1. Jak skutecznie przeprowadzić termoizolację części budynku wielorodzinnego?
Częstym problemem, z którym spotykają się właściciele mieszkań własnościowych, w coraz częściej powstających wspólnotach mieszkaniowych jest brak zgodności i decyzyjności ich członków w sprawach przeprowadzanych prac remontowych. Krótkowzroczność i kierowanie się jedynie własnym interesem doprowadza do tego, że mieszkańcy wspólnot często nie są w stanie zaplanować kolejnych remontów i modernizacji budynku. W obliczu takich trudności szczególnym wyzwaniem jest przeprowadzanie termomodernizacji ścian. Tradycyjną metodą docieplania ścian jest oczywiście wykonywanie elewacji ze styropianu. Jednak na taki krok muszą zdecydować się wszyscy członkowie wspólnoty, oraz rozwiązanie technicznie musi odpowiadać każdemu. W takiej sytuacji pozostawieni „sami sobie” członkowie wspólnoty, chcący docieplić ściany mogą się zdecydować na przeprowadzenie inwestycji, stosując płytę EUROTHANE G, która montowana jest od wewnątrz pomieszczeń. Oprócz docieplenia inwestor dokonuje również renowacji ścian. Eurothane G składa się z trzech elementów: niezwykle wydajnie izolującej płyty z pianki Tau Foam typu PIR, skutecznej warstwy paroizolacji i płyty gipsowo-kartonowej nadającej ścianie efekt nowości.
Współczynnik przenikania ciepła EUROTHANE G wynosi tylko 0,022W/mK. Dlatego już płyty o grubości 20 mm znajdują zastosowanie np. jako docieplenie ścian klatek schodowych (U< 1,0 W/m2K), a grubsze w termorenowacji starych obiektów pozwalając na szybkie dostosowanie przegród pionowych do obecnych norm i nie powodują znacznego zmniejszenia powierzchni użytkowej.

 

termoizolacja-budynków-recticel termoizolacja-budynków-recticel
termoizolacja-budynków-recticelfot. Recticel

 

2. Jak przeprowadzić ocieplenie dachu, poddasza, strychu?
Niedostatecznie zaizolowane poddasze lub dach budynku oznaczać może stratę aż od 15 do 25 proc. ciepła. To właśnie dach odpowiada największe straty energii w budynku. Z tego powodu powinien zostać objęty do listy przegród objętych planem termomodernizacyjnym. W zależności od tego jakie funkcje ma pełnić poddasze, do termoizolacji dachu i poddasza powinny zostać wykorzystane odpowiednie materiały. Poniżej przedstawiamy trzy metody termoizolacji poddasza, które zostać przeprowadzane pod warunkiem, że dach jest w dobrym stanie i nie przecieka:

Izolujemy dach a poddasze nie będzie wykorzystywane jako powierzchnia użytkowa.
Jeżeli mamy do czynienia z opisanym powyżej przypadkiem w którym chcemy zaizolować dach a poddasze czy strych nie będzie wykorzystywany jako pomieszczenie użytkowe to wówczas wystarczy zaizolować posadzkę/podłogę strychu. W celu osiągnięcia optymalnego rezultatu najlepszym wyjściem będzie zastosowanie płyty EUROFLOOR lub EUROFLOOR 300 z oferty firmy Recticel. Płyta EUROFLOOR 300 to jedyna na polskim rynku płyta z pianki Tau Foam typu PIR, która wytrzymuje obciążenie 300 kPA, czyli nacisk aż 30 ton/m2. Charakteryzuje się ona również wysoką izolacyjnością (lambda=0,0223W/mK) przy niewielkiej grubości. Pozwala to na znaczną redukcję grubości posadzki. Dzięki połączeniu specjalnej formulacji pianki PIR i zastosowaniu okładziny z warstwą aluminium, kierującą do wnętrza pomieszczenia ciepło płyta znakomicie nadaje się również pod ogrzewanie podłogowe. Dodać można tylko, że EUROFLOOR występuje w grubościach już od 20 mm do 100 mm.

 

termoizolacja-budynków-recticel termoizolacja-budynków-recticelfot. Recticel

 

Izolujemy dach a poddasze będzie wykorzystywane jak powierzchnia użytkowa, ale dostosowanie poddasza do celów mieszkalnych odkładamy na później.
W tym wypadku inwestor powinien postawić na zastosowanie płyty EUROWALL lub EUROWALL 21czyli płyty dedykowane do izolacji dachów skośnych metodą podkrokwiową. Płytę tą charakteryzuje przede wszystkim wyjątkowa izolacyjność cieplna o współczynniku lambda (deklarowana i obliczeniowa) λD = 0,021 W/(mK). Gwarancję szczelności izolacji płyt Eurowall 21 są zamki „pióro-wpust”. Obustronny trwały laminat paroizolacyjny z papieru typu kraft i folii aluminiowych, odporny na przenikanie gazów stanowi nie tylko skuteczną paroizolację, lecz również zapewnia stabilność wymiarową płyty. Płyty są lekkie, twarde, łatwe w obróbce, o wygodnych do szybkiego montażu wymiarach. Występują w grubościach 60, 75, 90, 100 mm.
Nadmienić należy że podstawowa wersja EUROWALL występuje w grubościach od 30 mm do 160 mm.

