Schody w stylu industrialnym – połączenie drewna, metalu i szkła
Industrializm – ten styl pokochały miliony osób na świecie. I nic dziwnego, bo ma on w sobie niesamowity urok, przywołujący na myśl stare pofabryczne przestrzenie ze starej cegły, metalu i szkła. Jakie schody będą zatem odpowiednie dla takich wnętrz? Czy kojarzone z klasyką drewno może się odnaleźć w takiej nowoczesnej, designerskiej przestrzeni? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj drewna i model schodów. Ciemne drewno typu wenge, bodo, thermo jesion czy orzech amerykański świetnie odnajdzie się w przestrzeniach w stylu industrialnym, otoczeniu szarości, brązu, cegły i metalu. Z powodzeniem możemy także postawić na montaż schodów z rodzimego drewna – dębu, buka czy czereśni, które będą współgrały z chłodnymi barwami, betonem i metalicznymi dodatkami. Zarówno schody faliste, spiralne, jak i w systemie bolcowym odnajdą się w nowoczesnej industrialnej aranżacji – wszystko zależy od kubatury budynku i rozmieszczenia w nim poszczególnych pomieszczeń. Schody spiralne zajmują niewiele miejsca i będą odpowiednie do niedużych pomieszczeń, z kolei schody faliste (tzw. dywanowe) i bolcowe będą dobrze prezentować się w dużych, otwartych przestrzeniach. Ponadto, aby schody dodatkowo nabrały industrialnego charakteru, warto wybrać do nich balustradę ze stali nierdzewnej lub szkła. Firma Schody Lempa – producent i wykonawca schodów drewnianych – wykonuje projekty, w których umiejętnie łączy drewno z innymi materiałami, uzyskując w ten sposób oryginalne, unikatowe konstrukcje.

 

schody lempa schody lempafot. Schody Lempa

 

Jakie schody drewniane do wnętrz minimalistycznych?
W nowoczesnych wnętrzach dominuje ostatnio minimalizm. Proste formy, stonowana kolorystyka i ograniczenie dodatków do niezbędnego minimum pozwala stworzyć funkcjonalną, a przy tym elegancką przestrzeń, idealną dla młodych osób. W takich domach sprawdzą się proste schody o geometrycznej formie w kolorze współgrającym z aranżacją pomieszczenia. Idealne do tego jest polskie drewno: buk, dąb lub jesion oraz gatunki egzotyczne, jak merbau, bodo czy wenge, które w swojej ofercie ma firma Schody Lempa. Aby schody nabrały lekkości i nie przytłoczyły wnętrza (zwłaszcza, jeśli są zamontowane w salonie lub korytarzu o niewielkich wymiarach) warto zdecydować się na schody w systemie bolcowym, gdzie stopnie montowane są bezpośrednio do ściany za pomocą bolców, a konstrukcję nośną stanowi poręcz. Schody bolcowe wyglądają jak „zawieszone” w powietrzu, dzięki czemu nie ograniczają przestrzeni, a jednocześnie są trwałe i bardzo funkcjonalne. Aby podkreślić ich designerski charakter, można zdecydować się na słupki i tralki wzbogacone o elementy metalowe, które będą pięknie prezentowały się zarówno z ciemnym, jak i jasnym drewnem.

 

schody lempa schody lempafot. Schody Lempa

 

Schody awangardowe, czyli jakie?
Nietypowe kształty i oryginalne gatunki drewna są pożądane w domach, których właściciele są ludźmi kreatywnymi, nietuzinkowymi i lubią odważne, niesztampowe rozwiązania. Awangardowe wnętrza wymagają niebanalnych rozwiązań, a takie dają schody na belkach policzkowych wykonane z drewna egzotycznego, np. twardego merbau, czerwonobrązowego bodo etimoe, czy szlachetnego wenge o ciemnej barwie. Schody policzkowe składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic – co zapewnia bardzo stabilną konstrukcję, a ich balustrada może być wygięta w dowolnym kształcie. Takie schody są unikatowe i efektowne, idealne do nieszablonowych wnętrz, z którymi mogą harmonizować bądź kontrastować, tworząc nieprzeciętną całość.  

 

schody lempa schody lempa schody lempafot. Schody Lempa

 

Schody z jasnego drewna do domów skandynawskich
Od kilku sezonów wśród najbardziej popularnych trendów dekoratorskch niezmiennie pojawia się trend skandynawski. Czym się on charakteryzuje? Stonowaną paletą barw, w której rządzą biel, beże i szarości, zamiłowaniem do tekstyliów o ciekawych fakturach oraz oczywiście powszechnym wykorzystaniem drewna – zarówno w meblach, jak i dodatkach. Dlatego w domach piętrowych w stylu skandynawskim nie może zabraknąć pięknych, drewnianych schodów wewnętrznych w jasnym kolorze. Wybór w tej kwestii powinien paść na drewno sosnowe, biały jesion oraz bambus – które będą dobrze wyglądać wraz z drewnianą podłogą i jasnymi ścianami. Na kilku stopniach lub podeście można dodatkowo ustawić romantyczne lampiony, które dopełnią całości, a wieczorem będą oświetlać stopnie ciepłym światłem.

 

schody lempa schody lempafot. Schody Lempa

 

Schody wewnętrzne drewniane – projektowanie i wykonawstwo
Schody są elementem, który powinien być uwzględniony już na etapie projektowania domu. W ten sposób właściwie rozplanujemy przestrzeń i wygospodarujemy odpowiednią ilość miejsca na konstrukcję schodów. Nie warto ryzykować i pozostawiać kwestię umieszczenia schodów wewnętrznych na sam koniec, ponieważ może się okazać, że przeznaczymy na nie zbyt mało miejsca, a przez to będziemy musieli się ograniczyć do wąskiego biegu, niekomfortowego w użytkowaniu, a sama konstrukcja będzie miała negatywny wpływ na estetykę pomieszczenia.

Co jednak w przypadku, kiedy ze względu na zmianę sytuacji życiowej rodziny dom wymaga remontu – dobudowy kolejnego piętra lub zaadaptowania poddasza na cele mieszkalne? W takim wypadku mamy możliwość wykonania schodów w już istniejącym budynku. Rozwiązaniem są właśnie schody drewniane, które – w przeciwieństwie do betonowych – pozwalają na dobudowę kolejnej kondygnacji. Schody betonowe wymagają fundamentu, co wiąże się z generalnym, kosztownym i czasochłonnym remontem, m.in. zerwaniem podłogi na parterze. Schody drewniane nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku, a wszystko dzięki nowoczesnym systemom montażowym i projektom, jak np. schody faliste lub schody bolcowe. Co więcej, schody drewniane zajmują mniej miejsca niż te z betonu i pozwalają na wykonanie schodów ażurowych – bez podstopnia, lekkich, nowoczesnych i designerskich.

Przy montażu schodów zdecydujmy się na rzetelną firmę z doświadczeniem – jak firma Schody Lempa, która wesprze nas swoją wiedzą i profesjonalizmem. W pracy firma wykorzystuje m.in. nowoczesny laserowy system pomiarowy Flexijet 3D. Urządzenie wykonuje pomiary schodów na budowie, a następnie wyświetla rezultaty na ekranie komputera – dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Flexijet 3D pozwala wykonać pomiar schodów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach i niestandardowych wymiarach, a każdy zmierzony detal jest odpowiednio skatalogowany. Dzięki temu klient nie musi obawiać się o niedokładne czy błędne pomiary. Ponadto, współpracując ze Schody Lempa, będziemy mieli pewność, że wybraliśmy najlepszy produkt – schody wykonywane przez firmę posiadają stosowne certyfikaty, które szczegółowo określają normy, według jakich mają być one produkowane i montowane.

Więcej na temat nowoczesnych schodów drewnianych przeczytasz na stronie: www.schodylempa.pl

 

42-793 Ciasna – Dzielna, ul. Wiejska 12, woj. śląskie
tel. 343512166,