Od wielu lat polscy inwestorzy przekonują się do budowania domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej, czyli tzw. „kanadyjczyków”. O wyborze takiej metody decydują przede wszystkim szybkość wznoszenia budynku, niewielki ciężar konstrukcji i łatwość rozbudowy. System taki ma też jednak swoje wady, jak chociażby konieczność szczególnej dbałości o drewnianą konstrukcję szkieletu oraz ryzyko niewłaściwego dobrania drewna, co znacznie zmniejsza okres możliwej eksploatacji obiektu. System SFH lekkiego szkieletu stalowego eliminuje wszystkie wady drewnianych konstrukcji szkieletowych, zachowując jednocześnie ich zalety.

 

lekkie szybkie konstrukcje budowlanefot. SFH Grzywka

 

Dlaczego szkielet stalowy?
System SFH lekkiego szkieletu stalowego to budowa wszelkiego rodzaju obiektów, których konstrukcję stanowi lekki szkielet wykonany z zimnogiętych ocynkowanych kształtowników, z wysokiej jakości stali. Wykorzystuje się profile grubość od 0,95 mm do 1,60 mm, dając możliwość kształtowania różnorodnych form budowlanych. Innowacyjność tego rozwiązania polega na niewielkim ciężarze konstrukcji oraz na łatwości i szybkości montażu praktycznie w każdych warunkach pogodowych. Ponieważ konstrukcja szkieletowa jest bardzo lekka, nie wymaga szczególnie grubych i głębokich fundamentów. Technicy firmy  „Grzywka sp.j.” są w stanie postawić w ciągu doby kompletną konstrukcję domu o powierzchni 150m2! Ma to bezpośrednie znaczenie dla kosztów robocizny – ekipa budowlana pracuje bowiem znacznie krócej, niż ma to miejsce w przypadku domu tradycyjnego. Ponadto, ponieważ wszystkie elementy konstrukcji wykonywane są w technologii suchej, prace mogą trwać również zimą. Technologie suche sprawiają także, że przebudowa i modernizacje budynku są niezwykle łatwe. Można zatem najpierw zbudować niewielki dom, a później, w miarę potrzeb, rozbudowywać konstrukcję. Nie ma też kłopotów z wymianą i modernizacją instalacji.
Zaletą stalowej konstrukcji szkieletowej jest także dużo mniejsza niż w tradycyjnej technologii grubość ścian, a tym samym – większa powierzchnia użytkowa obiektu. W przypadku domu o powierzchni ok. 100m2 jest to o ok. 10-12m2 więcej – taką różnicę da się już zdecydowanie zauważyć. Istotny jest fakt, ze przy dużo mniejszej grubości ścian domy takie zachowują wysoki współczynnik przenikania ciepła, więc nie wymagają ponadstandardowych dociepleń. Ściany zewnętrzne domów szkieletowych dobrze izolują też odgłosy z zewnątrz, co ważne zwłaszcza w budynkach położonych przy drogach o dużym natężeniu ruchu, w pobliżu lotnisk czy torowisk.

 

lekkie szybkie konstrukcje budowlane lekkie szybkie konstrukcje budowlanefot. SFH Grzywka

 

Wbrew powszechnej opinii, domy w technologii lekkiego szkieletu stalowego, posiadają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła, zdecydowanie lepszy niż technologia tradycyjna. Pozwala to nie tylko spełnić wymagania obowiązujących norm, ale także z zapasem, sprostać mocno zaostrzonym wymaganiom, przewidzianym na rok 2021.

W przeciwieństwie do szkieletu drewnianego, dla którego maksymalna rozpiętość ściany bez dodatkowych podpór czy dźwigarów wynosi zaledwie 4,5m, ściany w konstrukcji szkieletu stalowego mogą mieć aż 12m długości. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dużych, przestronnych pomieszczeń bez generowania dodatkowych kosztów.

 

lekkie szybkie konstrukcje budowlane lekkie szybkie konstrukcje budowlanefot. SFH Grzywka

 

Technologia
Konstrukcja stalowego systemu szkieletowego opiera się na dwóch podstawowych elementach, czyli panelach ściennych/dachowych oraz belkach stropowych. Panele i belki wykonane są z zimnogiętych kształtowników, ściśle do siebie dopasowanych, łączonych przy użyciu wkrętów samowiercących. Do produkcji tych elementów używane są najnowocześniejsze, w pełni skomputeryzowane maszyny, co gwarantuje najwyższą precyzję i dokładność wykonania poszczególnych części. Wszystkie wyprodukowane elementy są odpowiednio oznakowane, co ułatwia szybki montaż konstrukcji na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Technologia SFH nie wymaga tymczasowych stężeń montażowych, konstrukcja usztywniona jest tarczowo za pomocą OSB lub wiórowo-cementowych oraz wewnętrznych stężeń systemowych. Po ustawieniu i zakotwieniu paneli ścian oraz zainstalowaniu poszycia można przystąpić do montażu dźwigarów dachowych lub stropu między kondygnacyjnego w przypadku obiektów piętrowych. Wszystkie elementy konstrukcji stalowej są tak lekkie, że cały montaż wykonuje się ręcznie, bez użycia sprzętu ciężkiego.

 

lekkie szybkie konstrukcje budowlanefot. SFH Grzywka

 

Możliwości zastosowania
Zaawansowany system produkcji elementów stalowych pozwala stworzyć nowoczesne konstrukcje służące do wznoszenia budynków o różnym przeznaczeniu, a przede wszystkim wznoszone precyzyjnie, szybko i tanio. Systemem SFH z lekkim ocynkowanym szkieletem stalowym można wykonywać następujące obiekty:
– budynki mieszkalne: jednorodzinne, wielorodzinne, mieszkania socjalne, domki letniskowe itp. Istnieje możliwość wznoszenia budynków do wysokości 4 kondygnacji po 3,5m każda i rozpiętości stropów do 12m bez podpór,
– budynki komercyjne: pawilony handlowe, salony samochodowe, warsztaty, itp.
– hale: produkcyjne, magazynowe, itp. Możliwość wznoszenia do wysokości 8m, szerokości jednej nawy do 24 m bez podpór i długości bez ograniczeń,
– budynki dla rolnictwa: stajnie, tuczarnie, kurniki, pieczarkarnie, itp.
– nadbudowy i dobudowy istniejących już budynków – jest to tani i szybki sposób pozyskiwania dodatkowych powierzchni użytkowych bez nadmiernego obciążania istniejącego budynku ze względu na lekkość konstrukcji stalowej, a krótki czas realizacji zmniejsza do minimum uciążliwości dla użytkowników nadbudowywanego obiektu,
– a także więźby dachowe, belki stropowe, ściany osłonowe i wiele innych.

 

fot. SFH Grzywka

 

W rzeczywistości niemal każdy element zaprojektowany w technologii tradycyjnej można wykonać zamiennie w systemie lekkiego szkieletu stalowego. Ze względu na niskie koszty wykonania obiektu i krótki czas realizacji,  technologia lekkiego szkieletu stalowego SFH jest niezastąpiona w realizacji budynków i mieszkań socjalnych, domów dla uchodźców czy innych budynków, gdzie czas odgrywa decydującą rolę.

Z ofertą firmy SFH Grzywka można zapoznać się na stronie www.sfhbasel.com/pl/oferta/

 

01-250 Warszawa, ul. Boguszewska 1 , woj. mazowieckie
tel. 22 474 53 80,