 

termoizolacja-budynków-recticel termoizolacja-budynków-recticelfot. Recticel

 

Izolujemy dach a poddasze będzie wykorzystywane jako powierzchnia użytkowa i od razu dostosowywana do celów mieszkalnych.
Kiedy chcemy dokonać termomodernizacji poddasza oraz dostosować je do celów mieszkalnych wracamy do opisywanej powyżej płyty EUROTHANE G. Izolujemy dach metodą podkrokwiową. Jak już wspominaliśmy wcześniej, ta płyta z oferty Recticel charakteryzuje się wysoką izolacyjnością i jednocześnie ułatwia szybką modernizację pomieszczeń do celów mieszkaniowych. Płyta EUROTHANE G wykończona jest płytą gipsowo-kartonową, dlatego po wykonaniu izolacji od razu jej powierzchnia może być pokryta tapetą lub gładzią szpachlową a następnie farbą.

 

termoizolacja-budynków-recticelfot. Recticel

 

3. Jak jednocześnie wykonać ocieplenie i remont nieszczelnego dachu?
Kiedy mamy do czynienia z niezaizolowanym dachem, który dodatkowo jest nieszczelny absolutnie nie możemy zastosować izolacji podkrokwiowej. Cieknąca woda w szybkim czasie zdegraduje zastosowane płyty izolacyjne i zniweczy starania oraz inwestycję. W takim wypadku najpierw należałoby uszczelnić dach. Jednak dzięki płytom POWERROOF możemy jednocześnie uszczelnić i zaizolować dach w systemie nakrokwiowym, tworząc jednolitą warstwę uszczelniającą i izolacyjną, pozbawioną mostków termicznych. Płyty POWEROOF gwarantują współczynnik U na poziomie poniżej 0,20 W/m2K przy grubości docieplenia wynoszącej zaledwie 120 mm. Płyty połączone są ze sobą na całej długości dachu, a szczelność połączeń gwarantują zamki typu pióro–wpust. Odpowiednia okładzina POWERROOF gwarantuje stabilność wymiarową materiału i brak ryzyka jego odkształcania. Tym sposobem zaizolowana zostaje również konstrukcja dachu, która w metodzie docieplania wełną mineralną przyczynia się do powstawanie mostków termicznych. Po uszczelnieniu i dociepleniu dachu pozostaje pokrycie go zdjętą wcześniej dachówką lub nowym pokryciem dachowym.

 

termoizolacja-budynków-recticel termoizolacja-budynków-recticel
termoizolacja-budynków-recticelfot. Recticel

 

4. Jak zaizolować stropodach lub taras nad pomieszczeniem ogrzewanym?
Gdy w Polsce powstawały pierwsze budynki jednorodzinne o dachu płaskim nikt nie myślał o wykonywaniu izolacji termicznej stropodachów. Oprócz wykonania hydroizolacji stropodachy i tarasy były pozbawione termoizolacji. Tą sytuację można zmienić poprzez zastosowanie, proponowanych przez firmę Recticel płyt EUROTHANE-Bi4 lub POWERDECK F. Są to produkty, które oprócz spełniania wszelkich norm związanych z termoizolacyjnością gwarantują również najmniejszą grubość. Dzięki temu wykonując termomodernizację nie ma potrzeby podnoszenia ogniomurków i unika się sytuacji powstawania stopnia przy wychodzeniu z budynku na taras. Dodatkowo płyty EUROTHANE-Bi4 i POWERDECK F są odporne na ściskanie oraz nie obciążają konstrukcji budynku. Z dwóch stron są pokryte bitumizowanym włóknem szklanym (BI-4) , lub włókniną mineralną (Powerdeck F) dzięki czemu montaż pokrycia dachowego w postaci papy lub membrany staje się prosty i trwały.

 

termoizolacja-budynków-recticelfot. Recticel

 

Ze szczegółową ofertą materiałów termoizolacyjnych Recticel można zapoznać się na stronie: www.recticelizolacje.pl

 

90-554 Łódź, ul. Łąkowa 29, woj. łódzkie
tel. 61 815-10-08,