Schody półkowe, kręcone, dywanowe – o czym pamiętać wybierając schody?

Na wymiar, na czas, na miarę marzeń- schody metalowe i drewniane

Nowoczesne schody zabiegowe, schody dywanowe, schody kręcone, schody policzkowo-nakładane… Decyzję o tym, jaki typ schodów chcielibyśmy mieć w domu, najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektu. Czasem jednak – gdy prace budowlane są już zaawansowane, a istniejący dotychczas jedynie na papierze budynek zaczyna nabierać realnego kształtu – nasze wyobrażenia na temat charakteru wnętrza ulegają zmianie. Wówczas tylko doświadczenie firmy, której powierzymy wykonanie schodów, pozwoli skroić projekt na miarę naszych oczekiwań – wyeksponować schody tak, aby stały się centralnym motywem przykuwającym wzrok lub sprawić, aby dyskretnie stopiły się z tłem.

Nawet pobieżne przejrzenie Internetu wystarczy by zorientować się, że schody to dziś nie tylko element konstrukcyjny, umożliwiający przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, ale także ważny składnik aranżacji, który współtworzy charakter wnętrza. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego rozwiązania obok estetyki i funkcjonalności powinniśmy jednak uwzględnić jeszcze kilka czynników.
Po pierwsze – ważnym aspektem jest dostępna przestrzeń. Sprawą oczywistą jest przecież, że nie każde schody można wykonać w każdej klace schodowej. Budowanie np. imponujących schodów wachlarzowych czy schodów dywanowych w małych domach, nawet jeśli technicznie jest możliwe, to jednak wiąże się ze stratą cennej przestrzeni, nie mówiąc już o tym, że tego typu konstrukcje po prostu najokazalej prezentują się w dużych, eleganckich wnętrzach. Gdy mamy bardzo mały dom i ciasną klatkę schodową, to warto postawić np. na schody kręcone, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się między piętrami, a zarazem są wariantem bardzo praktycznym z uwagi na „ekonomię” przestrzeni.
Jeśli nasz dom jest już zbudowany, a na klatce są już wylane schody z betonu, to pozostaje nam tylko ich wykończenie, czyli wybór konkretnej okładziny.
– Z tego względu decyzję o tym, jakie schody chcemy mieć w domu, najlepiej podjąć jeszcze podczas projektowania. Nie oznacza to jednak, że nie da się zaadaptować do naszych potrzeb już gotowego projektu, zawsze jednak w takiej sytuacji pole do popisu będzie nieco mniejsze  – mówi  Krzysztof Trzusło z firmy Drew-Holz, która zajmuje się wysoko wyspecjalizowaną produkcją schodów drewnianych, a także schodów ze stali nierdzewnej.

 

schody metalowe i drewniane schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Najwięcej możliwości mamy, jeśli dopiero planujemy wykonanie schodów w budynku, który ma powstać. Już wówczas warto zastanowić się, czy postawimy na drewno, czy może raczej na stal nierdzewną. Schody drewniane są cieplejsze od metalowych i dotyczy to zarówno efektu optycznego, jak i walorów samego materiału – bardzo przyjemnego w dotyku. Wykonane z naturalnego surowca schody pasują do każdego wnętrza: od przestronnych, luksusowych apartamentów, poprzez aranżacje najbardziej klasyczne, aż do projektów minimalistycznych, gdzie drewniane schody mogą stać się stylistycznym kontrapunktem i dominantą całości.
Z kolei schody ze stali nierdzewnej swoją rosnącą popularność zawdzięczają zmieniającym się stylom. Dziś, gdy tak często urządzamy domy i mieszkania w duchu industrialnym czy inspirując się surowym minimalizmem, zimno stali jest nieodłącznym składnikiem aranżacji, świetnie współtworzącym jej niezwykły charakter.
– Coraz częściej wykonujemy też schody z balustradami ze stali nierdzewnej oraz szkła, a także konstrukcje, w których łączymy drewno z innymi materiałami – ze stalą nierdzewną, szkłem czy marmurem, co daje bardzo ciekawe efekty. Niepowtarzalność każdej takiej realizacji jest zagwarantowana nie tylko dzięki różnorodnym typom konstrukcji schodów, ale także za sprawą unikalnych połączeń materiałów, tym bardziej, że ze stalą czy szkłem można zestawić każdy gatunek drewna krajowego czy egzotycznego (np. z merbau, iroko), które również mamy w naszej ofercie – mówi Krzysztof Trzusło.

Schody montowane do ściany czy samonośne?
Wiemy już, jaki materiał wybieramy na schody i jaka stylistyka jest nam bliska. Czas na decyzję, jaki typ konstrukcji wybrać. Również tu możliwości są ogromne.
– W naszej ofercie znajdują się wszystkie możliwe typy schodów: zabiegowe, proste, z podestami, nakładane, z dwoma policzkami, z belką centralną, schody nakładano-policzkowe, jednostronnie wiszące, dwustronnie wiszące, dywanowe, schody półkowe , schody kręcone (spiralne), z elementami giętymi, wykładane na beton i każde inne, które klient chciałby mieć w swoim domu – mówi Krzysztof Trzusło.

 

schody metalowe i drewniane schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Niezmiennie popularne w Polsce są schody policzkowe nakładane, bardzo wygodne podczas codziennej eksploatacji, a zarazem nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Stopnie takich schodów wykonane są z drewna i umieszczone w dwóch policzkach nośnych – w przypadku schodów nakładanych, są one właśnie nakładane na „schodkowo” wycięte belki policzkowe.
Ciekawą propozycją są też schody montowane do ściany, które zdają się przeczyć prawom fizyki. Dobrym przykładem mogą być bardzo nowoczesne konstrukcje schodów półkowych, które we wnętrzach stwarzają wrażenie lekkości.
– Konstrukcje schodów półkowych wymagają bardzo precyzyjnych obliczeń i rygorystycznego ich przestrzegania, ponieważ w tym wypadku stopnie montuje się do żelbetowej lub stalowej belki, która umieszczana jest wewnątrz ściany. To właśnie ten sposób montażu – tylko z jednej strony sprawia, że schody półkowe są wyjątkowo oryginalne – podkreśla Krzysztof Trzusło.
Ciekawie prezentują się także nowoczesne schody zabiegowe, które zamiast spocznika (czyli miejsca, w którym w schodach dwubiegowych łączą się dwa biegi) łagodnie skręcają. Ich znakiem charakterystycznym jest różna szerokość stopnia w miejscu skrętu – to właśnie taka konstrukcja sprawia, że zabierają one stosunkowo niewiele miejsca (w porównaniu np. do schodów dwubiegowych). Z tego powodu schody ze stopniami zabiegowymi szczególnie często widujemy w małych domach i na wąskich klatkach schodowych, gdzie jest to wariant najbardziej opłacalny finansowo, umożliwiający optymalizację przestrzeni bez ustępstw na rzecz estetyki.

 

schody metalowe i drewnianefot. Drew-Holz

 

Z kolei tam, gdzie trzeba wykonać schody na bardzo małej klatce schodowej, sprawdzą się schody kręcone, w których funkcję nośną spełnia centralny słup, na którym osadza się stopnie.
– To oczywiście zaledwie ułamek naszych możliwości. Jesteśmy otwarci na zlecenia nietypowe, nowe, niespotykane. Tym bardziej, że tak naprawdę są one trudne tylko za pierwszym razem, a każda następna podobna realizacja jest już zdecydowanie łatwiejsza. Pomagamy też naszym klientom dobrać rozwiązanie, które w danym wypadku sprawdzi się najlepiej, przy czym chodzi nie tylko o możliwości techniczne, ale także o estetykę. Aby klient nie musiał wyobrażać sobie, jak będą wyglądały gotowe schody, po wykonaniu wszystkich pomiarów przygotowujemy wizualizację 3D oraz wycenę. Całość, aż do odbioru gotowego zlecenia, zamyka się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące – podsumowuje Krzysztof Trzusło.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewholz.com

62-512 Brzeźno , ul. Konińska 56, woj. wielkopolskie
tel. + 48 63 241 40 17, +48 604 45 15 76,


Liczba odwiedzin: 3397 | Data publikacji: 2018-02-13

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


08.05.2020 | Schody, akcesoria
O tym, że schody wewnętrzne drewniane pełnią...
08.06.2015 | Schody, akcesoria
W dobrze zaprojektowanych wnętrzach – a takich...
25.02.2020 | Baseny, fontanny
Czy baseny kąpielowe ogrodowe to wciąż synonim...
11.04.2014 | Schody, akcesoria
Dla każdego inwestora budowa domu ma nie...
15.12.2020 | Schody, akcesoria
Nowoczesne schody drewniane marki Brysch Treppen to...
14.02.2018 | Schody, akcesoria
Schody w naszych domach pełnią nie tylko...
30.04.2020 | Schody, akcesoria
Prace wykończeniowe to pozornie najprzyjemniejsza część związana...
09.10.2013 | Schody, akcesoria
Rozmowa z Romanem Lempą, właścicielem firmy Schody...
Stoły drewniane industrialne są całkowicie unikalne, każdy...
21.06.2017 | Stolarskie usługi
Przaśna epoka PRL-u na naszych domach odcisnęła...
W powszechnej opinii utarło się, że drewno...
Aranżując dom czy mieszkanie często stajemy przed...
03.09.2015 | Schody, akcesoria
O ile jeszcze 20-30 lat temu w...
16.01.2015 | Domy drewniane
Prefabrykacja, czyli przygotowywanie gotowych do złożenia elementów...
08.10.2013 | Schody, akcesoria
Ze skrzypieniem schodów jest jak z gustami,...
10.05.2018 | Deweloperzy
Ucieczki z miasta w XXI wieku przybierają...
15.06.2021 | Meble
Jak powstają eleganckie nowoczesne meble do salonu,...
Drewniane akcenty w architekturze wnętrz znajdziemy najczęściej...
Ciężkie, drewniane balustrady schodowe – choć dla...
Produktem, który w ostatnich latach bezkonkurencyjnie podbił...
jak montować okna
25.10.2018 | Stolarka otworowa
Okna dachowe stanowią duże wyzwanie zarówno dla...
27.07.2018 | Meble
Projektując domy i mieszkania, ludzie coraz częściej...
10.04.2018 | Meble - ogrodowe
Urządzanie domu z dbałością o szczegóły jest sprawą oczywistą...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. opolskie

Słowa kluczowe: schody samonośne, schody drewniane, schody metalowe, schody zabiegowe, schody dywanowe, schody kręcone,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy