Jodełka francuska z dębowej deski olejowanej
Czy może istnieć wnętrze w stylu skandynawskim z panelami podłogowymi? Pewnie może, ale na aspektach wizualnych (które i tak pozostawią wiele do życzenia) podobieństwa się skończą. Istotą aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim jest przecież nie tylko wygląd. Ludzie mieszkający w surowym klimacie północy zmuszeni byli do podporządkowania swego życia rytmowi natury, to ona – a nie człowiek – decydowała o tym, jakie materiały sprawdzą się najlepiej. I zawsze wybór padał na to, co zostało stworzone ręką natury, a więc siłą rzeczy – na materiały ekologiczne i nieszkodliwe dla zdrowia. Dlatego właśnie w Szwecji, Finlandii, na Islandii budowało się (i wciąż buduje!) przede wszystkim z drewna, stosując je również w wykończeniach wnętrz. Jeśli więc decydujemy się na aranżację w stylu skandynawskim, to nie poprzestawajmy na stronie wizualnej, ale pomyślmy również o zdrowotnej. Nie znajdziemy produktu, który byłby zdrowszy niż drewno – a to zaleta nie do przecenienia w XXI wieku, nazywanym czasem epoką alergików. Nawet pobieżne przejrzenie oferty firmy Styl Drzewa może też przekonać tych, którzy twierdzą, że deski dębowe na podłogę są drogie i nie każdego na nie stać. Kupując bez marży pośrednika, prosto od producenta przekonamy się, że możemy cieszyć się urokiem najprawdziwszej drewnianej deski w jodełkę francuską (lub inny wzór) za cenę… paneli drewnopodobnych!

 

podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

Co mamy do wyboru? Szczytem dobrego smaku i produktem bijącym rekordy popularności jest właśnie jodełka francuska. To wzór, którego nie sposób pomylić z żadnym innym, a jego wyznacznikiem jest specyficzne ułożenie podłogi, przywodzące na myśl aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim.
Styl Drzewa jest producentem dwóch rodzajów dębowych jodełek – klasycznej, gdzie deszczułki układa się pod kątem 90° oraz jodełki francuskiej, gdzie deski układa się pod kątem 45°. Szerokość jodełki to 115 mm, 140 mm, 180 mm, a długość desek wynosi 600-900 mm.

 

podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

Dębowe deski na podłogę mogą być dwuwarstwowe lub trójwarstwowe i są przystosowane do ogrzewania podłogowego. Obok estetyki (o której za chwilę) podłogowe deski dębowe Styl Drzewa mają szereg zalet, wśród których warto wymienić stabilną konstrukcję, aż 4 mm warstwę użytkową dębu oraz technologię produkcji, z której wyeliminowano szkodliwe substancje, jak np. formaldehydy, na rzecz technologii PUR.

 

podłogi w stylu skandynawskim podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

Wszystkie deski dębowe są olejowane fabrycznie. Podczas aplikacji oleju producent stosuje czasochłonną i droższą niż w przypadku olejów UV technologię nakładania, polegającą na pozostawieniu preparatu na powierzchni zabezpieczanej do samoczynnego wyschnięcia. Taka technologia, stosowana przez innych producentów dość rzadko, umożliwia późniejsze renowacje powierzchni tym samym olejem, ponadto drewno wykończone w taki właśnie sposób ma bardziej naturalny wygląd. Dodatkową zaletą jest wysoka odporność desek na ścieranie i łatwa pielęgnacja.
– Dębowe deski podłogowe są dostarczane jako produkt gotowy do ułożenia – podkreśla Romuald Gavienas z firmy Styl Drzewa – Ci klienci, którzy nie mają swojej sprawdzonej ekipy montażowej, mogą skorzystać w tym zakresie z naszej pomocy, gdyż dysponujemy własnymi, wyspecjalizowanymi brygadami montażowymi – dodaje.

