Kowalstwo artystyczne a metaloplastyka
Niewielu właścicieli nieruchomości – również tych eleganckich, aranżowanych w stylu willowym lub dworkowym – potrafi odróżnić metaloplastykę od tradycyjnego kowalstwa artystycznego. Tymczasem przepaść pomiędzy nimi jest ogromna, i przekłada się zarówno na efekt finalny i finezję danej realizacji, jak i na trwałość i żywotność ogrodzenia czy bramy.
- W kowalstwie artystycznym większość elementów kuje się na gorąco – wyjaśnia Marcin Klich, który ze stali i metalu wyczarowuje niezwykłe, często unikatowe ogrodzenia, bramy czy meble. – Ponadto stosując tradycyjne techniki kowalskie, przy użyciu nawet podstawowych narzędzi - kowadła, młotków, przecinaków, imadła, przebijaków - można wykuć niemal każdą formę, kształt czy kompozycję. Tym samym takie przedmioty stają się dziełami sztuki, wykraczającymi poza wszelkie standardy, oryginalnymi i niepowtarzalnymi – dodaje.

 

ekskluzywne bramyfot. Marcin Klich

 

Efekt? O ile metaloplastyka może się podobać, o tyle kowalstwo artystyczne zachwyca i olśniewa niespotykaną formą i dopracowaniem w każdym detalu. Wychodzące spod ręki kowala artystycznego dzieła są jak muzyczna kompozycja, w której harmonijnie współgrają kształt, forma i design. Oznacza to również, że o elegancji danej realizacji niekoniecznie decyduje bogata ornamentyka i ozdoby, ale przede wszystkim artystyczna intuicja kowala, który potrafi połączyć potrzebę luksusu i podążania za modami z poczuciem umiaru i dobrego smaku.

 

ekskluzywne bramyfot. Marcin Klich

 

Eleganckie i solidne ogrodzenia i bramy
Wybierając ogrodzenie czy bramę, najczęściej kierujemy się ich wyglądem. I choć jest to jak najbardziej uzasadnione, bo przecież ogrodzenie wieńczy dzieło, jakim jest budowa dworku czy rezydencji, to jednak nie zapominajmy też o aspektach technicznych.

 

ekskluzywne bramyfot. Marcin Klich

 

- W kowalstwie artystycznym – inaczej niż w przypadku wyrobów metaloplastycznych – używamy opasek zaciskowych. Służą one do estetycznego łączenia dwóch lub więcej elementów kompozycji. Ponadto dzięki nim ogrodzenie ma jeszcze większą trwałość – mówi Marcin Klich.
W wyrobach wychodzących z pracowni kowala artystycznego stosowane są również specjalne nity spęczane, które są lepszą i trwalszą alternatywą dla spawania. Nadają one całej realizacji wyjątkowego charakteru, podkreślając elegancję i piękno ogrodzenia czy bramy.
W przypadku realizacji ekskluzywnych zamówień liczy się każdy detal. Dotyczy to również elementów takich, jak na przykład zawiasy, które muszą współgrać ze stylem bramy i całej posesji. Trudno zresztą wyobrazić sobie piękną, ciężką, kutą bramę, która skrzypi podczas otwierania lub – co gorsze – opada.
- Aby odciążyć słupki, zawiasy dolne mocujemy na bardzo wytrzymałych łożyskach na fundamencie, co pozwala na przeniesienie ciężaru bramy i uniemożliwia jej opadanie. Ponadto sami wykonujemy zawiasy górne i dolne ze specjalnych, grubościennych blach i profili. Daje to gwarancję trwałości na lata – mówi Marcin Klich.

 

ekskluzywne bramy ekskluzywne bramy ekskluzywne bramyfot. Marcin Klich

 

Na co jeszcze zwracać uwagę, jeśli zależy na tym, by kute ogrodzenie odznaczało się nie tylko ponadprzeciętnymi walorami estetycznymi, ale i długą żywotnością?
- Ważne jest stosowanie w kowalstwie artystycznym pełnych prętów zamiast pustych profili. Są one nie tylko ładniejsze, ale przede wszystkim lepsze jakościowo – komentuje Marcin Klich.
Trwałość kutych elementów na zewnątrz zwiększa też ocynkowanie, które sprawia, że są one odporne na korozję. Wreszcie całość wieńczy staranny i fachowy montaż, który wraz z wykonaniem ogrodzenia oferuje nam profesjonalny zakład kowalstwa artystycznego.

Kute ogrodzenia, meble, żyrandole na zamówienie
Wszystkie wyroby wychodzące z pracowni Marcina Klicha powstają na zamówienie, co gwarantuje niepowtarzalność i unikatowość każdej realizacji.

 

ekskluzywne bramyfot. Marcin Klich

Konkretne elementy są więc wykuwane zgodnie z życzeniem klienta, i dopasowane do potrzeb i charakteru nieruchomości. Jedynym ograniczeniem zdaje się więc być wyobraźnia klienta, ponieważ pracownia podejmuje się również najbardziej nietypowych i najtrudniejszych zleceń.
Wśród realizacji firmy, obok bram i ogrodzeń, znajdują się również kute żyrandole, które są szlachetną i elegancką ozdobą rezydencji, pałacu, hotelu czy dworku.
- Łączymy w nich różne materiały, na przykład szkło fusingowe, ceramikę czy drewno, choć niezaprzeczalnie naszą domeną pozostaje stal – mówi Marcin Klich.

 

ekskluzywne bramy ekskluzywne bramyfot. Marcin Klich

 

Dzięki temu, że wychodzące z pracowni kowala artystycznego kompozycje są niespotykane, finezyjne i wyrafinowane w formie, firma Marcina Klicha współpracuje głównie z biurami projektowymi, architektami wnętrz, deweloperami oraz właścicielami eleganckich, luksusowych obiektów, jak  pałace, dworki czy rezydencje. To właśnie w takich obiektach wytwory prawdziwego kowalstwa artystycznego mogą zaistnieć w pełnej krasie i znaleźć właściwą oprawę.

Ze szczegółową ofertą firmy oraz galerią realizacji można zapoznać się na stronie: www.marcinklich.pl

 

52-116 Zacharzyce, Ul. Robotnicza 2b , woj. dolnośląskie
tel. 501 592 396,