Schody wewnętrzne drewniane: konstrukcja dopasowana do wnętrza

Czasy, kiedy do wykańczania wnętrz używało się tego, co akurat było dostępne, to historia, która odeszła wraz z minioną epoką. Zmieniające się mody, mnogość magazynów wnętrzarskich i blogów poświęconych aranżacjom domów i mieszkań sprawia, że wymagania inwestorów są dziś wyższe niż kiedykolwiek do tej pory, a na rynku utrzymali się tylko ci, którzy potrafili pójść z duchem czasu. Firma Kami, dzięki dużemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu parkowi maszynowemu jest w stanie sprostać nawet najbardziej nietypowym wymaganiom klientów, oferując praktycznie wszystkie rodzaje schodów wewnętrznych drewnianych. Każda konstrukcja jest wyjątkowa i niepowtarzalna, zachwycając finezją kształtów i precyzją wykonania nawet najmniejszych detali, a ścisła współpraca z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji sprawia, że otrzymuje on produkt skrojony na miarę oczekiwań i dokładnie dopasowany pod względem wymiarów do określonej klatki schodowej.

fot. ZPD KAMI

Firma wyspecjalizowała się w produkcji schodów drewnianych, a więc powstających z materiału, który nigdy nie wyszedł z mody. To właśnie drewno –znane i wykorzystywane przez człowieka od wieków – współtworzy we wnętrzach ciepłą, przytulną atmosferę, a możliwość nieoczywistego zestawiania go z innymi materiałami (szkłem, stalą, aluminium, miedzią) sprawia, że jedynym ograniczeniem podczas realizacji projektu może być tylko… wyobraźnia.

Nowoczesne schody wewnętrzne z drewna

Wielu inwestorów, którzy muszą dokonać wyboru odnośnie konstrukcji schodów wewnętrznych drewnianych, decyduje się na rozwiązania nowoczesne, przy czym mnogość wariantów sprawia, że każda z realizacji jest niepowtarzalna. W ostatnich latach bardzo popularne są schody minimalistyczne, pozbawione nadmiernej ornamentyki, które świetnie wpisują się w surowe, oszczędne w wyrazie wnętrza.

fot. ZPD KAMI

– W domach urządzonych minimalistycznie, stylowo prezentują się proste schody o geometrycznej formie. Wbrew pozorom, nawet w tego typu projektach, pozornie bardzo prostych, każdy szczegół musi być przemyślany i dopracowany, bo niepotrzebne dodatki mogą zepsuć cały efekt – mówi Ryszard Łaszcz z firmy Kami.

Uważnie trzeba dobierać zarówno typ konstrukcji, która nie może przytłoczyć wnętrza, jak i gatunek oraz odcień drewna. Zwłaszcza kolorystyka nie może wprowadzać najmniejszego stylistycznego dysonansu i musi współgrać z tonacją kolorystyczną całego pomieszczenia (na zasadzie harmonii lub przemyślanego kontrastu), zwłaszcza zaś z podłogą.

Schody minimalistyczne nie mogą zdominować aranżacji, dlatego świetnie sprawdzą się tu np. schody wewnętrzne drewniane półkowe, w których stopnie są przymocowane bezpośrednio do ściany, przez co wyglądają, jakby były zawieszone w powietrzu.

Uzupełnieniem schodów w wersji „minimum” mogą być metalowe słupki/tralki albo balustrada ze szkła hartowanego i laminowanego, dostępnego w różnych wzorach i kolorach, co ułatwia dopasowanie do charakteru aranżacji. Przeszklone balustrady nadadzą też schodom lekkości i sprawią, że oszczędna w wyrazie całość nie będzie przytłaczać swoimi gabarytami i ciężarem.

fot. ZPD KAMI

Schody wewnętrzne drewniane doskonale wpiszą się też w bardzo popularny styl industrialny, lubujący się w szarościach, odcieniach brązu i rdzawych oraz w różnego rodzaju metalowych dodatkach. W takich aranżacjach – w zależności od dostępnego metrażu – równie ciekawie będą wyglądać schody proste, jak i kręte, które można zespolić z surowym duchem industrialnym za pomocą dodatków stalowych czy aluminiowych. W przypadku dużej przestrzeni (która jest jednym z wyróżników stylu loftowego), imponujący efekt można osiągnąć stawiając na schody dywanowe, będące kwintesencją piękna zamkniętego w prostocie. W związku z brakiem policzków rolę konstrukcyjną pełnią tu stopnie i podstopnie, a całość tworzy wrażenie rozłożonego na schodach dywanu.

