Brama secesyjna na miarę współczesności

Trudno jednoznacznie określić, jaki styl zdominował współczesną architekturę, ale jedno można powiedzieć na pewno – dziś projektanci chętnie czerpią inspirację z dawnych czasów. Nie jest to jednak zwykłe, niepoddane refleksji kopiowanie, ale twórcze poszukiwanie nowych sposobów wyrazu, które dobrze oddawałoby ducha współczesności.

fot. ROKOKO 

Brama kuta dwuskrzydłowa w stylu secesyjnym, której projekt przygotowała pracownia urbanistyczno-architektoniczna MONDRAdesign, a formę nadała mu pracownia kowalstwa artystycznego ROKOKO, jest tego dobitnym dowodem. Charakterystyczne dla stylu secesyjnego upodobanie do śmiałej, przykuwającej wzrok ornamentyki jest tu wyraźnie widoczne, podobnie jak miękkie, płynne linie, wyoblenia i łagodność form. Z drugiej strony nie brak też typowego dla naszych czasów odniesienia do współczesności, staranności w harmonijnym wkomponowaniu dzieła architektonicznego w otaczającą go przestrzeń.

– Z tego powodu nie tylko zamiłowanie do stylu secesyjnego dostarczyło inspiracji do wykonania projektu bramy. Dominującym ornamentem są tu liście kasztanowca, kute ze stali 4 mm przez mistrzów naszej pracowni. Wybór właśnie tego wzoru nie był przypadkowy, bo dwuskrzydłowa brama secesyjna powstała na zlecenie właścicieli nieruchomości położonej w pięknym otoczeniu drzew kasztanowych. Dzięki roślinnej ornamentyce doskonale wpisuje się ona w otoczenie, stając się dopełnieniem całości i będąc niejako przedłużeniem otaczającego krajobrazu – mówi Adam Mejer z pracowni ROKOKO.

fot. ROKOKO 

Obok liści kasztanowca ozdobą bramy są też kasztany odlewane w technologii wosku traconego (około 130 sztuk!), wykonane z odlewu mosiądzu i patynowane na kolor ciemny brąz.

Liście kasztanowca oraz kasztany to roślinne ornamenty, które w tej starannie wykutej dwuskrzydłowej bramie są spoiwem, artystycznym łącznikiem między pejzażem, jaki roztacza się wokół posesji a samą posesją. Inwestorzy zdecydowali się również na inne roślinne motywy – są to słoneczniki kute z czarnej stali, które są w tak zaplanowanej kompozycji ożywczym, kontrastowym elementem.

fot. ROKOKO 

Brama kuta dwuskrzydłowa

Choć brama secesyjna wykonana przez ROKOKO zachwyca delikatnością i subtelnością roślinnych ornamentów, to jednocześnie wywołuje też wrażenie solidności, skutecznie pełniąc swoją prymarną rolę, czyli zabezpieczając posesję przed wtargnięciem niechcianych gości.

– Na ten efekt wpływa z pewnością imponujący rozmiar bramy – ma ona 5 metrów szerokości i 3,5 metra wysokości. Każde skrzydło waży około 500 kg, a całość wspiera się na ramie z płaskownika – mówi Adam Mejer.

fot. ROKOKO 

Słupki ramy wykonane są z profili 60x60x4 i obłożone płaskownikiem 80×10 mm. Na nich znajdują się dekoracyjne elementy – tzw. soczewki, będące prostym, a zarazem efektownym dodatkiem.

Jako wykonawca dwuskrzydłowej, kutej bramy, firma ROKOKO zatroszczyła się też o właściwie zabezpieczenie ogrodzenia, aby posłużyło ono przez lata.

– Całość jest cynkowana ogniowo, co chroni przed korozją na dziesiątki lat oraz malowana natryskowo na intrygujący, głęboki grafit. Ponadto część elementów bramy łączona jest za pomocą zakuwanych na gorąco nitów, co również znajduje przełożenie na trwałość – mówi Adam Mejer.

fot. ROKOKO 

Misternie przygotowany i dopracowany w każdym calu projekt, która jest trafnym odzwierciedleniem wizji pomysłodawców, to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest, aby umiejętnie nadać mu kształt, powierzając to zadanie artystom-rzemieślnikom. Brama kuta dwuskrzydłowa w stylu secesyjnym, wykonana przez kowali artystycznych z pracowni ROKOKO jest wręcz wzorcowym przykładem tego, jak z papieru przenieść rysunek na niełatwy w obróbce metal, nie tylko wiernie realizując zamysł projektanta, ale wydobywając jeszcze więcej piękna, artyzmu i uroku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kowal-rokoko.pl

80-298 Leźno, ul. Jarzębinowa 89 , woj. pomorskie
tel. 583 550 701, 508 654 027,