Ściany szczelinowe

Specjalistyczne prace geotechniczne

Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią doskonałe zabezpieczenie stateczności ścian głębokich, pionowych wykopów. Sprawdzają się w budownictwie komunikacyjnym (np. w robotach tunelowych) oraz wszędzie tam, gdzie z uwagi na brak naziemnych miejsc parkingowych konieczne jest zbudowane garaży podziemnych. Technologia ścian szczelinowych, obok ścianek berlińskich, ścianek szczelnych czy przesłon gruntowych, należy do specjalistycznych prac geotechnicznych i jest uznawana za trudną. Od wykonawcy wymaga wiedzy, umiejętności oraz wyposażenia w specjalistyczny park maszynowy. Wszystkie powyższe wymagania posiada firma Greifbau, przedsiębiorstwo, w którym innowacyjny sprzęt najnowszej generacji łączy się z wieloletnim doświadczeniem pracowników.

Skuteczne zabezpieczenie wykopów
Coraz większa gęstość zaludnienia, zwłaszcza w miastach, jest często motorem napędowym dla rozwoju technologii. Nie inaczej jest w przypadku zaawansowanych prac geotechnicznych i całej branży budowlanej, która musiała wyjść naprzeciw rosnącym wymaganiom inwestorów. I tak np. konieczność zapewnienia powierzchni parkingowej dla samochodów stała się impulsem do coraz częstszego uwzględniania w projektach garaży znajdujących się w podziemnych częściach budynków. Często w najniżej zlokalizowanych partiach dużych obiektów znajdują się też zaplecza logistyczne, lokuje się w nich usługi i handel.
Wykonanie kilkukondygnacyjnego podziemia wiąże się z koniecznością wykonania głębokich wykopów, czasem nawet kilkudziesięciometrowych. To właśnie w odpowiedzi na takie zapotrzebowanie powstała technologia ścian szczelinowych. Wśród ich zalet na pierwszym miejscu trzeba wymienić dużą sztywność oraz możliwość przenoszenia bardzo dużych obciążeń pionowych i poziomych.
Ściany szczelinowe można wykorzystać zarówno jako fundament budynku, jako zabezpieczenie wykopu lub i jako docelową konstrukcję ścian zewnętrznych obiektu. Związane z ich wykonywaniem prace są stosunkowo ciche i nie powodują dużych wstrząsów, dzięki czemu ściany szczelinowe można wznosić w pobliżu istniejących budynków przy zachowaniu odległości regulowanej przez lokalne warunki techniczne lub przepisy prawa.

 

Ściany szczelinoweFot. Greifbau

 

Obudowy wykopów: ścianki berlińskie, ściany szczelinowe
Przed przystąpieniem do prac geotechnicznych konieczne jest zaprojektowanie obudowy wykopu, co wymaga precyzyjnych obliczeń i wiedzy nie tylko związanej ze statyką konstrukcji, ale także z zakresu mechaniki gruntu czy technologii wykonywania podziemnych części obiektów oraz głębokich wykopów. Zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie prac zlokalizowane są inne obiekty, bo wówczas na etapie projektowym konieczne jest też dokonanie oceny ich stanu technicznego. Wśród różnych możliwości wykonywania obudów wykopów (m.in. ścianki berlińskie, palisady, gwoździowane) jedną z popularniejszych metod jest wykonanie ścian szczelinowych.

Technologia ścian szczelinowych krok po kroku
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych obliczeń, pierwszy etap prac związany jest z koniecznością wydrążenia chwytakiem szczeliny w gruncie, którą wypełnia się stopniowo stabilizującą zawiesiną bentonitową o właściwościach tiksotropowych. Zabezpiecza ona wykop przed osuwaniem się gruntu do jego wnętrza i zapewnia stateczność wydrążonej szczeliny. Głębienie szczeliny chwytakiem prowadzi się sekcjami, których długość oraz odstępy czasu pomiędzy ich wykonywaniem uzależnione są od indywidualnych warunków panujących na budowie tj. od warunków gruntowych, rodzaju urządzenia głębiącego itd.
Następnie wykonywane jest zbrojenie koszowe, które centrycznie osadzane jest w szczelinie. Jego konstrukcja umożliwia swobodny przepływ mieszanki betonowej podawanej do szczeliny metodą contractor, która w miarę postępu prac zastępuje  zawiesinę bentonitową. Odprowadza się ją do specjalnego zbiornika, gdzie następuje jej oczyszczenie, dzięki czemu można wykorzystać ją ponownie.
Sukcesywnie w miarę postępu betonowania, formuje się żelbetowa konstrukcja o szerokości od 400 do 1 200 mm (najczęstsze zastosowanie odnajdują ściany szczelinowe o grubości wynoszącej 600 lub 800 mm). Dzięki temu, że zazwyczaj stosowany jest beton wodoszczelny, powstająca przegroda doskonale zabezpiecza wykop przed napływem wody gruntowej.
Co istotne, wykonując prace związane nie tylko z omawianymi tu ścianami szczelinowymi, pracownicy firmy Greifbau w każdej fazie prac dokonują kontroli jakości, sprawdzając m.in. głębokość otworu i pionowość, parametry zawiesiny, bądź właściwe położenie zbrojenia koszowego. Gwarantuje to całkowite bezpieczeństwo robót budowlanych, jak również najwyższą jakość powstałych w ten sposób fundamentów czy ścian.

 

Ściany szczelinowe Ściany szczelinoweFot. Greifbau

 

Ściany szczelinowe stanowią szczelne zabezpieczenie wykopu, przenosząc siły poziome wynikające z parcia gruntu. Pełnią wówczas funkcję tymczasowej obudowy wykopu, zabezpieczającej go do momentu wykonania konstrukcji podziemia. Takie rozwiązanie jest jednak mało opłacalne, dlatego częściej wykonuje się ściany szczelinowe, które docelowo stają się elementem konstrukcyjnym budynku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.greifbau.com/geotechnika/

30-555 Kraków, ul. Jerozolimska 2/LU2, woj. małopolskie
tel. +48 122 683 132,


Liczba odwiedzin: 1707 | Data publikacji: 2018-06-27

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


13.05.2019 | Inwestycje budowlane
Kompleksowe zabezpieczenie ścian wykopu w zakresie stateczności,...
09.03.2017 | Pompy
Zakłady komunalne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe, spożywcze,...
Nie szata zdobi człowieka, ale bez wątpienia...
04.11.2013 | Geoinżynieria
Przedsiębiorstwo Usługowe Geocarbon z Katowic specjalizując się...
25.03.2021 | Inwestycje budowlane
Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem i wodą gruntową,...
25.10.2017 | Domy drewniane
Zdrowy dom to marzenie chyba każdego z...
01.09.2017 | Inwestycje budowlane
Szybkość, dokładność, kompleksowość – choć niemal każda...
Firma Usługi Projektowe Budownictwo, Drogownictwo, Instalacje Paweł...
budowa hali stalowej
Firma JAKON od 1989 roku zajmuje się...
19.08.2021 | Podnośniki
Podnośnik nożycowy jest jednym z najczęściej wynajmowanych...
27.03.2020 | Inwestycje budowlane
Budownictwo zrównoważone, ekologiczne, pasywne – to słowa,...
25.03.2020 | Inwestycje budowlane
„Aby odnieść sukces w interesach, bądź śmiały,...
28.02.2019 | Inwestycje budowlane
Tradycyjne fundamenty coraz częściej przegrywają z innowacyjnym...
21.08.2017 | Inwestycje budowlane
Obok nowoczesnych, eleganckich budynków i coraz bardziej...
02.12.2016 | Inwestycje budowlane
Inwestor rozpoczynający budowę jest obarczony ogromem obowiązków....
18.02.2016 | Inwestycje budowlane
Hydroizolacje bezpowłokowe (tzw. „biała wanna” lub „TBW”),...
07.01.2016 | Inwestycje budowlane
Jakie wymagania stoją dziś przed firmami realizującymi...
15.12.2015 | Inwestycje budowlane
Muzeum i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza...
01.06.2015 | Inwestycje budowlane
Inwestorzy wymagają od firm budowlanych przede wszystkim...
09.10.2013 | Inwestycje budowlane
Rozmowa z Jakubem Lesińskim, dyrektorem ds. technicznych...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubuskie
woj. lubuskie
woj. małopolskie
woj. małopolskie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: ściany szczelinowe, specjalistyczne prace geotechniczne, budownictwo komunikacyjne, technologia ścian szczelinowych, zabezpieczenie wykopów, odbudowy wykopów, ścianki berlińskie, greifbau
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy