Badania nieniszczące i ocena stanu technicznego konstrukcji

Jednostka do zadań specjalnych

Rozmowa z Jakubem Lesińskim, dyrektorem ds. technicznych firmy Draco, która specjalizuje się wykonaniu specjalistycznych zadań z zakresu badań i oceny technicznej konstrukcji.

Lider Budowlany: Jakie usługi firma Draco ma w swojej ofercie?

Jakub Lesiński: Przedsiębiorstwo Specjalistyczne DRACO oferuje swoje usługi w zakresie badań nieniszczących oraz oceny stanu technicznego konstrukcji. Do jej oceny nasze laboratorium wykorzystuje takie metody jak: badania wizualne (VT); badania ultradźwiękowe (UT); badania magnetyczno-proszkowe (MT); badania penetracyjne (PT); ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT) oraz pomiary twardości (HT).

Lider Budowlany: W jakim celu wykonuje się takie badania?

Jakub Lesiński: Badania nieniszczące konstrukcji wykonuje się w celu wykrycia nieciągłości jej elementów: lanych, kutych, walcowanych lub spawanych, w celu ich wyeliminowania, dla zapewnienia bezpiecznej pracy w warunkach ich eksploatacji. W procesie technologicznym wytwarzania konstrukcji, wykonuje się badania międzyoperacyjne i odbiorcze (końcowe), w celu potwierdzenia braku wad niedopuszczalnych, z punktu widzenia bezpiecznej eksploatacji konstrukcji, które mogłyby powstać w procesie produkcyjnym zgodnie z wymaganiami obowiązujących norm lub Towarzystw Klasyfikacyjnych, którym dana konstrukcja podlega.

Konstrukcje będące już w eksploatacji, bada się na istnienie pęknięć, rozwarstwień, korozyjnej utraty grubości, wówczas, gdy nastąpi awaria, uzasadniona obawa, że obiekt jest w stanie krytycznym, przy planach wykorzystania konstrukcji do innych celów lub po upłynięciu terminu eksploatacji przewidzianego Prawem Budowlanym. 

W takiej sytuacji często zachodzi potrzeba oceny stanu technicznego całej konstrukcji, co wymaga wykonania określonych badań w zakresie pozwalającym opracować wyniki statystycznie, w celu orzeczenia, czy konstrukcja w aktualnym stanie może być nadal eksploatowana, i z jakim prawdopodobieństwem pewności. W takiej sytuacji inwestor często oczekuje jeszcze odpowiedzi na pytanie: "jak długo jeszcze może być eksploatowana" lub "co należy zrobić, żeby przywrócić konstrukcji zdolność eksploatacyjną".

 

dźwig badania na wysokościach draco stadion konstrukcja stalowa pomiary badaniafot. Draco

Lider Budowlany: Trzeba przyznać, że jest to działalność nietypowa. Czy można określić Państwa firmę jako jednostkę do zadań specjalnych? Pracujecie często w niezbyt bezpiecznym i przyjaznym środowisku?

Jakub Lesiński: Oczywiście można tak to ująć. Wykonujemy swoje zadania w różnym środowisku. Przykładowo możemy wykonywać swoje zadania z wody w odległości do 6 mil od linii brzegowej, na dowolnym akwenie. 

Pracujemy również na wysokościach. Dzięki posiadanym przez naszych operatorów uprawnieniom wysokościowym możemy zrezygnować z konieczności stawiania rusztowań, a co za tym idzie na szybsze i tańsze wykonanie pracy. Pracujemy na rurociągach, zbiornikach, dźwigach, mostach, masztach, kominach, wiatrakach, itp. Zawsze przed przyjęciem zlecenia, niezależnie od dzielącej nas odległości, udajemy się na nasz koszt do klienta aby móc jednoznacznie wycenić zakres prac i określić czas jej trwania.

Naszą specjalnością są również badania obiektów znajdujących się często w obszarach niedostępnych.

 

badania nieniszczące konstrukcji stalowych kontrola jakości spawów wykaz pęknięć pomiary na lądzie i morzu ultradźwiękowe wizualnefot. Draco

 

Lider Budowlany: Jakimi rodzajami sprzętu specjalistycznego dysponujecie?

