Kowale z pracowni Rokoko to nie tylko rzemieślnicy, ale również artyści – ich praca to połączenie warsztatu i doświadczenia ze zmysłem artystycznym i kreatywnością. Posługują się oni technikami, które w dzisiejszych czasach są coraz rzadziej stosowane. Dzięki temu mogą realizować projekty związane z rewitalizacją obiektów zabytkowych. Do tej pory firma wykonała wiele takich zleceń, które można podziwiać w wielu miejscach w Polsce, a także poza granicami naszego kraju.  

Brama „Zamkowa”
Bramy i ogrodzenia kute zajmują pokaźną ilość w galerii prac twórców Rokoko. Wśród nich znajdziemy unikatowy projekt jakim jest Brama „Zamkowa”, w którym kowale musieli przeprowadzić renowację tego obiektu oraz rekonstrukcję detali architektonicznych i mechanizmów.
Brama „Zamkowa” jest częścią budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, a dokładniej – stanowi jego drzwi frontowe. Powstała w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Upływający czas oraz burzliwa historia miasta mocno odcisnęły na niej swoje piętno, przez co ten zabytkowy obiekt całkowicie utracił swoje piękno. Pracownia Rokoko podjęła się rewitalizacji bramy. Podstawą było odnowienie starych powłok malarskich. W procesie piaskowania oczyszczono bramę do surowej stali. Następnie naniesiono na jej powierzchnię kilka warstw farby. Ponadto, należało wymienić zniszczone w całości przeszklenia drzwi oraz dokonać rekonstrukcji brakujących elementów w ornamentyce, która zdobi bramę. Ręcznie wykute przez kowali figury pszczół, ślimaków oraz liści winorośli uzupełniły dekorację Bramy „Zamkowej”, dzięki czemu całość stanowi niezwykłą, bogatą w symbole kompozycję.  

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokoko rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoBrama Zamkowa / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

 

W gdańskim liceum Pracownia Rokoko kowalstwo artystyczne dokonała także renowacji zabytkowych żyrandoli z początku XX wieku. Mosiężne żyrandole wymagały głębokiej rewitalizacji, w tym wymiany całej instalacji elektrycznej oraz rekonstrukcji brakujących elementów. Prace renowacyjne prowadzone były etapami, aby zachować historyczną formę żyrandoli. Podstawą było zabezpieczenie zabytkowej tkanki. W tym celu powłokę z mosiądzu poddano procesowi wykwaszenia i patynowania chemicznego w kolorze brązu. Następnie uzupełniono brakujące detale. Trójliście i baryłki zdobiące pierścień żyrandola oraz łańcuchy pokryte zostały dodatkowo czerwonym lakierem. Całość stanowi wyjątkową ozdobę historycznej auli.

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokoko rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoŻyrandole w I LO w Gdańsku / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

 

Ogrodzenie „Paryskie”
Realizacje Rokoko to także projekty autorskie nawiązujące do stylistyki minionych wieków. Przykładem tego jest Ogrodzenie „Paryskie” wzorowane na architekturze Paryża z przełomu XIX i XX wieku. Projekt powstawał na podstawie archiwalnych zdjęć i musiał harmonizować ze znajdującymi się w sąsiedztwie zabytkowymi rezydencjami i willami. Ogrodzenie inspirowane jest stylistyką secesji, w której dominowała linia falista oraz delikatne, pastelowe kolory. Do tego stylu nawiązują zakończenia prętów – falisty kształt grotów, który przypomina płomień oraz kolor ogrodzenia – stal została pokryta farbą w odcieniu zgaszonej zieleni. Ogrodzenie pełni funkcję dekoracyjną, a dzięki materiałom najwyższej jakości jest bardzo wytrzymałe i odpowiednio zabezpiecza posesję.

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoOgrodzenie Paryskie / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

 

Kute żyrandole na zamku w Bytowie
Zabytki to nie tylko budynki i ogrodzenia, ale również meble czy elementy wystroju wnętrza. Tego typu przedmioty również wymagają odnowienia, a czasem nawet całkowitej rekonstrukcji. Takie zlecenie pracownia Rokoko kowalstwo artystyczne otrzymała od Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Kowale musieli wykonać trzy kute żyrandole gotyckie dla zamku w Bytowie.  
Styl gotycki w jakim został zbudowany zamek był inspiracją dla stworzenia żyrandoli. Gotyk, w przeciwieństwie do stylu romańskiego, wprowadził do wnętrz światło. Budowle zyskały wielkie okna z witrażami, a ciemne wnętrza oświetlano pięknymi żyrandolami. Właśnie tego elementu brakowało w salach bytowskiego zamku. Trzy żyrandole zostały wykute zgodnie z wytycznymi konserwatora, który decydował o finalnym kształcie projektu.
Pierwszy żyrandol ma oszczędną ornamentykę oraz odznacza się surowością i geometrycznością form. Charakter żyrandola podkreślają ciężkie łańcuchy. Żyrandol powstawał we współpracy z hutą szkła, która wykonała uwzględnione w projekcie elementy szklane.
Drugi kuty żyrandol posiada najbardziej bogatą ornamentykę. Finezyjne zdobienia w kształcie liści oraz trójlistne motywy u podstawy i na zwieńczeniu żyrandola zostały wykute z wielką starannością. Żyrandol nie tylko oświetla salę zamku, ale pełni funkcję dekoracyjną, zachwycając oryginalną formą.  
Styl gotycki cechuje ponadto harmonia i powtarzalność, której jednym z symboli jest okrąg lub koło. Dlatego trzeci żyrandol powstał na planie okręgu. Zdobienia wykute zostały w formie czterolistnej. A punkty świetlne kojarzą się ze świecami umieszczanymi na średniowiecznych lampach.

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokoko rewitalizacja obiektów zabytkowych rokoko rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoŻyrandole na zamku w Bytowie / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

 

Dekoracja kominka
Dekoracja kominka pałacowego wykonana w Bordeaux to jedna z najbardziej prestiżowych realizacji w dorobku pracowni Rokoko. Kominek w stylu Ludwika XIV pozbawiony był dekoracji. Należało zatem dokonać jej rekonstrukcji. Zadanie to było trudne, ponieważ zachowane były tylko nieliczne kontury dekoracji. Na podstawie projektu przygotowano odlew dla każdego pojedynczego detalu. Elementy odlano z brązu, który następnie został wycyzelowany i wypolerowany. Dekoracja kominka składa się z form roślinnych i zwierzęcych, bogatych w symbolikę, charakterystyczną dla sztuki XVII-wiecznej Francji. Całość jest niezwykle elegancka, wyważona i oddaje charakter francuskiego klasycyzmu.

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoDekoracja kominka / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

 

Gotyckie latarnie kute
Pracownia Rokoko ma w dorobku także kilka pięknych latarni utrzymanych w stylu gotyckim. Latarnie kute to ręczna robota najwyższej klasy i dbałość o szczegóły. Pierwsza bogata jest w ornamenty kwiatowe. Wyróżnia ją wykuty motyw orła, który w dziobie trzyma lampę oraz rozeta u podstawy uchwytu latarni, charakterystyczna dla stylu gotyckiego. Druga latarnia ma prostszą formę. Delikatne zdobienia idealnie podkreślają surowość stali i pięknie oddają charakter inspirowanej późnym średniowieczem lampy.  

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokoko rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoLatarnie Gotyckie / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

W stylu gotyckim wykuta została również latarnia, która znajduje się na jednym z budynków na ul. Długiej w Gdańsku. Latarnia wykonana przez pracownię Rokoko jest kopią zabytkowej latarni z przełomu XVII i XVIII wieku. Kuta latarnia ma bardzo smukłą i delikatną formę. Wykuwając ją, wykorzystano techniki charakterystyczne dla późnego średniowiecza – do którego stylistyką nawiązuje latarnia. Sam kształt lampy, z wyróżniającą się rozetą, która została umieszczona nad uchwytem, przywołują architekturę gotyku.

 

rewitalizacja obiektów zabytkowych rokokoLatarnia Gdańska / fot. Rokoko kowalstwo artystyczne

 

Realizacje Pracowni Rokoko, które obejmowały rewitalizację obiektów zabytkowych, to kowalstwo artystyczne najwyższej klasy. Każdy projekt został profesjonalnie wykonany, a potwierdzeniem tego są liczne referencje otrzymane od zleceniodawców.

Więcej szczegółów na stronie: www.kowal-rokoko.pl

80-298 Leźno, ul. Jarzębinowa 89 , woj. pomorskie
tel. 583 550 701, 508 654 027,