Etap planowania

Budowa nie zaczyna się w momencie wbicia łopaty w ziemię. Wszystko powinno zacząć się od notatnika i solidnego rozplanowania – nie tylko budżetu. Już w tym momencie warto zaprosić do współpracy doświadczonego architekta wnętrz. Zadba on o zachowanie spójności pomiędzy koncepcją budynku, a pomysłem na wnętrza. Na wczesnym etapie stworzy komfortową przestrzeń, a to z kolei gwarantuje brak późniejszych przeróbek i oszczędności. Gdy inwestor już wie jaki dom odpowiada jego potrzebom, i na jaki może sobie pozwolić (na potrzeby tego artykułu założono, że działka już została zakupiona) pora na załatwienie formalności administracyjnych.

Budowa domu krok po kroku – formalności w 2021

Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Pozyskanie pozwolenia na budowę wiąże się przede wszystkim z koniecznością zgromadzenia szeregu dokumentów. Są nimi:

• wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki plan obowiązuje;
• decyzja o warunkach zabudowy (jeśli dla danej działki nie było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego);
• mapa zasadnicza i do celów projektowych;
• oświadczenie o możliwości przyłączenia przyszłego budynku do poszczególnych sieci albo warunki przyłączenia do nich;
• decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej (dotyczy tylko tych działek, które były działkami rolnymi i które były w ten sposób użytkowane);
• projekt budowlany w wymaganej liczbie egzemplarzy (zwyczajowo 4)
• opinia geotechniczna (składana jest wyłącznie w przypadku trudnych warunków gruntowych lub gdy projektant budynku zleci zbadanie gruntu);
• zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, jeśli działka nie ma jeszcze takiego zjazdu;
• zgoda na odstępstwo od przepisów, jeśli jest taka potrzeba;

Uwaga! pozwolenie na budowę w ręku inwestora nie oznacza prawa do rozpoczęcia robót. W dalszym ciągu należy zawiadomić Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zamiarze ich rozpoczęcia. Zawiadomienie to musi zawierać: pozwolenie na budowę wydane przez urząd lub ewentualnie zgłoszenie budowy; dziennik budowy oraz oświadczenie kierownika budowy i inwestora. Budowę domu muszą poprzedzić te wszystkie realizowane krok po kroku formalności. W 2021 r. każdy kto chce stać się właścicielem nowo wybudowanego domu musi pamiętać o nowych Warunkach Technicznych i konieczności wyposażenia budynku chociaż w jedno źródło OZE.

fot. Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański

Stan zero, czyli prace ziemne

Obejmuje on wytyczenie budynku przez geodetę, wykonanie prac ziemnych wraz z fundamentami – piwnic lub w przypadku ich braku podłogi na gruncie wraz z niezbędną izolacją i gdy to konieczne odwodnieniem.

Stan surowy otwarty i zamknięty, czyli ściany idą w górę

Poza tym wykonywana jest więźba dachowa i dach wraz z rynnami, powstają stropy i schody oraz komin, jeśli budowa toczy się w technologii murowanej. Instalowana jest stolarka drzwiowa i okienna, powstaje przestrzeń domu po stworzeniu ścian działowych.

Prace nabierają tempa – stan deweloperski

Etap deweloperski obejmuje wykonanie elewacji, wraz z wykończeniem kominów, parapetów, schodów zewnętrznych, osadzeniem rur spustowych, a także montażem balustrad schodowych. Wykonuje się ocieplenie budynku – izolację termiczną i akustyczną – oraz instalacje: kanalizacyjne, wodociągowe, grzewcze, elektryczne, telefoniczne i telewizyjne, i chyba najważniejsze – przyłącza.

Prace montażowe – to już końcówka

Tynki ścian wewnętrznych muszą być już wykonane, a podłoga –zaizolowana. Zrealizowane powinny być podkłady pod posadzką i ocieplenie połaci dachu, a wylewki ułożone na podłogach. To absolutna konieczność przy budowie domu. Konieczne jest ułożenie okładzin ceramicznych (płytek), malowanie czy tapetowanie ścian, a także układanie docelowych posadzek. Kolejność prac ma znaczenie i powinna być następująca:

• układanie płytek ceramicznych na podłogach i ścianach, w miejscach mokrych np. w łazience czy kuchni;
• malowanie ścian lub tapetowanie – realizowane po wyschnięciu tynków;
• układanie posadzek – paneli, parkietu, wykładzin, po wyschnięciu wylewek;
• montaż drzwi wewnętrznych – osadzanie ościeżnic drzwi wewnętrznych;
• biały montaż – montaż wanny, prysznica, umywalek, toalety itp.

Te wszystkie prace warto powierzyć profesjonalistom. Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański to firma istniejąca na rynku już 20 lat, biorąca udział także w dużych inwestycjach jak: Prokom Park Gdynia, Apartamenty “Neptun Park” czy budynek BGŻ Gdynia.

fot. Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański

Przed przeprowadzką

Budowa domu krok po kroku dobiegła końca, ale inwestor ponownie musi dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim należy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu prac. W 2021 r. podobnie jak w latach wcześniejszych. Wniosek składacie do właściwego nadzoru budowlanego. Należy do niego dołączyć:

• dziennik budowy – kompletnie wypełniony przez kierownika budowy;
• dokumentacja odbioru przyłączy – wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych itp.;
• powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna wykonana przez osoby do tego uprawnione;
• kopie świadectwa energetycznego budynku;
• oświadczenie sporządzone przez kierownika budowy, które będzie dotyczyło zagospodarowania terenu przyległego oraz zgodności stanu wybudowanego domu z projektem budowlanym i aktualnymi przepisami prawa.

Jeśli złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy jest kompletne, nadzór budowlany udziela tzw. milczącej zgody na zamieszkanie i jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia wniosku o odbiór budynku mieszkalnego nie wniesie sprzeciwu można zamieszkać na swoim. Jednak inwestor musi pamiętać również o wystąpienie z wnioskiem o nadanie numeru porządkowego, aby móc się w domu zameldować. Uwaga! Taki wniosek można złożyć również już na etapie rozpoczynania budowy. Tak czy inaczej składamy go do urzędu miasta lub gminy.

Po przejściu tych wszystkich formalności i zakończeniu współpracy ze sprawdzoną ekipą fachowców można się już tylko cieszyć nowym domem.

Więcej o firmie Prace Budowlane i Towarzyszące Szymański na:

www.szymanski-wnetrza.pl
Facebook.com – archJoannaGostkowska

80-299 Gdańsk, ul. Jednorożca 56, woj. pomorskie
tel. (58) 554 54 22, 501 791 229,