Jakub Lesiński: Pierwszym z nich jest łódź hybrydowa typu Falcon z silnikiem zaburtowym o mocy 50 KM. Łódź jest zarejestrowana na 6 osób, a jej kompaktowe rozmiary i co za tym idzie duża manewrowość pozwalają na dotarcie i zbadanie najbardziej złożonych konstrukcji hydrotechnicznych. W razie potrzeby naszego klienta jesteśmy w stanie łódź szybko przewieźć i zwodować na dowolnym akwenie. Kolejnym naszym przyjacielem jest ATV 4×4. Wykorzystujemy go głównie przy badaniach rurociągów biegnących przez niedostępne nawet dla aut terenowych obszary. Sprawnie i szybko przemieszczamy się z nim na specjalnej przyczepie wyposażonej w podjazdy. Pozwala to na obsługę procesu załadunku i rozładunku przez jedną osobę.

 

łódź hybrydowa pomiary twardości grubości prace wysokościowe pęknięcia rozwarstwienia korozjafot. Draco

 

Lider Budowlany: Czy swój profesjonalizm potwierdzacie odpowiednimi certyfikatami i uprawnieniami?

Jakub Lesiński: Oczywiście, że tak, nasza firma działa zgodnie z nadanym Certyfikatem Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, PN-EN 18001:2004 oraz ISO/IEC 17025:2005. W tej branży brak certyfikatów równałby się z brakiem możliwości wykonywania prac, warunkiem koniecznym jest też m.in. posiadanie uznań Towarzystw Klasyfikacyjnych. Posiadamy 12 certyfikatów potwierdzających nasz profesjonalizm. Zostały one wystawione zarówno przez organizacje polskie jak i zagraniczne. Ze wszystkimi można się zapoznać na naszej stronie www.draco.com.pl 

Lider Budowlany: Dziękuje za rozmowę. 

 

 

80-826 Gdańsk, Ogarna 98/1, woj. pomorskie
tel. 583202431, 601222313,


Liczba odwiedzin: 1019 | Data publikacji: 2013-10-09

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


31.05.2021 | Stolarka otworowa
Dynamiczny rozwój wirtualnego doradztwa, wprowadzenie do oferty...
zielone płuca miasta
Gdy temperatura za oknem rośnie i sezon...
24.02.2016 | Domy drewniane
W epoce pięciogwiazdkowych hoteli wciąż wiele osób...
25.03.2021 | Inwestycje budowlane
Zabezpieczenie wykopu przed osunięciem i wodą gruntową,...
27.03.2020 | Inwestycje budowlane
Budownictwo zrównoważone, ekologiczne, pasywne – to słowa,...
25.03.2020 | Inwestycje budowlane
„Aby odnieść sukces w interesach, bądź śmiały,...
13.05.2019 | Inwestycje budowlane
Kompleksowe zabezpieczenie ścian wykopu w zakresie stateczności,...
28.02.2019 | Inwestycje budowlane
Tradycyjne fundamenty coraz częściej przegrywają z innowacyjnym...
27.06.2018 | Inwestycje budowlane
Ściany szczelinowe, wykorzystywane w obiektach budowlanych, stanowią...
01.09.2017 | Inwestycje budowlane
Szybkość, dokładność, kompleksowość – choć niemal każda...
21.08.2017 | Inwestycje budowlane
Obok nowoczesnych, eleganckich budynków i coraz bardziej...
02.12.2016 | Inwestycje budowlane
Inwestor rozpoczynający budowę jest obarczony ogromem obowiązków....
18.02.2016 | Inwestycje budowlane
Hydroizolacje bezpowłokowe (tzw. „biała wanna” lub „TBW”),...
07.01.2016 | Inwestycje budowlane
Jakie wymagania stoją dziś przed firmami realizującymi...
15.12.2015 | Inwestycje budowlane
Muzeum i siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza...
01.06.2015 | Inwestycje budowlane
Inwestorzy wymagają od firm budowlanych przede wszystkim...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubuskie
woj. lubuskie
woj. małopolskie
woj. małopolskie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: Badania wizualne, Badania ultradźwiękowe, Badania magnetyczno-proszkowe, Badania penetracyjne, Ultradźwiękowe pomiary grubości, Pomiary twardości, Ocena stanu technicznego konstrukcji
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy