Termomodernizacja budynku od wewnątrz
Największa ilość ograniczeń związanych z termomodernizacją budynków od zewnątrz dotyczy tych obiektów, które mają zabytkowe elewacje lub np. takich, w których na ocieplenie zewnętrznych ścian nie godzą się współwłaściciele nieruchomości. Właśnie do takich inwestorów swoje produkty kieruje firma Recticel, oferująca twarde płyty izolacyjne Eurothane G, z rdzeniem PIR jednostronnie obłożonym płytą GK. To rozwiązanie, które eliminuje problemy, z jakimi musieli borykać się wykonawcy izolacji ścian od wewnątrz, zwłaszcza gdy termomodernizacja przeprowadzana była w budynku w którym ocieplenie od zewnątrz nie było możliwe. Aby wykluczyć ryzyko wykraplania się wilgoci w ścianie pod izolacją, docieplanie ścian od wewnątrz metodą tradycyjną polegało na ułożeniu trzech warstw: ocieplenia, paroizolacji i poszycia z płyt gipsowych. Dzięki płytom Eurothane G problem pracochłonności oraz strat materiałowych znika, bo pomiędzy warstwą poliuretanu i gipsu znajduje się paroizolacja, która skutecznie chroni całą przegrodę przed penetracją pary wodnej z wnętrza pomieszczenia. Współczynnik oporu dyfuzyjnego µ dla całego panelu wynosi powyżej 17000. Dlatego w budynku izolowanym tym materiałem nie będzie następować wykraplanie pary wodnej w przegrodzie.

 


Płyty Eurothane G świetnie sprawdzą się też podczas izolacji klatek schodowych. Zgodnie z przepisami dla wewnętrznych ścian klatek schodowych, wymagany współczynnik przenikania ciepła dla ściany mieszkania graniczącej z ogrzewaną klatka schodową wynosi Umax = 1,0 W/m²K. Jeżeli klatka schodowa nie jest ogrzewana, współczynnik ten wynosi Umax = 0,3 W/m²K. Już najcieńsze płyty Eurothane G pozwalają na szybkie dostosowanie ścian do obecnych norm i nie powodują znacznego zmniejszenia powierzchni użytkowej klatki schodowej. Współczynnik przewodzenia ciepła dla tego produktu wynosi tylko 0,022W/mK. Dzięki posiadanym atestom Eurothane G może być stosowane w sposób zgodny z przepisami p-poż.
W ramach termomodernizacji płyty Eurothane G mogą być również stosowane do montażu na sufitach, na poddaszach (po wewnętrznej stronie skośnego dachu) lub ściankach działowych.

Termoizolacja posadzek
Choć przez ściany z domów „ucieka” najwięcej ciepła (ok. 20%-30%), to sporo strat generują też podłogi (ok. 10%). Dlatego podejmując się termomodernizacji, a w szczególności montażu ogrzewania podłogowego, należy pamiętać o odpowiedniej izolacji podłogi i stropów międzykondygnacyjnych. Tym bardziej, że za błędy w izolacji posadzek trzeba będzie sporo zapłacić. Ich naprawa wiąże się często z rozkuwaniem betonowych warstw, ich ponowną izolacją oraz zalewaniem, co jest procesem uciążliwym i kosztownym.

 

O czym jeszcze pamiętać podczas termoizolacji posadzek? Otóż w przypadku montażu systemu ogrzewania podłogowego ważnym etapem prac jest termiczne izolowanie stropów międzykondygnacyjnych, bo przy braku takiej izolacji część ciepła będzie przenikać do stropu, a nie do pomieszczenia, które chcemy ogrzewać. Z kolei brak izolacji podłogi na gruncie oznaczać będzie przedostawanie się energii cieplnej w złym kierunku, ponieważ grunt pod budynkiem jest radiatorem odprowadzającym ciepło.
Recticel ma w swojej ofercie produkt kierowany dla najbardziej wymagających inwestorów, którzy poszukują rozwiązania pozwalającego na idealną termoizolację podłogi. Płyty Recticel Eurofloor 300 jako jedyne dostępne na polskim rynku są wykonane z pianki PIR, której właściwości przewyższają podobne produkty konkurencyjne. Przekłada się to na wyjątkowe parametry płyty, która wytrzymuje obciążenie 300 kPa, czyli nacisk 30 ton/m². Dzięki temu płyty izolacyjne Recticel Euroflor 300 sprawdzą się zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i jako izolacje posadzek przemysłowych.
Dzięki połączeniu specjalnej formulacji pianki PIR i zastosowaniu okładziny z warstwą aluminium, ciepło kierowane jest do wnętrza pomieszczenia, przez co płyta doskonale sprawdzi się pod ogrzewanie podłogowe. Jego montaż dodatkowo ułatwia umieszczony na okładzinie wzór siatki. Oprócz wysokiej wytrzymałości na nacisk, Eurofloor 300 oferuje również wysoką izolacyjność (lambda=0,024W/mK) przy niewielkiej grubości. Powala to na znaczną redukcję grubości posadzki.

