Co zamiast balustrady na schody?

Nowoczesna architektura ceni naturalne materiały i proste rozwiązania, które są jednocześnie ergonomiczne i wyraziste estetycznie. Trend ten widać wyraźnie w aranżacji domowych przestrzeni użytkowych, takich jak ciągi komunikacyjne, które mają być funkcjonalne i jednocześnie spójnie komponować się z całością wystroju. Dlatego zamiast balustrady na schody w tradycyjnej odsłonie coraz częściej sięgamy po artystyczne konstrukcje linowe lub siatkowe wykonane z wysokiej klasy stali nierdzewnej (np. AISI 316). To lekkie optycznie, ale niezwykle trwałe, wytrzymałe i odporne na korozję czy uszkodzenia mechaniczne konstrukcje, które zapewniają optymalny poziom zabezpieczenia schodów, a także wnoszą powiew designerskiej nowości i to nie tylko w stylizacjach industrialnych. Gdzie sprawdzi się to rozwiązanie i jakie warianty oferuje Linplast? Poznajmy kilka inspiracji.

fot. LINPLAST

Balustrady z lin pionowych i poziomych – otwórz przestrzeń

Jednym z pomysłów na zastąpienie balustrady na schody ze standardowym wypełnieniem jest stworzenie przeziernej konstrukcji ze stalowych linek w naturalnym kolorze stali nierdzewnej (półmat). W ten sposób otwieramy przestrzeń wokół schodów, a tym samym doświetlamy całe pomieszczenie. To zatem także ciekawa kompozycja dla projektu balustrady w duszy schodów. Producent zadbał o uniwersalność zastosowań konstrukcji i czysty montaż. Systemy linowe Linplast mogą być prowadzone w pionie, w poziomie lub krzyżowo z mocowaniem do sufitu i podłogi lub do sufitu i boku schodów, bez zmniejszania szerokości biegu schodów. Różne są też warianty umiejscowienia regulacji naciągu liny w zależności od wybranej stylistyki wnętrza. Mogą być ukryte w tulei osłonowej (systemy PS i BRG), regulowane przy pomocy nakrętki (system BRD), ukryte całkowicie w schodku (systemie RDS) lub pozostawione na widoku na zewnątrz. Smukłe, subtelne i ozdobne linki stalowe wpiszą się więc zarówno w surowość minimalistycznych projektów, jak i w aranżacje luksusowe i wyrafinowane – jak parisian modern czy glamour.

fot. LINPLAST

Siatka jako balustrada i osłona – do loftu, stylu industrialnego

Co jeszcze zamiast balustrady na schody znajdziemy w nowoczesnych aranżacjach? Siatkę stalową z lin, która może pełnić funkcję wypełnienia balustrady lub samodzielnej zabudowy. Linplast produkuje siatki z lin o zróżnicowanej średnicy (od 1,5 do 6 mm) i różnych wymiarach oczek. Im większa średnica, tym grubszy splot, a co za tym idzie, bardziej surowy, industrialny wydźwięk stylizacji. Z kolei mniejsza średnica podkreśla ażurowość osłony, dodając lekkości wnętrzu pełnemu metalu, drewna, szkła i cegły. Wytrzymała siatka ze stali nierdzewnej jest w stanie przejąć znaczne obciążenia powierzchniowe i jednocześnie zapewnić zabudowę o delikatnych kształtach. Dla wzmocnienia stabilności producent zaleca montowanie sitaki w sztywnej ramie z rur, profili czy prętów lub w ramie z naciągniętych lin konturowych.

fot. LINPLAST

Balustrady z prętów w kolorach RAL – stal nie tylko stalowa

O tym, że stalowe konstrukcje mogą na wiele sposobów zastąpić balustrady na schody, przekonują także zabudowy Linplast wykonane ze stalowych prętów. Zamontujemy je w podobny sposób, co systemy linowe. Natomiast ich wyróżnikiem jest możliwość nadania całej konstrukcji indywidualnie wybranej kolorystyki. Jeśli wnętrze, w którym występuje konieczność zabezpieczenia ciągu schodów, urządzamy w stylu eklektycznym, skandynawskim, klasycznym, retro czy innym, możliwość wyboru spójnej z wymogami projektu kolorystyki będzie dla nas ważna. Zachowujemy wszelkie funkcjonalne atuty stali, a rozszerzamy pola jej estetycznej aranżacji.

fot. LINPLAST

Nowoczesne wypełnienia balustrad – nowe spojrzenie na klasykę

Liny i siatki nierdzewne Linplast wykorzystamy także jako wypełnienia w tradycyjnych balustradach z poręczami. Ten wariant zabudowy ciągów komunikacyjnych kojarzymy najczęściej z obiektami użytkowymi, ale gdy zastosujemy w roli wypełnienia dekoracyjne pionowe lub poziome linki stalowe lub arkusze z siatki, stworzymy ciekawą koncepcję wizualną, wzmacniając bezpieczeństwo codziennego korzystania ze schodów.

fot. LINPLAST

Linowe rozwiązania w miejskiej dżungli

fot. LINPLAST

Systemy linowe i siatkowe Linplast spotkamy często także w aranżacjach zieleni na ścianach wewnętrznych oraz elewacjach. Dzięki właściwościom antykorozyjnym, sztywności stalowego stelaża oraz smukłej formie są idealne do prowadzenia roślinności pnącej. Jeśli zastanawiamy się jeszcze, co wybrać zamiast balustrady na schody, liny, pręty i siatki pokryte roślinami mogą być ciekawym pomysłem aranżacji wokół ciągów komunikacyjnych. Zwłaszcza gdy urządzamy dom w niezwykle popularnym stylu urban jungle, dla którego gustowne rozmieszczenie dużej ilości zieleni jest kluczowe.

fot. LINPLAST

Linplast – liny nierdzewne w architekturze

Jak widzimy, liny, pręty i siatki ze stali nierdzewnej do zabudowy schodów możemy wykorzystać na wiele sposobów. Wszechstronność aplikacji idzie tu w parze z unikalnością każdej aranżacji dzięki doświadczeniu producenta. Linplast to ponad 30 lat artystycznego rzemiosła w kreowaniu przestrzeni we wnętrzach, w ogrodach, na elewacjach. W ramach współpracy otrzymujemy kompleksową obsługę – od pomocy w opracowaniu koncepcji projektowej po realizację systemów linowych dopracowanych w najmniejszych detalach. Obok standardowej oferty katalogowej możemy także liczyć na realizację projektów na zamówienie. Jeśli więc szukamy oryginalnego pomysłu na zastąpienie klasycznej balustrady na schody, warto zapoznać się z realizacjami Linplast.

Po szczegółowe informacje zapraszamy na strony internetowe www.systemylinowe.pl oraz www.linplast.pl.

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,