Domy kopułowe dla klientów indywidualnych i komercyjnych

Drewno na okrągło, czyli domy kopulaste

Architektura XXI wieku zdaje się nie znać żadnych granic, zamykając w najbardziej wymyślnych formach materiały tak różne, jak beton, szkło, stal, kamień i drewno. Czy w tym nowoczesnym trendzie do projektowania coraz odważniejszych konstrukcji jest jeszcze miejsce na tradycję i kształty bliskie naturze? Oferowane przez firmę GreenArch domy kopułowe z drewna są odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań, dających jednocześnie poczucie harmonii i równowagi.

Drewniane okrągłe domy – dlaczego warto?
Koło to kształt idealny, uważany za symbol doskonałości, uniwersalności i nieskończoności. Wystarczy zresztą uważnie rozejrzeć się dokoła, by zauważyć, jak wiele okręgów nas otacza: taki kształt ma ziemia i słońce, koliście rozchodzą się fale wywołane przez wrzucony do wody kamień, w krągłych kształtach nasion i gniazd w przyrodzie rodzi się nowe życie. Geometryczna definicja okręgu mówi, że odległość wszystkich jego punktów od środka jest taka sama, co sprawia też, że już z założenia w okrąg wpisana jest harmonia i równowaga. Co to jednak oznacza dla osób, które decydują się zamieszkać w drewnianym budynku kopulastym?

 

domy kopułowefot. GreenArch

 

– Domy kopułowe mają szereg zalet, wśród których na pierwszym miejscu wymienić trzeba utrzymywanie idealnego bilansu energetycznego, co pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną takich budynków – wyjaśnia Żaneta Zonenberg z firmy GreenArch, która dzięki opracowaniu do perfekcji technologii konstrukcji gięto-klejonych oferuje klientom w Polsce i w całej Europie unikalny produkt, jakim są drewniane domy kopułowe.
W praktyce, dzięki prostej, naturalnej wentylacji oraz zdolności drewna do pochłaniania ciepła i stopniowego uwalniania go do powietrza w razie potrzeby, w drewnianym domu kopułowym można zredukować koszty ogrzewania i chłodzenia nawet o 50%!

 

domy kopułowe domy kopułowefot. GreenArch

 

Budynek kopulasty z drewna tani w budowie
Oszczędności, jakie pojawiają się w trakcie eksploatacji okrągłego domu drewnianego to jedno. Dodatkowo możemy zaoszczędzić na samym materiale, ponieważ powierzchnia kuli jest mniejsza od powierzchni sześcianu.
– W budynku wykonanym z drewna najdroższym elementem są drewniane belki. Jeśli budujemy dom o powierzchni 150-180 m ² z bali, to zużyjemy ok. 70-80 m³ materiału. Aby uzyskać taką samą powierzchnię w domu kopułowym, zużyjemy zaledwie 10-14 m³ surowca – podkreśla Żaneta Zonenberg.
Decydując się na wybudowanie domu kopułowego z drewna dodatkowo zaoszczędzimy również na fundamentach. Takie budynki są zdecydowanie lżejsze od domów murowanych czy domów z bali, można więc budować je na gorszym podłożu, ponadto lżejsze fundamenty to również mniejszy wydatek. Jednocześnie budynki kopulaste cechują się bardzo dużą wytrzymałością – ich dachy wytrzymują obciążenie śniegiem aż do 650 kg/m²!

 

domy kopułowefot. GreenArch

 

Domy kopułowe dla indywidualistów
Drewno coraz częściej wraca do łask, bo z roku na rok coraz większa jest też nasza świadomość ekologiczna. Decyzja o zamieszkaniu w domu z drewna często jest więc determinowana względami prozdrowotnymi, bo w wykonanych z naturalnego materiału budynkach panuje korzystny mikroklimat i bez przeszkód oraz komfortowo mogą w nich mieszkać nawet alergicy. Wiele osób decyduje się na wybudowanie wymarzonego „M” z drewna także ze względów wizualnych. Drewno jest naturalne, ciepłe, pozwala stworzyć we wnętrzach wyjątkowy klimat.