Nakrokwiowa termoizolacja dachu
Obok niewłaściwie zaizolowanych ścian i fundamentów, najwięcej ciepła ucieka też z budynków przez dach. Może to być od 10 do nawet 25% strat ciepła, dlatego termoizolacja dachu jest jedną z najczęściej wykonywanych prac, które mają za cel zwiększyć energooszczędność budynku. Wciąż jednak w naszych kraju pokutuje przekonanie, że jedynym sposobem na ocieplenie dachu jest ułożenie wełny mineralnej w przestrzeniach między krokwiami, nawet jeśli wady tej metody są już wszystkim znane (m.in. mostki termiczne, pogarszanie współczynnika izolacyjności na skutek zawilgotnienia lub zmniejszania z biegiem czasu objętości wełny, a także jej niedokładne ułożenie, które może obniżyć izolacyjność nawet o 25%). Powoli jednak na rynku torują też sobie drogi inne, niekonwencjonalne sposoby wykonywania termoizolacji dachów. Jednym z nich jest oferowana przez Recitcel nakrokwiowa izolacja dachów skośnych, którą wykonuje się za pomocą płyt PIR Powerroof, montowanych na konstrukcji dachu, a nie pod nią (jak ma to miejsce w przypadku wełny). Dzięki temu uzyskujemy ciągłość izolacji i współczynnik U na poziomie 0,10 W/m2K przy grubości docieplenia wynoszącej 22 cm. Płyty połączone są ze sobą na całej długości dachu, a szczelność połączeń gwarantują zamki typu pióro–wpust. Oznacza to, że zaizolowana zostaje również konstrukcja dachu, która w metodzie tradycyjnej przyczynia się do powstawanie mostków termicznych.
Płyty Powerroof pokryte są obustronnie okładziną z folii aluminiowej o grubości 50 µ, stanowiącą warstwę paroizolacyjną i usztywniającą piankę, co gwarantuje perfekcyjną stabilność. Dodatkowe zastosowanie paroprzepuszczalnej folii dachowej na płycie stanowi zabezpieczenie przed wilgocią, która mogłaby ewentualnie przenikać przez łączenia płyt.
Właściciele obiektu mają niemal nieograniczone możliwości wykończenia od wewnątrz. Może to być np. boazeria drewniana, płyta OSB, sklejka, płyta gipsowo-kartonowa lub płyta izolacyjna Recticel Eurothane G, dzięki której można zmniejszyć grubość warstwy nakrokwiowej.

 

 

Termoizolacja dachu płaskiego – stropodachu
Wykonywane obecnie termomodernizacje budynków w znacznej mierze dotyczą tych domów, które powstawały jeszcze w epoce PRL-u i zwieńczone były płaskimi dachami. Kilkadziesiąt lat temu mało kto zastanawiał się nad aspektami takimi jak energooszczędność czy izolacja, a efekty odczuwalne są do dziś w postaci szybkiego wychładzania pomieszczeń zimą i ich błyskawicznego nagrzewania latem. Również w tym zakresie ciekawą propozycję przygotowała firma Recticel, oferując wspomniany już system płyt izolacyjnych Eurothane G, który pozwala na montaż izolacji od wewnątrz. Jednak często dodatkowym problemem związanym z termomodernizacją stropodachów jest potrzeba wymiany warstwy wierzchniej. W takich wypadkach właściciele nieruchomości często decydują się na zakup i montaż styropapy. Jako produkt alternatywny dla takiego rozwiązania, Recticel proponuje płytę termoizolacyjną Eurothane Bi-4 w okładzinie z włókna szklanego, pokrytego cienką warstwą bitumu. Obok bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych, produkt ten wyróżnia też wysoka odporność na ściskanie, sposób pakowania oraz wspomniana już bitumizowana okładzina, dzięki czemu płyty izolacyjne można w łatwy i szybki sposób ułożyć i przykleić do podłoża (zarówno betonowego, jak też na stare, wyrównane pokrycie bitumiczne dachu). Skraca się przez to czas jaki wykonawca potrzebuje na realizację zlecenia.
W przypadku stropodachów ze spadkiem Recticel posiada również w swojej ofercie płytę spadkową o nazwie Eurothane Bi-4A, której ukształtowanie pozwala na sprawne odprowadzanie wody.

 

Izolacja ścian trójwarstwowych i dachów skośnych
W ofercie Recitcel znajdują się też płyty izolacyjne „do zadań specjalnych” Eurowall 21, które są przeznaczone do termoizolacji dachów skośnych metodą podkrokwiową i ścian trójwarstwowych oraz miejsc, gdzie wymagana jest mechanicznie zamontowana termoizolacja o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Wyjątkowa izolacyjność cieplna o współczynniku lambda (deklarowana i obliczeniowa, przy czym dane te w sposób normatywny uwzględniają proces starzenia materiału) λD = 0,021 W/(mK), sprawiają, że płyty Eurowall 21 nadają się szczególnie dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Ich zaletami jest też lekkość, twardość, prosta obróbka oraz wygodne do szybkiego montażu wymiary. Dostępne są grubości 60, 75, 90, 100 mm.

 

Płyty izolacyjne Eurowall 21 są łączone na zamku typu „pióro-wpust”, co gwarantuje ich szczelność. Z kolei stabilność wymiarową płyt oraz skuteczność paroizolacji gwarantuje odporny na przenikanie gazów, obustronny, trwały laminat paroizolacyjny z papieru typu kraft i folii aluminiowych.

Firma Recticel Izolacje proponuje kompleksową ofertę płyt PIR do wykonywania termomodernizacji i izolacji wszystkich elementów budynków. Wszystkie wyroby firmy oznaczone są prestiżowym znakiem jakości KEYMARK. Jest to reprezentowany przez grono niezależnych ekspertów, europejski gwarant deklarowanych w dokumentach parametrów. Na chwilę obecną Recticel Insulation jest jedynym producentem pianek PIR i PUR, który posiada prawo posługiwania się znakiem KEYMARK.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.recticelizolacje.pl

90-554 Łódź, ul. Łąkowa 29, woj. łódzkie
tel. 61 815-10-08,