Komfort akustyczny pomieszczeń – podłogi, stropy, ściany
Dotychczas najpowszechniejszą metodą izolowania pomieszczeń od dźwięków uderzeniowych były systemy podłóg pływających z np. wełną mineralną. Współczesny rynek zna jednak dużo bardziej innowacyjne materiały, wykorzystując do wytłumiania pomieszczeń wyroby na bazie elastomerów poliuretanowych.
– Oferowane przez nas elastomery Sylomer® i Sylodyn® skutecznie wytłumiają dźwięki uderzeniowe, a jednocześnie cechują się elastycznością i wysoką odpornością na obciążenia przy niewielkiej grubości – wyjaśnia Mariusz Czynciel z firmy Getzner Werkstoffe.

 

skuteczne wytłumienie posadzek skuteczne wytłumienie posadzekSylomer® (1) i Sylodyn® (2)

 

Sylomer® ma porowatą i zwartą strukturę i najczęściej stosowany jest w postaci włókien, które są poddawane obciążeniom ściskającym. Znajduje zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym jako izolacja od dźwięków uderzeniowych oraz izolacja podestów i biegów schodowych, ale również w wibroizolacji maszyn i budynków i w wielu obszarach techniki budowlanej (m.in. maty podnasypowe, łożyska podpokładnicowe, podkładki podtorowe, pełnopowierzchniowe, elastyczne komponenty wałków transportowych i pasów transmisyjnych, wysokoelastyczne uszczelki i wiele innych).
– Dziesięć typoszeregów tego elastomeru obejmuje wyroby o zakresie obciążeń statycznych od 0,011 do 1,200 N/mm², jednak istnieje też możliwość wyprodukowania Sylomeru® przeznaczonego do specjalnych zastosowań, o odpowiedniej gęstości i usieciowieniu – komentuje Mariusz Czynciel.
Z kolei pod marką Sylodyn® kryje się pięć typoszeregów elastomeru z zamkniętymi komórkami, które nie nasiąkają wodą. Oprócz powszechnego wykorzystywania tego materiału w lokalnym i dalekobieżnym transporcie kolejowym, doskonale sprawdza się on również jako izolacja przed hałasem kroków przy wykonaniu podłóg, schodów, w izolowaniu od drgań budynków, maszyn, jako izolacja akustyczna pomiędzy ścianami, podłogami i stropami. Również w tym przypadku możliwa jest modyfikacja właściwości materiału i jego dopasowania do konkretnych, specyficznych potrzeb.

 

skuteczne wytłumienie posadzekIzolacje akustyczne Construction Matt dostępne są w kilku typach. Różnią się właściwościami i kolorystyką.

 

Obok Sylomeru® i Sylodynu® bardzo skutecznym materiałem izolacyjnym jest też system izolacji podjastrychowej Construction Matt, dostępny w trzech typoszeregach. Łatwość dopasowania nawet do nierównego podłoża oraz niewielka grubość (ale bez kompromisów na rzecz skuteczności tłumienia dźwięków!) to zalety tego materiału, który można stosować wraz z systemami suchego jastrychu czy elementami drewnianymi.

 

skuteczne wytłumienie posadzekConstruction Matt pod suchym jastrychem

 

Izolacja akustyczna biegów i klatek schodowych oraz ciągów komunikacyjnych
O ile izolacja akustyczna posadzek staje się już standardem, o tyle wciąż stosunkowo rzadko troszczymy się o skuteczne wytłumienie ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych czy samych schodów. Po części dzieje się tak dlatego, że izolacja tych części budynków bywa problematyczna z przyczyn technicznych, jak stosunkowo duże obciążenia i ograniczone wysokości, co już na starcie eliminuje możliwość użycia materiałów izolacyjnych o dużych grubościach.
Czy w związku z tym jesteśmy skazani na „głośne” klatki schodowe?
– Oczywiście nie! Nasza firma opracowała i wdrożyła system izolowania biegów schodowych SB10. Obejmuje on cztery typy podkładek, które skutecznie zapobiegają niekorzystnym  zjawiskom przekazywania drgań z biegów schodowych na podesty i dalsze elementy budynku – wyjaśnia Mariusz Czynciel.

 

skuteczne wytłumienie posadzek skuteczne wytłumienie posadzek skuteczne wytłumienie posadzek skuteczne wytłumienie posadzekCztery typy podkładek do izolacji akustycznej biegów schodowych:
Getzner SB10 S (1), Getzner SB10 I (2), Getzner SB10 L (3) oraz Getzner SB10 Z (4)

 

Podkładki są łatwe w montażu i bez trudu można je dopasować do istniejących nierówności, ponadto istnieje możliwość ich stosowania zarówno pod biegi wylewane na miejscu, jak i prefabrykowane.
Oferta firmy Getzner Werkstoffe obejmuje także systemy izolujące podesty schodowe Sylomer® Sr110 i Sylomer ®SR220. Sprawdzą się one w przypadku dużych obciążeń oraz wszędzie tam, gdzie obok wymaganej niewielkiej wysokości posadzki liczy się przede wszystkim skuteczność izolacji akustycznej.
– Dlatego też produkt ten cieszy się szczególną popularnością w obiektach użyteczności publicznej – szkołach, szpitalach, biurowcach, jak również w budynkach mieszkalnych – mówi Mariusz Czynciel.

 

skuteczne wytłumienie posadzekfot. Getzner

 

W dzisiejszym, bardzo zaawansowanym technologicznie świecie hałas zdaje się być zjawiskiem powszechnym. Nie możemy jednak zaakceptować sytuacji, w której we własnym domu słyszymy kroki i głosy sąsiadów. Rozwiązania Getzner Werkstoffe pozwalają na skuteczne uwolnienie się od hałasów, a tym samym na stworzenie w swoich czterech kątach oazy spokoju, która pozwoli odpocząć po ciężkim dniu pracy.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.getzner.com

 

82031 Grünwald, Getzner Werkstoffe GmbH Nördliche Münchner Str. 27, woj.
tel. 606 704 049,