Rynek wykończeń wnętrz ciągle się zmienia wraz z trendami w architekturze. Architekci często proponują swoim klientom rozwiązania nowoczesne. Aktualnie modne są minimalistyczne wnętrza, w których możemy znaleźć beton w różnych formach, szkło, czy elementy stalowe. Bardzo często materiałem uzupełniającym takie projekty jest naturalne drewno, które dodaje ciepła, elegancji oraz nutki klasycznej architektury.

Ta ostatnia również wcale nie zniknęła z rynku. Nadal pojawia się w mieszkaniach i domach, a nawet budynkach użyteczności publicznej, czy przestrzeniach wewnątrz biurowców. Architektura nawiązująca do rozwiązań klasycznych bardzo często wykorzystuje jako jeden z podstawowych materiałów naturalne drewno.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Deska drewniana na podłogę – znana już od wielu lat!

Drewniane akcenty pojawiają się w architekturze wnętrz najczęściej w postaci podłóg. Naturalne deski drewniane na podłogach czy parkiety były i są w naszych domach już setki lat. Niezmiennie przez cały ten czas są powodem westchnień nie tylko architektów, ale przede wszystkim użytkowników tych wnętrz. Drewniana posadzka powoduje, że nasz dom staje się przytulniejszy, dzięki czemu chwile w nim spędzone są same w sobie świetną metodą na relaks. Drewno to także synonim luksusu i wyszukanego gustu.

Drewniane podłogi – jakie rodzaje?

W jakiej formie możemy ułożyć deski drewniane podłogowe naszego domu czy mieszkania? Dzięki rozwijającej się technologii obróbki drewna możliwości w tym zakresie są obecnie w zasadzie nieograniczone.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Ostatnie lata to przede wszystkim moda na drewniane deski podłogowe. Charakteryzuje je duży rozmiar pojedynczych elementów. Efektem zastosowania takiego formatu jest optyczne powiększenie wnętrz, dodanie im prestiżowego wyglądu i domowego ciepła jednocześnie. Producenci desek podłogowych dają w tej chwili bardzo często możliwość dostosowania posadzki pod indywidualne zapotrzebowania klientów.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Personalizacja podłóg – czy deski można wybarwiać?

Rynek produktów takich jak lakiery podłogowe, oleje i woski daje nam możliwość wybarwienia drewnianych podłóg według indywidualnej wizji i potrzeby. Drewniane deski na podłogi to nie tylko naturalne brązy, które są charakterystyczne dla najpopularniejszych gatunków drewna takich jak dąb czy jesion.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Drewno łączy w sobie wiele zalet. Stanowi piękne wizualne uzupełnienie wielu projektów w architekturze. Ponadto jest materiałem o doskonałych właściwościach konstrukcyjnych, takich jak trwałość i stabilność. Wreszcie jest po prostu naturalnie ciepłe i przyjemne, kiedy na przykład chcemy po podłogach naszego mieszkania poruszać się boso.

I tak dochodzimy do miejsca, gdzie powinniśmy zadać sobie pytanie czy warto rezygnować z tych wszystkich superlatywów, kiedy projektujemy wnętrza naszych czterech ścian? Na pytanie po części odpowiedzieliśmy kilka linijek wyżej. Mając do dyspozycji tak ogromne możliwości dostosowywania podłóg możemy je wykończyć dokładnie tak jakbyśmy chcieli, włączając w to koloryzację.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Możliwości wykańczania drewnianych podłóg a nowoczesne wnętrza

Kiedy stawiamy na wnętrze w stylu nowoczesnym świetnym rozwiązaniem mogą okazać się drewniane deski podłogowe, które:

• są wybarwione na odcienie bieli i szarości,
• mają wyszlifowaną lub strukturyzowaną warstwę wierzchnią,
• mają format szerokości od 10 do 18cm i długość od 1 metra wzwyż.

Stosując zaawansowane materiały do stylizacji drewnianych podłóg możemy uzyskać piękne i bardzo trwałe posadzki. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że mając ogrzewanie podłogowe możemy wybrać drewnianą podłogę warstwową, która świetnie współgra z takim rozwiązaniem.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Parkiety do przestrzeni w stylu klasycznym i nie tylko

Warto pamiętać, że historia drewnianych desek na podłogach zaczęła się od klasycznych parkietów. Takie podłogi do dzisiaj wcale nie straciły na swojej popularności i wciąż mają wiernych użytkowników. Parkiety towarzyszyły ludziom na dworach zamkowych, były w kamienicach oraz domach od setek lat, a teraz wracają do trendów wnętrzarskich w nowoczesnej architekturze.

Architekci coraz częściej umieszczają parkiety w swoich projektach:

• domów i mieszkań prywatnych użytkowników,
• biurowców i budynków użyteczności publicznej,
• sal tanecznych, lokali gastronomicznych i hoteli.
Parkiet wyróżnia się nie tylko bardzo dużą wytrzymałością. Drewniane klepki dają ogromne możliwości układania w przeróżne wzory takie jak:
• tradycyjna jodełka,
• jodełka francuska czy węgierska
• karo i drabinka,
• cegiełka czy wzór okrętowy.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Jeśli dołożymy do tego zestawienia możliwość zmieniania koloru i struktury powierzchni drewna to szybko dojdziemy do wniosku, że parkiety dają nam nieograniczoną możliwość układania drewnianych posadzek.

W tej chwili wielu klientów decyduje się na nowe podłogi wystylizowane w taki sposób, aby wyglądały na nadgryzione zębem czasu. Ręcznie wykonane elementy postarzania jak np. pęknięcia, sęki, ślady po owadach, traku czy strugu – nowoczesna technologia pozwala na wzbogacenie nowoczesnej technologicznie podłogi o znane od wieków ‘niedoskonałości’.

Odświeżanie i cyklinowanie drewnianych podłóg

Dlaczego drewnianych deski na podłogach i parkiety cieszą opinią podłóg bardzo trwałych? Jako pierwszą należałoby przytoczyć odpowiedź związaną z dużą wytrzymałością samego surowca. Drewno jest odporne na działanie zewnętrznych czynników mechanicznych. Drugą bardzo istotną cechą posadzek drewnianych jest możliwość ich cyklinowania i odświeżania.

Użytkując drewnianą podłogę wystawiamy tak naprawdę na eksploatację jej zewnętrzną powierzchnię, na przykład lakier lub olej oraz tylko cienką warstwę drewna. Kiedy po latach posadzka okazuje się być zużyta i traci na swoim wyglądzie to wystarczy, że oddamy ją w ręce parkieciarza, który wycyklinuje zużyte warstwy i pokryje ją od nowa powłokami zabezpieczającymi. W ten sposób podłoga dostaje kolejne życie, w którym wcale nie musi mieć takiego samego koloru i struktury wykończenia jak za pierwszym razem.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Do kogo udać się po drewniane podłogi?

Na rynku jest wiele firm zajmujących się produkcją desek drewnianych podłogowych i parkietów. Warto jednak zwrócić uwagę na opinie dotyczące danego producenta oraz na okres czasu przez jaki firma działa w branży. Drewno jest materiałem trudnym w obróbce, która wymaga wiedzy, doświadczenia, a także zaawansowanych technologicznie maszyn.

Doskonałym przykładem takiej firmy jest Centrum Parkietowe Nowak, które w branży podłogowej działa już ponad 25 lat. W swoim szerokim wachlarzu usług i produktów firma proponuje:

• drewniane podłogi gotowe lite i warstwowe,
• personalizację podłóg według projektu czy indywidualnych gustów klientów,
• profesjonalne usługi układania oraz renowacji drewnianych posadzek,
• ogromny wybór chemii parkietowej takiej jak kleje do podłóg, lakiery, systemy olejowania.

Powierzając wykonanie drewnianej podłogi warto zaufać komuś, kto od wielu lat specjalizuje się w tej wąskiej i wymagającej dziedzinie.

fot. Centrum Parkietowe NOWAK

Drewniane schody i stolarstwo

Poza usługami związanymi z układaniem i produkcją drewnianych desek na podłogi i parkietów, Centrum Parkietowe Nowak dodatkowo świadczy szeroko rozumiane usługi w zakresie stolarstwa. Potrzebujesz wykonać drewniane schody do swojego domu lub masz pomysł na kreatywne wykorzystanie drewna w architekturze swoich czterech ścian? Wysoko wykwalifikowani pracownicy na pewno chętnie posłużą swoją radą.

Podłogi znanych producentów z polskiego rynku

Jeśli jednak po prostu szukasz drewnianej podłogi jednego z wiodących polskich producentów takich jak FinishParkiet, Jawor, czy Gajewski to rodzinna firma ze śląska również pomoże w ich zakupie, a nawet je zamontuje.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.centrum-parkietowe.pl

43-229 Pszczyna - Ćwiklice, ul. 11 Listopada 32, woj. śląskie
tel. (32) 211 22 88, 604 606 475,