Luksus i geometria

Co znaczy dziś słowo „design”? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, a na pewno łatwiej uznać, co nie zasługuje na miano „produktu designerskiego”. Przede wszystkim za takie nie uznamy wyrobów wytwarzanych seryjnie, które schodzą z taśmy produkcyjnej w ogromnych ilościach, upodabniając wnętrza do siebie. Zdaje się, że w XXI wieku design coraz częściej jednoznacznie odnosimy do produktów luksusowych, szytych na miarę, przy czym niekoniecznie ich znakiem rozpoznawczym musi być wybujała ornamentyka czy finezyjne kolory. Miarą elegancji są obecnie coraz częściej proste formy, których potencjał tkwi w doborze materiałów – często drogich i trudnych w obróbce.

fot. ROKOKO Kowalstwo Artystyczne Adam Mejer

Ozdoby z mosiądzu, które w pozornej prostocie i niewyszukaniu kryją olbrzymi potencjał, świetnie się w te trendy wpisują i coraz chętniej sięgają po nie zarówno prywatne osoby, które chcą nadać przestrzeni niesztampowego, oryginalnego charakteru, jak i właściciele obiektów komercyjnych, stawiający na luksusowe, szlachetne materiały, których piękno wyraża się wysmakowanej prostocie.
Właśnie przed takim wyzwaniem stanęli kowale artystyczni z pracowni Rokoko, którzy przez 3,5 miesiąca pracowali nad ozdobami z mosiądzu dla jednego z sopockich hoteli. Miało być elegancko, luksusowo, stylowo, a przy tym – bez efektu nadmiaru, bez przeładowania. W efekcie powstało wnętrze, zachwycające odwagą w realizacji kreatywnej wizji, gdzie umiar i prostota geometrycznych form spotyka się z jednym z najtrudniejszych, a zarazem – najbardziej efektownych materiałów – mosiądzem.

Ozdoby z mosiądzu – na ścianę, sufit, zabudowę

Dla sopockiego hotelu firma Rokoko wykonała ozdoby z mosiądzu, dzięki którym wnętrze nabrało eleganckiego, stylowego charakteru. Wśród wykonanych przez tę pracownię dekoracji znalazły się wiszące półki barowe, stojący regał na wino, wiszący regał oraz pięć kwietników wiszących i dwa duże kwietniki dekoracyjne. Kropką nad „i” jest oryginalna i przyciągająca wzrok zabudowa klatki schodowej. Wszystkie te elementy tworzą spójną całość, którą docenią nie tylko wyczuleni na wyrafinowany detal miłośnicy minimalizmu.

fot. ROKOKO Kowalstwo Artystyczne Adam Mejer

- Wszystkie elementy powstały w polerowanego mosiądzu, a półki wykonaliśmy z płyty MDF, która oklejona została szczotkowanym unilamem. Mosiądz to materiał szczególnie efektowny, a zarazem – trudny w obróbce, bo wymaga dużych umiejętności, pieczołowitości czy wręcz – pedantyzmu. Tylko takie podejście do procesu obróbki, w połączeniu z wysokiej klasy sprzętem, pozwala wydobyć z mosiądzu całe jego piękno – mówi Adam Mejer, właściciel pracowni Rokoko.

Modernistyczne inspiracje

Klamrą kompozycyjną spinającą powyższe ozdoby z mosiądzu jest duch modernizmu, który wyraża się w prostych, geometrycznych liniach. Podporządkowane prawom symetrii i umiaru emanują nieoczekiwanym dynamizmem dzięki tworzywu, z jakiego je wykonano, a przestrzeń nabiera eleganckiego charakteru, który nie ma w sobie nic z nudy czy sztampy. To właśnie takiemu podejściu do przedmiotów, które nas otaczają, modernizm zawdzięcza swój triumfalny powrót na salony. Ozdoby z mosiądzu, które zdobią sopocki hotel, to właściwie jedyne dekoracje znajdujące się w tej przestrzeni, doskonale wyeksponowane na tle jasnych powierzchni (podłogi, ściany, sufit). Przykuwają uwagę hotelowych gości, intrygują, stają się najmocniejszym akcentem budujących charakter wnętrza.

fot. ROKOKO Kowalstwo Artystyczne Adam Mejer

Ozdoby z mosiądzu powstałe na zlecenie hotelu to kolejny dowód na to, że zatrudnieni w pracowni Rokoko kowale artystyczni potrafią podnieść przedmioty użytkowe (kwietnik, regał, półka) do rangi sztuki. Kunszt procesu produkcyjnego, pieczołowitość, troska o każdy detal sprawia, że z powodzeniem wyznaczają oni nowe standardy luksusu i elegancji, które czerpią inspiracje z minionych epok.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kowal-rokoko.pl

80-298 Leźno, ul. Jarzębinowa 89 , woj. pomorskie
tel. 583 550 701, 508 654 027,