Drewniane okrągłe domy – dlaczego warto?
Koło to kształt idealny, uważany za symbol doskonałości, uniwersalności i nieskończoności. Wystarczy zresztą uważnie rozejrzeć się dokoła, by zauważyć, jak wiele okręgów nas otacza: taki kształt ma ziemia i słońce, koliście rozchodzą się fale wywołane przez wrzucony do wody kamień, w krągłych kształtach nasion i gniazd w przyrodzie rodzi się nowe życie. Geometryczna definicja okręgu mówi, że odległość wszystkich jego punktów od środka jest taka sama, co sprawia też, że już z założenia w okrąg wpisana jest harmonia i równowaga. Co to jednak oznacza dla osób, które decydują się zamieszkać w drewnianym budynku kopulastym?

 

domy kopułowefot. GreenArch

 

– Domy kopułowe mają szereg zalet, wśród których na pierwszym miejscu wymienić trzeba utrzymywanie idealnego bilansu energetycznego, co pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną takich budynków – wyjaśnia Żaneta Zonenberg z firmy GreenArch, która dzięki opracowaniu do perfekcji technologii konstrukcji gięto-klejonych oferuje klientom w Polsce i w całej Europie unikalny produkt, jakim są drewniane domy kopułowe.
W praktyce, dzięki prostej, naturalnej wentylacji oraz zdolności drewna do pochłaniania ciepła i stopniowego uwalniania go do powietrza w razie potrzeby, w drewnianym domu kopułowym można zredukować koszty ogrzewania i chłodzenia nawet o 50%!

 

domy kopułowe domy kopułowefot. GreenArch

 

Budynek kopulasty z drewna tani w budowie
Oszczędności, jakie pojawiają się w trakcie eksploatacji okrągłego domu drewnianego to jedno. Dodatkowo możemy zaoszczędzić na samym materiale, ponieważ powierzchnia kuli jest mniejsza od powierzchni sześcianu.
– W budynku wykonanym z drewna najdroższym elementem są drewniane belki. Jeśli budujemy dom o powierzchni 150-180 m ² z bali, to zużyjemy ok. 70-80 m³ materiału. Aby uzyskać taką samą powierzchnię w domu kopułowym, zużyjemy zaledwie 10-14 m³ surowca – podkreśla Żaneta Zonenberg.
Decydując się na wybudowanie domu kopułowego z drewna dodatkowo zaoszczędzimy również na fundamentach. Takie budynki są zdecydowanie lżejsze od domów murowanych czy domów z bali, można więc budować je na gorszym podłożu, ponadto lżejsze fundamenty to również mniejszy wydatek. Jednocześnie budynki kopulaste cechują się bardzo dużą wytrzymałością – ich dachy wytrzymują obciążenie śniegiem aż do 650 kg/m²!

 

domy kopułowefot. GreenArch

 

Domy kopułowe dla indywidualistów
Drewno coraz częściej wraca do łask, bo z roku na rok coraz większa jest też nasza świadomość ekologiczna. Decyzja o zamieszkaniu w domu z drewna często jest więc determinowana względami prozdrowotnymi, bo w wykonanych z naturalnego materiału budynkach panuje korzystny mikroklimat i bez przeszkód oraz komfortowo mogą w nich mieszkać nawet alergicy. Wiele osób decyduje się na wybudowanie wymarzonego „M” z drewna także ze względów wizualnych. Drewno jest naturalne, ciepłe, pozwala stworzyć we wnętrzach wyjątkowy klimat.

 

domy kopułowe domy kopułowefot. GreenArch

 

– Każdy dom z drewna jest jedyny i niepowtarzalny już przez sam fakt wykorzystania znanego człowiekowi od wieków budulca. Zbudowanie domu z drewna w kształcie kopuły to kolejny krok do tego, aby – zachowując wszystkie walory najszlachetniejszego surowca – podkreślić swój oryginalny gust i indywidualizm – mówi Żaneta Zonenberg.
Dzięki temu, ze kształty domów kopułowych nawiązują do formy doskonale znanej w naturze, świetnie komponują się one z każdym krajobrazem. Przy ich wznoszeniu nie ma też ograniczeń w planowaniu budowy, gdyż sama kopuła stanowi konstrukcję wsporczą, a przestrzeń wewnątrz domu można zaaranżować według własnych upodobań, dając upust własnej wyobraźni i kreatywności.
– Przy średnicy podstawy 18 m belki konstrukcyjne mogą sięgać szczytu do 8 – 8,5 m. Takie budynku mogą więc być dwupoziomowe, a antresolę wykorzystuje się jako w pełni użytkową, mieszkalną część domu. Można też zbudować dom o mniejszej średnicy – 12 metrów i wysokości 6,5 m. Takie budynki doskonale prezentują się zaaranżowane jako przestrzeń otwarta, „open space” – mówi Żaneta Zonenberg.

Domy kopułowe w przestrzeni prywatnej i komercyjnej
Niezwykły kształt, a co za tym idzie – nietuzinkowy wygląd budynków kopulastych, które zachwycają perfekcyjną linią i nowoczesnym wzornictwem – sprawiają, że na tego typu domy decydują się osoby nieprzeciętne, które nie lubią monotonii architektonicznych sześcianów i kątów prostych. Tym bardziej, że oferowana przez firmę GreenArch konstrukcja – drewniana kopuła – to dopiero początek nieograniczonych możliwości kreowania wizualnej strony projektów.

 

domy kopułowe domy kopułowefot. GreenArch

 

– Tylko sama konstrukcja jest elementem stałym. Wszystkie pozostałe decyzje, jak np. pokrycie dachu czy kolorystykę uzgadniamy wspólnie z klientem – mówi Żaneta Zonenberg.
Nietypowość rozwiązania, jakim są okrągłe domy z drewna sprawia, że obok klientów indywidualnych znaczny procent klientów firmy GreenArch stanowią klienci komercyjni. Zresztą już dziś w różnych krajach Europy można wynająć nietuzinkowy pokój – czyli mały okrągły domek, który stoi obok kilkudziesięciu innych, podobnych konstrukcji, tworzących razem architektoniczny kompleks hotelowych zabudowań kopułowych.