człowiekowi.

fot. Styl Drzewa

Jednak jak to w praktyce bywa, deska desce nierówna, dlatego – zanim wybierzemy konkretnego dostawcę – warto zadać sobie nieco trudu i zorientować się, jakie technologiczne rozwiązania stosuje on w swojej produkcji. Drewno jest przecież materiałem naturalnym, „żywym”, który wymaga specjalnej obróbki, aby posłużył dobrze i przez długie lata. – W naszej firmie do produkcji dwu i trójwarstwowych desek podłogowych dębowych stosujemy specjalne rozwiązania technologiczne, które powstały w efekcie 20 lat doświadczeń w tym zakresie – mówi Piotr Szuchalski z firmy Styl Drzewa. – Na etapie produkcji bardzo restrykcyjnie przestrzegamy, aby utrzymane były wymagania dotyczące jakości surowca oraz jego parametrów np. wilgotności górnej warstwy, która powinna wynosić 8±2%. Stosujemy suszarki konwekcyjne, w których proces suszenia odbywa się w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnych warunków. To gwarantuje, że drewno nie będzie pękać ani w czasie obróbki, ani w toku eksploatacji, a same deski doskonale nadają się pod ogrzewanie podłogowe – dodaje.

fot. Styl Drzewa

Dla tych, którzy zwracają baczną uwagę na ekologiczność materiałów, duże znaczenie ma z kolei fakt, że deski podłogowe dębowe Styl Drzewa nie są agresywne chemicznie, ponieważ nie zawierają formaldehydów. Ważnym elementem strategii, na której firma opiera swoje działania jest ponadto polityka odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju, które nie są jedynie pustym sloganem. Dlatego raz w roku pracownicy Stylu Drzewa udają się w ramach swojej pracy do lasów, aby własnymi rękami posadzić nowe drzewa.

 

Deska podłogowa dębowa olejowana

Oferowane przez Styl Drzewa deski dwuwarstwowe składają się z dwóch warstw: górnej z litego dębu i dolnej z płyty OSB/3 PUR, które sklejone są klejem poliuretanowym. Deski trójwarstwowe powstają z dwóch warstw dębu oraz warstwy środkowej – sklejki brzozowej, które również są sklejone klejem poliuretanowym. Taka konstrukcja desek powoduje że finalny produkt jest stabilniejszy, bardziej trwały i świetnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym, co potwierdzają setki zakończonych montaży.

fot. Styl Drzewa

Wszystkie podłogi, które wychodzą z fabryki firmy są wykończone przynajmniej dwiema warstwami oleju, co jest w pełni świadomą i przemyślaną strategią producenta, rodzącą jednak wśród klientów pytania: czy łatwo utrzymać taką podłogę w czystości? czy lakier nie jest lepszy? – Deska podłogowa dębowa olejowana jest przede wszystkim piękna, bo olej nie maskuje naturalnych walorów drewna – jego usłojenia i kolorystyki. Pozwala najdosłowniej poczuć jego ciepło i fakturę pod stopami – podkreśla Daniel Ambroziak.

Nie zakrywając tego, co warto uwidocznić, olej jednocześnie zabezpiecza deskę podłogową dębową przed działaniem czynników zewnętrznych, zarysowaniami, wilgocią i innymi uszkodzeniami, które mogłyby powstać w toku codziennej eksploatacji. A jeśli takie uszkodzenia mimo wszystko powstaną, to wystarczy jedynie przeszlifować punktowo wybrany fragment podłogi i nałożyć na niego cienką warstwę oleju.

fot. Styl Drzewa

Atutem oleju jest też łatwość pielęgnacji – na sucho deski podłogowe dębowe olejowane można czyścić miotłą z miękkiego włosia, odkurzaczem z końcówką przeznaczoną do podłóg drewnianych lub suchą miękką ścierką; na mokro – wystarczy zwykłe mycie podłogi wodą z dedykowanym środkiem pielęgnacyjnym. Równie łatwo można samodzielnie odświeżyć podłogę po latach, na umytą powierzchnię nakładając wałkiem lub pędzlem cienką warstwę oleju i pozwalając drewnu go wchłonąć. A jeśli zamarzy nam się nowy kolor podłogi, to wystarczy jedynie przetrzeć ją delikatnym papierem ściernym i nałożyć dwukrotnie warstwę oleju z dodatkiem pigmentu, przestrzegając oczywiście zaleceń producenta dotyczących aplikacji wybranego preparatu.

W firmie Styl Drzewa deski podłogowe dębowe są olejowane preparatami znanej i cenionej niemieckiej marki SAICOS, używanych również przez producentów do wykończenia zabawek dla dzieci z drewna, rygorystycznie przestrzegających norm dotyczących składu produktów.

fot. Styl Drzewa

Piękno z natury

W czym tkwi tajemnica niesłabnącej popularności desek podłogowych dębowych? Zmieniają się przecież mody i trendy, blogi wnętrzarskie i magazyny poświęcone aranżacjom nieustannie donoszą o nowinkach z branży, a tymczasem stare, znane i wykorzystywane od wieków drewno dębowe wciąż króluje na salonach…- Z pewnością przyczyn tej popularności jest wiele, jednak na pierwszym miejscu trzeba chyba podkreślić naturalność dębu i ogólnie drewna, czyli cechę, której po prostu nie da się podrobić. Dąb jest gatunkiem, który ma dziś znaczenie symboliczne – to synonim siły i długowieczności, który pojawia się w bajkach i folklorze. Jest ceniony z uwagi na swoją twardość, wytrzymałość i odporność na choroby. Do tego z biegiem czasu zmienia swoją kolorystykę, nabierając jeszcze większej szlachetności i głębi. My staramy się te naturalne atuty uwypuklić i utrwalić, bo to właśnie w nich tkwi siła drewna – mówi Daniel Ambroziak.

 

fot. Styl Drzewa

Z jakiego drewna w firmie Styl Drzewa produkuje się deskę podłogową dębową? Otóż są to tylko wybrane okazy i drzewa dojrzałe (ok. 100 lat), liczące ok. 30 m wysokości i od 1,2 do 1,8 m średnicy. Wyprodukowane z takich drzew deski posłużą z pewnością więcej niż jednemu pokoleniu.

Selekcje drewna

W przyrodzie nie występują dwa identyczne drzewa, dlatego też nie znajdziemy dwóch identycznych desek podłogowych dębowych. Można jednak próbować usystematyzować tę całą naturalną różnorodność, nadać nazwy i dokładnie opisać, ułatwiając klientom podjęcie decyzji zakupowych. Precyzyjny podział na selekcje (według układu struktur, odcieni, usłojenia, występowania i wielkości sęków) jest znakiem rozpoznawczym firmy Styl Drzewa, a rozbudowana oferta obejmująca aż 6 pozycji (COUNTRY, RUSTIC, NATUR, SELECT, LOFT i MODERN) jest jedną z najszerszych dostępnych obecnie na rynku.

fot. Styl Drzewa

W selekcji RUSTIC znajdują się deski z oryginalnym wyraźnym usłojeniem, o zróżnicowanych tonach jasności, bogate w sęki zdrowe i uzupełnione. Deski w tej selekcji dają niesamowity charakter pomieszczeniom, w których zostaną ułożone, łącząc żywotność drewna z jego naturalnym pięknem.
Selekcja MODERN charakteryzuje się spokojnym usłojeniem z niewielką ilością dopuszczalnych sęków, które są małe, zdrowe lub z niewielkimi uzupełnieniami. Drobne różnice w kolorze drewna nadane przez dopuszczalne biele nadają deskom z tej selekcji oryginalny rys.

Selekcja COUNTRY to z kolei prawdziwa „eksplozja” wzornictwa. Występują tu największe rozgałęzienia w usłojeniu, połączone z dopuszczalnymi zmianami tonów kolorystycznych i nieograniczoną ilością sęków małych i dużych. Piękno, niepowtarzalna faktura i bogactwo wzorów sprawia, że deski podłogowe dębowe COUNTRY podbijają serca tych, którzy stawiają na naturalność i dążą do zachowania w możliwie największym stopniu dziewiczego charakteru drewna.

Do selekcji SELECT trafia tylko bardzo starannie wybrane drewno, a na deskach widoczne są struktury i usłojenie dęby. Dopuszczalna jest minimalna ilość małych i zdrowych sęków, natomiast szpachlowane sęki nie występują. Możliwe są niewielkie różnice kolorystyczne między deskami.
Selekcja NATUR zawiera tylko takie deski podłogowe dębowe, które dają efekt bardzo naturalnej podłogi, z widoczną strukturą i usłojeniem oraz różnicami pomiędzy poszczególnymi deskami. Mogą tu występować ograniczone zdrowe i szpachlowane sęki.

Dla miłośników surowości w duchu industrialnym kierowane są z kolei deski z selekcji LOFT, które wyglądają bardzo naturalnie dzięki sękom i bieli. Dopuszczalna jest tu nieograniczona ilość sęków oraz zdrowa biel do 50 mm szerokości deski. Charakteru tym deskom podłogowym dębowym dodają możliwe nieszpachlowane ubytki w sękach szpilkowych czy naturalne pęknięcia, które pozwalają na uzyskanie efektu „żywej” podłogi o naturalnej kolorystyce.

fot. Styl Drzewa

Produkt produktowi nierówny, a dotyczy to szczególnie takich materiałów jak deski podłogowe dębowe. Sposób, w jaki surowiec zostanie poddany obróbce ma bowiem kluczowe znaczenie zarówno dla jego cech wizualnych, jak i dla parametrów wytrzymałościowych. Już choćby z tego względu warto stawiać na producentów z doświadczeniem, za którymi idą lata pracy z najszlachetniejszym z surowców oraz pozytywne opinie klientów. Pozwoli to uniknąć rozczarowań z powodu podłogi, która zamiast być ozdobą, może stać się utrapieniem.

 

Na profilu firmy na Facebooku można zapoznać się z aktualnymi promocjami: StylDrzewa

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.styldrzewa.pl

15-167 Białystok, ul. Wysockiego 24B , woj. podlaskie
tel. +48 739 055 777,