 

podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

Różne gusta, różne selekcje drewnianych desek podłogowych
Styl Drzewa oferuje ponadto dodatkowe możliwości „skrojenia” drewnianych desek podłogowych na miarę indywidualnych gustów. Powierzchnia każdej z nich może być gładka lub szczotkowana, ponadto dostępne są trzy różne selekcje drewna.
– Dębowe deski podłogowe w najbardziej prestiżowej selekcji zebraliśmy w klasie Select. Są to olejowane deski dębowe zbliżone do siebie kolorystycznie, co gwarantuje jednolity kolor całej podłogi. W tej grupie produktów niedopuszczalna jest biel, a małe sęki mogą pojawić się tylko sporadycznie – wyjaśnia Romuald Gavienas.

 

podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

Mniej restrykcyjną klasą jest Natur, gdzie mogą pojawić się niewielkie sęki, a także naturalne różnice kolorystyczne, dodające tylko podłogom uroku, które w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim są wręcz elementem pożądanym. Dębowe deski podłogowe z selekcji Natur, jak sama ich nazwa wskazuje, wyglądają bardzo naturalnie, dlatego zdarzają się w nich sęki z ubytkami (które są fabrycznie szpachlowane). Charakteru dodają im subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi deskami, podkreślające wyraźne usłojenie podłogi. To kwintesencja podłogi w stylu skandynawskim, oryginalna, ciepła, stwarzająca we wnętrzach wrażenie przytulności i przyjemną atmosferę.
Wszystkie te cechy są spotęgowane w ostatniej selekcji drewna nazwanej Rustic. To dębowe deski podłogowe, które zachwycają nie tylko miłośników aranżacji w stylu skandynawskim, ale także ludowym, przywodzącym na myśl urok wiejskich chat, w jakich niegdyś mieszkali nasi przodkowie. Znajdziemy tu sporo zrośniętych, zdrowych sęków różnej wielkości, a także sęki z ubytkami czy nawet pęknięciami, które fabrycznie są wypełniane specjalną szpachlą. Charakteru takim podłogom dodają różnice kolorystyczne pomiędzy poszczególnymi deskami, drobne przebarwienia, a nawet niewielkie ubytki (które zostają zachowane, o ile nie mają negatywnego wpływu na techniczne aspekty użytkowania).

 

podłogi w stylu skandynawskim podłogi w stylu skandynawskim podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

W żadnej z wymienionych powyżej selekcji nie znajdziemy desek z bielą, co na rynku polskim jest rzadkością, zwłaszcza w produktach z najniższej półki cenowej.
– Wbrew pozorom dębowe deski na podłogę Rustic trafiają nie tylko do wnętrz w stylu rustykalnym. Kupuje je także wiele osób, które chciałyby mieć podłogę w stylu skandynawskim, a także zwolennicy nieoczywistego łączenia form. Takie uformowane ręką natury deski świetnie wyglądają na przykład we wnętrzach minimalistycznych, w których nierzadko stają się kompozycyjną dominantą wystroju i najbardziej wyrazistym elementem aranżacyjnym – mówi Romuald Gavienas.

 

podłogi w stylu skandynawskimfot. Styl Drzewa

 

Czy styl skandynawski kiedyś wyjdzie z mody? Pewnie tak, bo przecież trudno znaleźć jakikolwiek stylistyczny wzorzec, który trwałby niezmiennie przez wieki. Łatwiej niż z całymi stylami architektonicznymi jest z poszczególnymi materiałami wykończeniowymi, które – mimo zmieniających się trendów aranżacyjnych – są wciąż popularne i chętnie stosowane. Wśród nich prym wiedzie drewno – szlachetny, naturalny materiał, stosowany przez człowieka od wieków, który jak żaden inny produkt wpisuje się w każdy możliwy styl: od aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, poprzez uroczy wystrój rustykalny, na surowym minimalizmie kończąc. Dębowe deski podłogowe, choć kojarzone zazwyczaj właśnie z klimatem północy, wcale nie są zarezerwowane tylko do aranżacji, które do tego regionu Europy nawiązują. Wybór takiej podłogi to decyzja na lata, a podejmując ją możemy być pewni, że będzie ona pasować do wnętrza nawet wtedy, gdy w architekturze zapanują zupełnie inne mody.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.styldrzewa.pl

15-167 Białystok, ul. Wysockiego 24B , woj. podlaskie
tel. +48 739 055 777,