Płyty izolacyjne Recticel

Termomodernizacja budynków od podłóg aż po dach

W związku z rosnącymi cenami energii właściciele nieruchomości starają się o jak największe oszczędności w zakresie nakładów na ogrzewanie. Dlatego coraz częściej spotykamy się z tzw. termomodernizacjami budynków, czyli dostosowywaniem ich do wymagań budownictwa energooszczędnego. Jednym z etapów takiej modernizacji, oprócz instalacji oszczędnego systemu grzewczego jest termorenowacja ścian, stropów, posadzek i dachów. Jakich materiałów używać do prac tego typu? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, zrealizowanym przy współpracy firmy Recticel Izolacje.

Izolacja cieplna – ściany i sufity od wewnątrz
Na szczególne trudności w planowaniu i realizowaniu termomodernizacji ścian napotykają inwestorzy, którzy nie mogą pozwolić sobie na realizację zadania na zewnątrz budynku, np. ze względu na zabytkowy charakter elewacji lub braku zgody innych współwłaścicieli nieruchomości. Na pomoc takim klientom idzie firma Recticel, oferująca produkt do izolacji ścian i sufitów od wewnątrz – płyty Eurothane G.
Dotychczas wykonywanie termoizolacji ścian od wewnątrz budynków mogło rodzić obawy i być operacją dosyć pracochłonną. Jeżeli w modernizowanym budynku panowała wysoka wilgotność lub wentylacja była niesprawna mogło nastąpić zjawisko wykraplania się wilgoci na ścianie pod izolacją. Dlatego docieplenie ścian od wewnątrz polegało na stworzeniu trzech warstw: ocieplenia, paroizolacji i poszycia z płyt gipsowych. Dzięki płytom Eurothane G problem pracochłonności oraz strat materiałowych znika.

 

płyty izolacyjne na ściany płyta izolacyjna na ściany i sufityfot. Recticel Izolacje

Eurothane G są twardymi płytami z rdzeniem PIR, jednostronnie obłożonym płytą GK. Pomiędzy warstwą poliuretanu i gipsu znajduje się paroizolacja, która skutecznie chroni całą przegrodę przed penetracją pary wodnej z wnętrza pomieszczenia. Współczynnik oporu dyfuzyjnego µ dla całego panelu wynosi powyżej 17000. Dlatego w budynku izolowanym tym materiałem nie będzie następować wykraplanie pary wodnej w przegrodzie.
Przegroda nie będzie zagrożona degradacją. Płyty Eurothane G znajdują również zastosowanie w świetle obecnej normy cieplnej dla wewnętrznych ścian klatek schodowych. Wymagany współczynnik przenikania ciepła dla ściany mieszkania graniczącej z ogrzewaną klatka schodową wynosi Umax = 1,0 W/m²K. Jeżeli klatka schodowa nie jest ogrzewana współczynnik ten wynosi Umax = 0,3 W/m²K. Już najcieńsze płyty Eurothane G pozwalają na szybkie dostosowanie ścian do obecnych norm i nie powodują znacznego zmniejszenia powierzchni użytkowej klatki schodowej. Współczynnik przewodzenia ciepła dla tego produktu wynosi tylko 0,023W/mK
W ramach termorenowacji płyty Eurothane G mogą być również stosowane do montażu na sufitach, na poddaszach (po wewnętrznej stronie skośnego dachu ) lub ściankach działowych.

 

termomodernizacja budynkówfot. Recticel Izolacje

 

Termoizolacja posadzek
W stratach cieplnych budynku udział biorą również podłogi, chociaż nie na takim poziomie jak ściany przez które „ucieka” z budynku od 20% do 30 % ciepła. Podłoga może tracić do 10 % zgromadzonej energii cieplnej. Dlatego podejmując się termomodernizacji, a w szczególności montażu ogrzewania podłogowego należy pamiętać o odpowiedniej izolacji podłogi i stropów międzykondygnacyjnych oraz pamiętać, że błędy w izolacji posadzek będą nieodwracalne albo uciążliwe w naprawie. Ewentualne rozkuwanie betonowych warstw, ich ponowna izolacja, zalewanie jest długotrwałe i bardzo kosztowne. W przypadku wadliwego zaizolowania podłogi z systemem grzewczym straty finansowe mogą być ogromne.

 

termoizolacja posadzek izolacje posadzekfot. Recticel Izolacje

Podłoga na gruncie musi być zawsze termoizolowana. W przypadku montażu systemu ogrzewania podłogowego nie można zapominać o termicznym izolowaniu także stropów międzykondygnacyjnych, ponieważ przy braku izolacji część ciepła będzie przenikać do stropu a nie do pomieszczenia które chcemy ogrzewać. Brak izolacji podłogi na gruncie oznaczać będzie przedostawanie się energii cieplnej w złym kierunku, ponieważ grunt pod budynkiem jest radiatorem odprowadzającym ciepło.
Bezkonkurencyjnym produktem pozwalającym na idealną termoizolację podłogi są płyty Recticel Eurofloor 300. Jest to jedyna na polskim płyta wykonana z pianki PIR, której właściwości przewyższają podobne produkty konkurencyjne. Przede wszystkim zwracają uwagę cechy wytrzymałościowe płyty. Wytrzymuje ona obciążenie 300 kPa, czyli nacisk 30 ton/m2. Dzięki temu gwarantuje ona wytrzymałość nie tylko posadzek w nieruchomościach mieszkalnych. Przy użyciu płyty Eurofloor 300 można wykonywać również izolacje posadzek przemysłowych.
Oprócz wysokiej wytrzymałości na nacisk Eurofloor 300 oferuje również wysoką izolacyjność (lambda=0,023W/mK) przy niewielkiej grubości. Powala to na znaczną redukcję grubości posadzki.
Dzięki  połączeniu specjalnej formulacji pianki PIR i zastosowaniu okładziny z warstwą aluminium, kierującą do wnętrza pomieszczenia ciepło płyta znakomicie nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Producent umieścił na na okładzinie wzór siatki, który ułatwia montaż ogrzewania. 

 

ocieplanie podłogi recticelfot. Recticel Izolacje

 

Nakrokwiowa izolacja dachu
Porównywalne straty ciepła budynku, do jakich dochodzi przy udziale ścian i podłóg funduje nam również źle zaizolowany dach (10 – 25 % strat ciepła). Dlatego jedną z najczęściej wykonywanych prac, która ma na celu zwiększenie energooszczędności budynku jest docieplenie dachu. Niestety termomodernizacja dachów skośnych w Polsce odbywa się najczęściej według tradycyjnej technologii, która polega na układaniu wełny mineralnej w przestrzeniach między krokwiami. Chociaż metoda ta ma wiele wad, to jej popularność nie słabnie. Okazuje się jednak, że na rynku dostępne są rozwiązania nietypowe, oparte na nowoczesnych technologiach. Jedną z nich jest nakrokwiowa izolacja dachów skośnych oferowana przez firmę Recticel.
Zwolennicy wełny mineralnej chwalą metodę tradycyjną za teoretycznie osiągalną izolacyjność na poziomie U=0,17 W/m2K, przy montażu wełny ok grubości 23 cm. Jednak nie wspomina się o tym, że współczynnik ten pogarsza się o 25 proc. lub więcej ze względów na wiele czynników takich jak: mostki termiczne występujące na krokwiach, niedokładność ułożenia lub z biegiem lat zmniejszanie swojej objętości lub zawilgotnienie wełny. Jedną z wad wełny jest również to, że nie daje ona gwarancji wypełnienia wszystkich szczelin, a wykonana przy jej pomocy izolacja nie jest ciągła – wtedy w najlepszym przypadku osiągamy wynik ok. U = 0,25 W/m2K.
 

wykres recticel

Proponowane przez firmę Recticel płyty PIR Powerroof przeznaczone są do montażu na konstrukcji dachu, a nie pod nią jak w przypadku wełny pomiędzy i podkrokwiowo. Dzięki temu uzyskujemy ciągłość izolacji i współczynnik U na poziomie 0,25 W/m2K przy grubości docieplenia wynoszącej zaledwie 10 cm(aktualne wymagania u = 0,20 W/m2K – dla płyty Powerroof gr. 120mm ). Płyty połączone są ze sobą na całej długości dachu, a szczelność połączeń gwarantują zamki typu pióro–wpust. Zatem zaizolowana zostaje również konstrukcja dachu, która w metodzie tradycyjnej przyczynia się do powstawanie mostków termicznych. Wszak drewno posiada izolacyjność gorszą 4-krotnie od wełny i 7-krotnie od płyt Powerroof.

 

nakrokwiowa izolacja dachu izolacja dachufot. Recticel Izolacje

Płyty Powerroof pokryte są obustronnie okładziną z grubej folii aluminiowej o grubości 50 µ, stanowiącą warstwę paroizolacyjną i usztywniającą piankę gwarantując perfekcyjną stabilność. Dodatkowe zastosowanie paroprzepuszczalnej folii dachowej na płycie gwarantuje zabezpieczenie przed wilgocią mogącą ewentualnie przenikać przez łączenia płyt. Wykończenie od wewnątrz może zostać wykonane zgodnie z potrzebą użytkownika obiektu: boazerią drewnianą, płytą OSB, sklejką, płytą gipsowo-kartonową lub płytą Recticel Eurothane G, dzięki której można zmniejszyć grubość warstwy nakrokwiowej.

 

izolowanie dachu jak ocieplić dachfot. Recticel Izolacje

 

Izolacja dachu płaskiego – stropodachu
Duża ilość budynków mieszkalnych w Polsce, która powstawała jeszcze w poprzednim ustroju a obecnie podlegająca termomodernizacjom to obiekty zwieńczone dachami płaskimi. W momencie ich powstawania praktycznie nikt nie myślał o normach dotyczących izolacyjności czy energooszczędności. Dlatego, ze względu na niezaizolowane stropodachy mieszkańcy tych budynków cierpią z powodu zbyt wysokich temperatur wewnątrz latem i szybkiego wychładzania się pomieszczeń zimą.
Jednym ze sposobów na zaizolowanie dachu płaskiego jest wspomniany już system płyt Eurothane G, który pozwala na montaż izolacji od wewnątrz. Jednak częstym dodatkowym problemem dotyczącym stropodachów jest również potrzeba wymiany warstwy wierzchniej. W takich wypadkach właściciele nieruchomości często decydują się na zakup i montaż styropapy. Jako produkt alternatywny o dużo lepszych właściwościach firma Recticel proponuje płytę termoizolacyjną Eurothane Bi-4 w okładzinie z włókna szklanego, pokrytego cienką warstwą bitumu.

 

izolacja dachu płaskiegofot. Recticel Izolacje

Płyta Eurothane Bi-4 jest materiałem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych, a dzięki wysokiej odporności na ściskanie, sposobowi pakowania, a przede wszystkim bitumizowanej okładzinie w łatwy szybki sposób może zostać ułożona i przyklejona do podłoża zarówno betonowego jak również na starym wyrównanym pokryciu bitumicznym dachu. Skraca się przez to czas jaki wykonawca potrzebuje na realizację zlecenia. Dzięki swojej strukturze materiał nie ulega kruszeniu. Może zostać pokryty każdym rodzajem papy.
W przypadku stropodachów ze spadkiem Recticel posiada również w swojej ofercie odmianę płyty Bi-4 o nazwie Eurothane Bi-4A, której ukształtowanie pozwala na sprawne odprowadzanie wody.

 

jak zaizolować dach płaski czym izolować dach płaskifot. Recticel Izolacje

 

Izolacja murów trójwarstwowych i dachów skośnych
Ciekawym produktem w ofercie Recticel są płyty Eurowall 21 przeznaczone do izolacji dachów skośnych metodą podkrokwiową i murów trójwarstwowych oraz miejsc, gdzie wymagana jest mechanicznie zamontowana termoizolacja o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła.  Charakteryzuje ją przede wszystkim wyjątkowa izolacyjność cieplna o współczynniku lambda (deklarowana i obliczeniowa) λD = 0,021 W/(mK). Są to dane, które w normatywny sposób uwzględniają proces starzenia materiału. Dlatego płyty Eurowall 21 nadają się szczególnie dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego.
Gwarancję szczelności izolacji płyt Eurowall 21 są zamki „pióro-wpust”. Obustronny trwały laminat paroizolacyjny z papieru typu kraft i folii aluminiowych, odporny na przenikanie gazów stanowi nie tylko skuteczną paroizolację, lecz również  zapewnia stabilność wymiarową płyty. Płyty są lekkie, twarde, łatwe w obróbce, o wygodnych do szybkiego montażu wymiarach. Występują w grubościach 60, 75, 90, 100 mm.

 

izolacja murów trójwarstwowych i dachów skośnych izolacja murów trójwarstwowych i dachów skośnych
izolacja murów trójwarstwowych i dachów skośnych

 

Firma Recticel Izolacje proponuje kompleksową ofertę płyt PIR do wykonywania termomodernizacji i izolacji wszystkich elementów budynków. Wszystkie wyroby firmy oznaczone są prestiżowym znakiem jakości KEYMARK. Jest to reprezentowany przez grono niezależnych ekspertów, europejski gwarant deklarowanych w dokumentach parametrów. Na chwilę obecną Recticel Insulation jest jedynym producentem pianek PIR i PUR, który posiada prawo posługiwania się znakiem KEYMARK. Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.recticelizolacje.pl

 

64-320 Niepruszewo, ul. Cisowa 4, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 815 10 08,


Liczba odwiedzin: 2187 | Data publikacji: 2014-09-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


20.08.2019 | Termoizolacja
Doskonała termoizolacja budynków to nie tylko moda,...
02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
24.02.2021 | Izolacje
Rosnące wymagania inwestorów z różnych sektorów rynku...
28.09.2020 | Izolacje
Energooszczędność to słowo, które w XXI wieku...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
05.09.2019 | Natryski pianki
Właściwa izolacja termiczna domu to dziś nie...
14.08.2018 | Termoizolacja
Ceny energii sukcesywnie rosną, co zmusza właścicieli...
Dzięki pokryciom ceramiczno-blaszanym Gerard AHI Roofing możemy...
Konstrukcje dachów skośnych to niemałe wyzwanie dla...
05.01.2017 | Natryski pianki
Ocieplenie poddasza jest niezwykle istotne w trakcie...
03.06.2016 | Termoizolacja
W obliczu rosnących wydatków na ogrzewanie termomodernizacja...
Energooszczędność, niskie koszty ogrzewania, wyeliminowanie konieczności napraw...
11.08.2015 | Izolacje
Ciepły i tani w eksploatacji dom to...
26.03.2015 | Izolacje
Idea energooszczędności i ochrony budynków przed negatywnym...
05.03.2015 | Izolacje
W dzisiejszych czasach, gdy wciąż zwiększa się...
22.10.2014 | Natryski pianki
Piany poliuretanowe wdzierają się przebojem na polski...
07.10.2013 | Natryski pianki
Produkcja przemysłowa generuje wysokie koszty, dlatego właściciele...
01.10.2013 | Natryski pianki
Źle zaizolowana „koperta budynku”, czyli zewnętrzna część...
22.02.2016 | Izolacje
Odpowiednia termoizolacja dachu skośnego wpływa na energooszczędność...
26.05.2020 | Izolacje
Dziś już powszechnie wiadomo, że izolacja termiczna...
18.12.2019 | Natryski pianki
Nowoczesne technologie hydroizolacji są już dostępne w...
12.07.2017 | Izolacje
Bezpieczny dom to marzenie każdego z nas....
01.03.2016 | Systemy odwodnień
Fachowe wykonanie dachu zielonego, zgodnie z obowiązującymi...
21.08.2014 | Natryski pianki
Izolacje wykonywane metodą natryskową coraz częściej wypierają...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: izolacja dachu, izolowanie ścian, czym zaizolować budynek, płyta izolacyjna
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy