Wybierając podłogę do sali fitness największą uwagę zwraca się na jej wytrzymałość na uderzenia mechaniczne i nacisk, antypoślizgowość oraz właściwości amortyzujące. Niewiele osób przykłada uwagę do akustyki i kwestii wyciszenia podłogi. Całkowicie niesłusznie, ponieważ utrzymanie komfortu akustycznego w pomieszczeniu wpływa na dobre samopoczucie i motywację do działania osób ćwiczących.

 

podłogi do sal fitness

fot. Getzner

Ponadto powstające w pomieszczeniach gimnastycznych dźwięki uderzeniowe są przenoszone do sąsiednich pomieszczeń, wywołując irytujące odgłosy i drgania. Dlatego mogą sprawiać problemy, zwłaszcza w sytuacji kiedy obok sali fitness znajduje się sala dla osób ćwiczących jogę lub gabinet masażu, gdzie wymagana jest cisza i spokój bądź kiedy sala fitness sąsiaduje z biurem, sklepem czy kinem.

Podłoga w fitness klubie – jak ją wyciszyć?
W jaki sposób można wyciszyć podłogi fitness? Wiele zależy od elastyczności warstw posadzki i doboru odpowiedniej nawierzchni. Muszą one odpowiadać zarówno wymaganiom medycyny sportowej, jak i akustyki. Sama nawierzchnia nie rozwiąże problemu z hałasem. Kluczowy jest podkład znajdujący się pod nią. Sama betonowa wylewka czy cienka pianka polietylenowa nie sprawdzą się w wymagającym klubie sportowym.

 

wyciszenie podłogi

fot. Getzner

Inwestorzy i projektanci coraz chętniej wybierają rozwiązania oferowane przez firmę Getzner, która jest producentem tworzyw z poliuretanu wykorzystywanych do poprawy akustyki budynków. Z nich wykonywane są sprężyste maty Acoustic Floor Mat oraz specjalne podkładki w formie klocków – Acoustic Floor Blocks. Czym charakteryzują się materiały produkowane przez firmę Getzner?

Maty Acoustic Floor Mat służące do wyciszenia podłóg na całej powierzchni mają doskonałe właściwości tłumienia dźwięku uderzeniowego i są dedykowane w szczególności do pomieszczeń o dużych i zmiennych obciążeniach – jak siłownie, sale fitness czy hale sportowe. To, co charakteryzuje maty Getzner i pozwala je stosować w salach do ćwiczeń to wysoka obciążalność przy jednoczesnym niewielkim ugięciu materiału. Co to znaczy? Pod wpływem nacisku podkład tylko delikatnie się ugina, dzięki czemu nie występuje ryzyko pęknięcia jastrychu – a co za tym idzie potrzeba remontu i wiążących się z nim kosztów. Stabilne właściwości materiałowe Acoustic Floor Mat wykazuje przez cały okres eksploatacji. Podkład instaluje się w bardzo prosty i szybki sposób. Jest on całkowicie bezpieczny – zarówno dla montażysty, jak i użytkownika, ponieważ nie wydziela żadnych lotnych substancji do powietrza. Można go zatem stosować również w pomieszczeniach służących do rehabilitacji i fizjoterapii dorosłych i dzieci.

 

fot. Getzner

Inną propozycją od firmy Getzner są podkładki Acoustic Floor Blocks przeznaczone do punktowego wyciszenia podłóg. Podkładki można stosować, kiedy niemożliwe jest ułożenie podłogi pływającej (siłownie, studia tańca) lub budynek wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań remontowych. Znakomite tłumienie dźwięku uderzeniowego – częstotliwości dostrojcze do 10 Hz oraz wysoka jakość produktu zapewniają pełen komfort akustyczny. Ze względu na zróżnicowany stopień elastyczności podłogi z wyciszeniem w postaci klocków Acoustic Floor Blocks dają użytkownikom odmienny komfort chodzenia.

 

izolacje akustyczne

fot. Getzner

Wyciszenie podłogi w sali fitness w praktyce
Jak w praktyce sprawdza się podłoga do fitness z matą Getzner? 3-centymetrowy parkiet na kleju z warstwą płynnej masy szpachlowej i betonowej wylewki o grubości 13 cm ułożony na 25-centymetrowy strop żelbetowy i dwie warstwy maty Acoustic Floor Mat o grubości 16 mm osiąga średni poziom dźwięku w granicach 40 dB. Ugięcie podłogi wynosi ~ 5 mm – przy wadze parkietu 349 kg/m2 i obciążeniu użytkowym 500 kg/m2.1.1

Jakie parametry osiąga podłoga z podkładkami Acoustic Floor Blocks? Dla przykładu: w sali do ćwiczeń cardio instaluje się sportową nawierzchnię, np. Tarkett na kleju (grubość 1 cm). Pod nią znajdują się kolejno: warstwa masy szpachlowej, 10-cm zbrojonego betonu, folia budowlana i ok. 2,20 cm sklejki lub płyty OSB. Podkład stanowią klocki Getzner o grubości 5 cm ułożone na stropie żelbetowym (grubość 25 cm) i warstwie wełny mineralnej (grubość ok. 4 cm). Dzięki wygłuszeniu parkiet o wadze 279,5 kg/m2 i obciążeniu użytkowym 500 kg/m2 tłumi hałasy do poziomu 38 dB, a jego ugięcie pod wływem nacisku nie przekracza 5,1 mm.2.2

 

Szacunkowe dane na temat poprawy izolacyjności posadzki w różnych pomieszczeniach fitness z zastosowaniem produktów firmy Getzner 

Są to bardzo dobre wyniki, które pokazują, że podłogi sportowe z wytłumieniem firmy Getzner mogą być montowane również w budynkach o wielofunkcyjnym przeznaczeniu, gdzie poza siłownią czy klubem fitness na innych piętrach znajdują się również biura lub sklepy.

Z czego wykonane jest wyciszenie podłogi do sal fitness?
Materiały, z których produkowane są maty Acoustic Floor Mat i podkładki Acoustic Floor Blocks to Sylomer®, Sylodamp® oraz Sylodyn®.

Sylomer® jest elastycznym tworzywem poliuretanowym, które świetnie izoluje drgania, wstrząsy i hałas. Porowata struktura posiada wysoką wytrzymałość zmęczeniową, trwałość i elastyczność.

Sylodamp® – podobnie jak Sylomer jest elastycznym materiałem wykonanym z poliuretanu o wysokiej efektywności tłumienia dźwięków. Ma zdolność pochłaniania energii, dzięki czemu przyjmuje i absorbuje obciążenia spowodowane wstrząsami, np. powodowanymi przez upadający sprzęt do ćwiczeń.

Trzeci typ tworzywa to Sylodyn® – zamknięty elastomer komórkowy o lepszych właściwościach dynamicznych niż tworzywo Sylomer®. Nadaje się do bardzo wysokich obciążeń, np. może być zastosowany jako podkład wyciszający podłogi na halach gimnastycznych. Ponadto materiał ten ma wysokie właściwości sprężynujące i niską skłonność do pełzania.

Podłoga w fitness klubie czy na hali sportowej ma ogromne znaczenie dla prawidłowej akustyki każdego pomieszczenia i całego budynku. Wytłumienie hałasów i drgań zapewni odpowiednio dobrany podkład. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania fitness klubu. Pomocna będzie również wiedza fachowców w dziedzinie izolacji drgań, którzy ułatwią inwestorowi dobór wyciszenia podłogi. Pozwoli to uniknąć w przyszłości problemów z hałasem i koniecznością wprowadzania poprawek, które pochłonią znaczne nakłady finansowe.

1 Na podstawie danych firmy Getzner

2 Na podstawie danych firmy Getzner

Więcej o wyciszeniu podłóg fitness na stronie: www.getzner.com

82031 Grünwald, Getzner Werkstoffe GmbH Nördliche Münchner Str. 27, woj.
tel. 606 704 049,