Kowalstwo artystyczne
Każdy z nas zna ten widok – ciężkie, kute ogrodzenie, w którym bogate zdobienia nie są ani atrakcyjne, ani też nie wpisują się w stylistykę otaczającej przestrzeni. Ten problem dotyczy wielu nieruchomości, których właściciele często nie rozumieją, że czasami mniej znaczy więcej. Powierzają więc wykonanie ogrodzenia czy wewnętrznej balustrady rzemieślnikom, którzy może i wykonują swoją pracę uczciwie i solidnie, jednak finalny efekt niewiele ma wspólnego z dobrym smakiem. A przecież prawdziwe kowalstwo artystyczne to nie tylko ciężka, rzemieślnicza praca wykonywana w pocie czoła, ale przede wszystkim sztuka połączona z pasją, która nierzadko przechodzi z ojca na syna.
- W naszej firmie ostateczny wygląd balustrady, ogrodzenia czy barierek kutych jest wypadkową wielu różnych czynników, które stanowią istotę zawodu kowala artystycznego: ciężkiej pracy, pomysłowości, zmysłu artystycznego, konsekwencji w dążeniu do obranego efektu – podkreśla Adam Mejer z firmy Rokoko, która na swoim koncie ma już znaczną ilość kutych elementów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i do tak prestiżowych obiektów, jak np. zamek w Bytowie.

 

elementy kute elementy kutefot. Rokoko Kowalstwo Artystyczne

 

Balustrady kute – biżuteria dla domu
Wśród realizowanych przez firmę Rokoko zamówień lwią część stanowią balustrady kute, wykonywane ściśle na zamówienie klienta. Są to zarówno balustrady wewnętrzne, jak i zewnętrzne. I choć podstawową funkcją balustrady jest zabezpieczenie przed upadkiem i pomoc w poruszaniu się, to w dzisiejszych czasach nikt nie ma wątpliwości, że równie ważna jest ich rola estetyczna.

 

balustrady ogrodzenia kute balustrady ogrodzenia kutefot. Rokoko Kowalstwo Artystyczne

 

Piękna i efektowna balustrada jest jak biżuteria dla domu, przyciągając wzrok ciekawym, finezyjnym kształtem lub też podkreślając wyrafinowany gust właścicieli w wystroju przestrzeni. Podobną rolę pełnią również barierki i poręcze schodowe, które oprócz tego, że zapewniają bezpieczeństwo poruszania się, mogą również zdobić. Szczególnie dotyczy to poręczy i barierek kutych, które wieńczą dzieło, jakim jest budowa schodów, nierzadko wpływając na charakter wizualny całości.
- Balustrady i poręcze mogą stać się elementem centralnym zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Ich projekty realizujemy od początku naszej działalności i możemy pochwalić się setkami pomyślnie wykonanych zleceń na balustrady wewnętrzne kute czy balustrady kute balkonowe. Oferowane przez nas wyroby są solidne, wykonywane z najwyższej jakości metali i odporne na uszkodzenia – podkreśla Adam Mejer.

 

balustrady ogrodzenia kute balustrady ogrodzenia kute balustrady ogrodzenia kutefot. Rokoko Kowalstwo Artystyczne

 

Firma Rokoko w odważny sposób łączy też kowalstwo artystyczne z innymi technikami. Efekt? Niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju elementy kute, które są wzbogacone o kamień, szkło, elementy złocone, odlewane lub drewniane, będące dowodem na to, że przenikanie różnych technik artystycznych daje efekty zapierające dech w piersiach.

Kowalstwo artystyczne skrajane na wymiar
Jak wygląda przygotowywanie balustrady, ogrodzenia czy innego elementu kutego?
- Podstawą jest współpraca z klientem na każdym etapie realizacji zamówienia – wyjaśnia Adam Mejer. – Zaczynamy więc od rozmowy, w której ustalamy preferencje i oczekiwania danego klienta, przy czym trzeba podkreślić, że podejmujemy się realizacji nawet najbardziej nowatorskich i nietuzinkowych projektów i pomysłów – dodaje.