 

domy kopułowe domy kopułowefot. GreenArch

 

– Każdy dom z drewna jest jedyny i niepowtarzalny już przez sam fakt wykorzystania znanego człowiekowi od wieków budulca. Zbudowanie domu z drewna w kształcie kopuły to kolejny krok do tego, aby – zachowując wszystkie walory najszlachetniejszego surowca – podkreślić swój oryginalny gust i indywidualizm – mówi Żaneta Zonenberg.
Dzięki temu, ze kształty domów kopułowych nawiązują do formy doskonale znanej w naturze, świetnie komponują się one z każdym krajobrazem. Przy ich wznoszeniu nie ma też ograniczeń w planowaniu budowy, gdyż sama kopuła stanowi konstrukcję wsporczą, a przestrzeń wewnątrz domu można zaaranżować według własnych upodobań, dając upust własnej wyobraźni i kreatywności.
– Przy średnicy podstawy 18 m belki konstrukcyjne mogą sięgać szczytu do 8 – 8,5 m. Takie budynku mogą więc być dwupoziomowe, a antresolę wykorzystuje się jako w pełni użytkową, mieszkalną część domu. Można też zbudować dom o mniejszej średnicy – 12 metrów i wysokości 6,5 m. Takie budynki doskonale prezentują się zaaranżowane jako przestrzeń otwarta, „open space” – mówi Żaneta Zonenberg.

Domy kopułowe w przestrzeni prywatnej i komercyjnej
Niezwykły kształt, a co za tym idzie – nietuzinkowy wygląd budynków kopulastych, które zachwycają perfekcyjną linią i nowoczesnym wzornictwem – sprawiają, że na tego typu domy decydują się osoby nieprzeciętne, które nie lubią monotonii architektonicznych sześcianów i kątów prostych. Tym bardziej, że oferowana przez firmę GreenArch konstrukcja – drewniana kopuła – to dopiero początek nieograniczonych możliwości kreowania wizualnej strony projektów.

 

domy kopułowe domy kopułowefot. GreenArch

 

– Tylko sama konstrukcja jest elementem stałym. Wszystkie pozostałe decyzje, jak np. pokrycie dachu czy kolorystykę uzgadniamy wspólnie z klientem – mówi Żaneta Zonenberg.
Nietypowość rozwiązania, jakim są okrągłe domy z drewna sprawia, że obok klientów indywidualnych znaczny procent klientów firmy GreenArch stanowią klienci komercyjni. Zresztą już dziś w różnych krajach Europy można wynająć nietuzinkowy pokój – czyli mały okrągły domek, który stoi obok kilkudziesięciu innych, podobnych konstrukcji, tworzących razem architektoniczny kompleks hotelowych zabudowań kopułowych.

Ze szczegółową ofertą firmy GreenArch można zapoznać się na stronie: www.greenarch.pl

 

60-476 Poznań, ul. Jasielska 10, woj. wielkopolskie
tel. 733 029 813,


Liczba odwiedzin: 15337 | Data publikacji: 2016-02-16

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
03.02.2016 | Domy drewniane
Jeśli marzenie o własnym domu jest właśnie...
23.07.2015 | Domy drewniane
Co sprawia, że tak bardzo urzeka nas...
Obok gliny i kamienia, drewno jest najstarszym...
13.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesny, stylowy, ekskluzywny, designerski – kiedy mówimy...
26.08.2020 | Kruszywa
Remonty budynków to proces powtarzający się co...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
Odpowiedź na pytanie, czy warto zainwestować w...
13.03.2015 | Altany, pergole
Wchodzimy właśnie w okres wiosenno – letni,...
24.10.2014 | Domy drewniane
Sosny z Finlandii rosną w ekstremalnych warunkach,...
09.10.2013 | Domy drewniane
Rozmowa z Piotrem Florczak - Prezesem firmy...
28.10.2020 | Beton
Jak łatwo zbudować solidne schody zewnętrzne? Odpowiedź...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...
Efektowne, starannie dobrane do otaczającej przestrzeni donice...
Tuleje papierowe i tekturowe oferowane przez producenta...
Szalunki tekturowe okrągłe to wciąż optymalny cenowo...
23.07.2019 | Grzejniki
Ponad 2 tysiące wytwarzanych przez Instal Projekt...
Świetną alternatywą dla drogich szalunków stalowych są...
szalunki-kartonowe
Dom wsparty na solidnych filarach od wieków...
26.04.2018 | Meble - ogrodowe
Taras to nieosłonięta część domu, z której...
14.03.2018 | Ogrzewanie
Inwestycja w montaż rekuperatora oznacza istotne zmniejszenie...
28.02.2018 | Galanteria ogrodowa
Ogród bezsprzecznie kojarzy się z bezpieczeństwem i...
30.09.2015 | Ogrody zimowe
Miesiące letnie nieodmiennie kojarzą nam się ze...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: domy kopułowe, okrągłe domy, okrągły dom, dom kopułowy, okrągły dom, domy kopułowe, dom kopulasty, dom kopułowy, domy drewniane kopułowe, drewniane domy kopulaste, drewniane domy kopułowe, drewniany dom kopulasty, drewniany dom kopułowy, kopułowe domy drewniane, okrągłe domy drewniane, okrągły dom drewniany, domy kopulaste
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy