Dom pasywny wymagania

Czym jest dom pasywny? Dom pasywny to inaczej standard wznoszenia obiektów budowlanych, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie jego eksploatacji. Zapotrzebowanie na energię nie przekracza 15 kWh/(m²·rok). Aby osiągnąć takie parametry potrzebna jest doskonałej jakości izolacja nakrokwiowa. Dlaczego inwestorzy decydują się właśnie na ten sposób ocieplania dachu? Sukces w pobudowaniu domu pasywnego to przede wszystkim właściwa termoizolacja tej największej przegrody. Należy mieć świadomość, że źle wykonana izolacja może generować nawet 30% utratę ciepła. W takich warunkach nie będzie mowy o zachowaniu standardów pasywności danego budynku. Wysokiej jakości materiały termoizolacyjne są więc kluczowe dla sukcesu przedsięwzięcia i uzyskania energooszczędności.

 

fot. Recticel

Izolacja nakrokwiowa

Wybór materiałów do wykonania termoizolacji dachu jest dość szeroki. Dotychczas najpopularniejszą metodą była izolacja wewnętrzna wykonywana za pomocą wełny mineralnej i pianek PUR. Rosnące wymagania co do energooszczędności i nieustannie rozwijająca się w budownictwie technologia sprawiają, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po produkt jakim jest izolacja nakrokwiowa PIR. Cena, a co za tym idzie nakłady inwestycyjne są wyższe, Jednak ich zwrot bez wątpienia nastąpi dużo szybciej niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. Dlaczego? Oferowany przez firmę Recticel system płyty krokwiowej Powerroof to współczynnik lambda  λ= 0,022 W/mK. To wyjątkowo wyśrubowany parametr, który w chwili obecnej, nie ma konkurencji na rynku. Izolacja nakrokwiowa Powerroof to zgodna z zasadami technicznymi poliuretanowa płyta typu PIR zaopatrzona w zamek PIÓRO–WPUST ,który zapewnia szczelność izolacji, posiada odpowiedniej grubości okładzinę (50µ) będącą gwarantem stabilności wymiarowej. Powerroof charakteryzuje się również wysoką odpornością na nacisk minimum 150kPa co sprawia, że praktycznie nie istnieje ryzyko rozszczelnienia dachu. Kolejną zaletą płyty PIR od Recticel w systemie Powerroof Maxx jest wykończenie fabrycznie naklejoną membraną z samoprzylepnym zakładem ,dzięki czemu montaż systemu staje się prostszy tańszy, a co najważniejsze bez ryzyka błędów technicznych takich jak dobranie niewłaściwej membrany. Izolacja nakrokwiowa tej klasy nie wymaga zakupu dodatkowych materiałów, wystarczą wkręty do mocowania płyt i taśma do doszczelnienia połączeń. Uwaga należy wybrać produkty dedykowane dostępne w ofercie Recticel.

fot. Recticel

Izolacja nakrokwiowa cena

Płyta PIR w systemie Powerroof to doskonały stosunek cena-jakość. W chwili obecnej za 1 m2 płyty o grubości 6 mm zapłacimy około 62 zł. Koszty inwestycji są niższe (w porównaniu z innymi materiałami) jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko wspomniany wyżej współczynnik lambda, ale również uwzględnimy takie kryteria jak:

  • Łatwość obróbki pianki PIR;
  • Możliwość zastosowania praktycznie na każdym typie dachu;
  • Brak ograniczeń w wyborze pokrycia (dachówka, kamień, inne);
  • Niska waga i szybkość układania nawet w trudno dostępnych miejscach
  • Konstrukcja dachu nie jest dodatkowo obciążona i nie wymaga dodatkowych wzmocnień (istotne dla starszych budynków)

Więcej o doskonałej jakości izolacji nakrokwiowej na www.recticel.pl

 

90-554 Łódź, ul. Łąkowa 29, woj. łódzkie
tel. 61 815-10-08,