 

elementy kute elementy kutefot. Rokoko Kowalstwo Artystyczne

 

Po wstępnych ustaleniach firma przygotowuje kilka (a czasem nawet kilkadziesiąt!) wizualizacji, już w projektowej fazie rozważając wszystkie technologiczne za i przeciw oraz uzgadniając każdy detal z klientem.
- Staramy się na przykład znaleźć coraz bardziej wyrafinowane sposoby wykonania, montażu i przekucia elementów tak, by stały się dopasowane estetycznie do wystroju wnętrza, a czasem nawet do usposobienia klienta – komentuje Adam Mejer.

Elementy kute krok po kroku
Takie podejście do realizacji powierzonych zadań sprawia, że przystępowanie do fazy realizacji projektu w firmie Rokoko jest w zasadzie skrajaniem i obróbką stali na miarę oczekiwań, marzeń i potrzeb klienta. Z tego powodu w firmie nie stosuje się żadnych gotowych elementów, co gwarantuje nie tylko doskonałe dobranie wszystkich wykonywanych ręcznie części ogrodzenia czy balustrady, ale zapewnia też spójny i harmonijny efekt końcowy poprzez staranne wymodelowanie najmniejszego nawet detalu.

 

elementy kutefot. Rokoko Kowalstwo Artystyczne

 

Tak przygotowane elementy są malowane proszkowo lub natryskowo zarówno podkładem, jak i kolorem (według palet kolorów RAL lub NCS). Dla klientów, którzy chcieliby uzyskać szczególne efekty wizualne, można wykonać ponadto
patynowanie, złocenie, niklowanie lub chromowanie.
Jeśli wykonane zgodnie z projektem elementy mają się znaleźć na zewnątrz budynku, to trzeba je jeszcze odpowiednio zabezpieczyć przed korozją i szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Aby więc balustrady, ogrodzenia, bramy furtki czy elementy ogrodowe posłużyły przez lata, muszą być cynkowane ogniowo i malowane farbami proszkowymi lub natryskowo na dowolny kolor zawarty w paletach kolorów RAL lub NCS.
- Przy bardziej skomplikowanych elementach, gdzie ważny jest każdy detal, najpierw piaskujemy elementy, a dopiero potem malujemy je natryskowo farbami dwuskładnikowymi. Gwarancja na ten sposób zabezpieczenia antykorozyjnego jest taka sama jak przy cynkowaniu ogniowym – wyjaśnia Adam Mejer.

Metaloplastyka na zamówienie
Obok balustrad wewnętrznych i zewnętrznych oraz ogrodzeń, bram i barierek, portfolio firmy Rokoko obejmuje również realizacje najbardziej śmiałych wizji artystycznych. Są wśród nich niezwykłe dzieła sztuki, jak na przykład rzeźby w metalu, które stanowią niebanalną dekorację przestrzeni, jak również lampy ogrodowe, meble, czy też elementy charakterystyczne dla danego stylu w architekturze.

 

elementy ręcznie kute elementy ręcznie kute elementy ręcznie kutefot. Rokoko Kowalstwo Artystyczne

 

- Takim projektem było np. wykonanie żyrandoli do wnętrz gotyckich na zamku w Bytowie – mówi Adam Mejer.
Połączenie ciężkiej pracy ze śmiałością w realizacji przeróżnych projektów, które rodzą się w wyobraźni klienta sprawia, że wyroby firmy Rokoko przyciągają uwagę nie tylko zachwycającą formą, ale również starannością wykonania i ponadczasowym designem.

Ze szczegółową ofertą firmy oraz bogatą galerią wykonanych prac można zapoznać się na stronie: www.kowal-rokoko.pl

 

80-298 Leźno, ul. Jarzębinowa 89 , woj. pomorskie
tel. 583 550 701, 508 654 027,