Schody drewniane w wersji luksusowej

Obok produkcji schodów drewnianych klasycznych, które z powodzeniem można wkomponować z popularne dziś style aranżacyjne, jak minimalistyczny, industrialny czy skandynawski, firma Kami wyspecjalizowała się też w realizacji projektów, które trafiają do wnętrz ekskluzywnych: do stylowych willi, rezydencji i kamienic, a także do siedzib firm, w których stają się wizytówką przedsiębiorstwa i pomagają budować jego prestiż.

fot. ZPD KAMI

Nowoczesne, luksusowe schody wewnętrzne drewniane to nierzadko architektoniczne arcydzieła, w których nie ma miejsca na przypadek, a konstrukcja musi być doskonale zaplanowana i dopasowana. W porównaniu do schodów minimalistycznych, pole do popisu w zakresie kreatywnej gry formą jest zdecydowanie większe, bo tego typu konstrukcje zaskakują finezją i kunsztownością kształtów.

– Schody luksusowe wymagają najlepszych gatunków drewna. Orzech amerykański, czy egzotyczny merbau lub wenge, to te odmiany, które budują niezwykłą, ciepłą atmosferę, a zarazem wnoszą do wnętrz powiew luksusu i elegancji – mówi Mirosław Krajniak.

Nie mniejsze znaczenie ma projekt balustrady i poręczy, często bogato zdobionej. Aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów, firma Kami nawiązała współpracę z pracownią metalopalstyki, która na zlecenie wykonuje kute elementy ze stali, miedzi czy mosiądzu. Finalnym elementem jest dobór oświetlenia, które dobrane w sposób przemyślany, staje się ramą wieńczącą dzieło, jakim jest montaż schodów drewnianych.

fot. ZPD KAMI

Schody wewnętrzne drewniane – cena ustalana indywidualnie

Wiele osób jeszcze przed przystąpieniem do realizacji inwestycji, zadaje sobie pytanie, jaka będzie ostateczna cena schodów wewnętrznych drewnianych, bo nierzadko to właśnie aspekt ekonomiczny ma duży wpływ na nasze decyzje. Tymczasem wszystko zależy od tego, jakie materiały (i w jakiej ilości) zostaną użyte do ich wykonania. Dlatego na stronach internetowych firm, które zajmują się produkcją i montażem schodów drewnianych, najczęściej nie są umieszczane cenniki.

fot. ZPD KAMI

Na stronie firmy Kami do dyspozycji klientów jest specjalny formularz, w którym po wpisaniu wszystkich żądanych parametrów, m.in. rodzaju schodów – (na beton, samonośne), typu (proste, kręte, zabiegowe), wysokości, szerokości, rodzaju konstrukcji schodów wewnętrznych drewnianych (wpuszczane, bolcowe, dywanowe i in.), a także danych dotyczących materiałów (użytych na poręcz oraz same schody) otrzymujemy orientacyjny kosztorys. To pozwala już na etapie doboru wykonawcy zorientować się, jaka będzie ostateczna cena schodów wewnętrznych drewnianych.
– W naszej firmie współpracujemy z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji. Dotyczy to również tak istotnej dla wielu osób kwestii jak cena, która często jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na wybór takiego, a nie innego rozwiązania. Dlatego ważne jest dokonanie szczegółowo wszystkich ustaleń przed podpisaniem umowy, żeby klient mógł poznać właściwą cenę i otrzymać produkt zgodny z oczekiwaniami – podkreśla Ryszard Łaszcz.

fot. ZPD KAMI

Dopasowane pod względem wymiarów i typu konstrukcji do klatki schodowej, bezpieczne dla domowników, harmonijnie wpisujące się w styl aranżacji oraz upodobania klienta – to wymagania, jakie dziś stawiamy schodom wewnętrznym drewnianym. Już choćby z tego względu warto realizację prac powierzyć firmie z dużym doświadczeniem, która ma bogate portfolio i zaawansowany park maszynowy. To najlepsza gwarancja, że schody niezawodnie posłużą nam przez długie lata, będąc czymś więcej niż tylko łącznikiem pomiędzy piętrami domu.

Z ofertą firmy oraz galerią wykonanych schodów można zapoznać się na stronie: www.kami.com.pl

74-400 Dębno, Hołdownicza, 21F, woj. zachodniopomorskie
tel. 957 604 333, 602 317 138,