W przypadku budynków nieizolowanych bądź, w których zastosowano materiały izolacyjne o niskiej jakości, zimą energia skumulowana wewnątrz oddawana jest szybko na zewnątrz. Natomiast latem następuje zjawisko odwrotne. Budynek działa jak szklarnia, ciepło w błyskawiczny sposób dostaje się do środka. W pierwszym przypadku mieszkańcy wyrzucają „w błoto” pieniądze na ciągłe dogrzewanie budynku a w drugim ponoszą koszty na stosowanie urządzeń klimatyzacyjnych. 

 

rys steico sciana z wlokna drzewnego protect  rys. STEICO

 

Naturalna izolacja

Okazuje się, że na rynku znajduje się system termoizolacji, który rozwiązuje oba, przedstawione problemy na raz. Jest nim powszechnie używany w zachodniej Europie system STEICO. Mniej znane w Polsce, ale wręcz stworzone dla naszego klimatu produkty tej firmy produkowane są właśnie w naszym kraju. Do ich produkcji wykorzystywane są włókna drzewne. Te naturalne materiały izolacyjne są zarówno przyjazne człowiekowi jak i środowisku naturalnemu. Z powodzeniem stosowane są na całym świecie zamiast wełny mineralnej czy styropianu. 

 

systemy steicofot. STEICO

 

Chłodno latem, ciepło zimą

Wszystkie materiały izolacyjne z włókna drzewnego charakteryzują się nadzwyczajnymi parametrami termicznymi. Poza bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, produkty izolacyjne z włókien drzewnych posiadają zbliżoną do drewna iglastego właściwą pojemność cieplną c=2100 [J / (kg * K)]. Właściwość to pozwala na ochronę budynku przed nagrzewaniem w okresie letnim i szybkim oddawanie ciepła zimą.

Fakt, że materiały izolacyjne STEICO wpływają bezpośrednio na zwiększenie komfortu mieszkania, potwierdzają badania Profesora Hausera, jednego z głównych autorytetów w dziedzinie oszczędności energii, w Niemczech. W porównaniu do wełny mineralnej, materiały izolacyjne z włókna drzewnego znacznie rzadziej osiągają poziom temperatury, który jest odczuwalny przez człowieka jako nieprzyjemny. Przy zastosowaniu materiałów izolacyjnych STEICO o gęstości 150 kg/m3, okres odczuwania niekomfortowego upału może zostać zredukowany nawet do 1/3 w stosunku do izolacji z wełny mineralnej.  

Wynik mówi sam za siebie: im większa zdolność akumulacji ciepła materiału izolacyjnego tym krótszy okres, kiedy odczuwamy w naszym mieszkaniu wysoką temperaturę, a co za tym idzie poprawia się nasze dobre samopoczucie. Zastosowanie płyt izolacyjnych STEICO z włókna drzewnego daje tutaj świetny efekt.

Bardzo istotna jest również  gęstość materiałów izolacyjnych. Izolacje z włókien drzewnych zalicza się do tzw. „ciężkich” izolacji. Ich gęstość oscyluje w zakresie 50-280 kg/m3. Taka masa własna izolacji zapewnia większą bezwładność cieplną przegrody, a także doskonałą izolacyjność akustyczną.

 

stropy steico fot. STEICO
 

 

 

Budynek musi oddychać

Należy również wspomnieć, iż stosując omawiane materiały możemy zbudować przegrodę otwartą dyfuzyjnie. Włókno drzewne bardzo dobrze „oddycha” czyli  przyjmuje i oddaje wilgoć z powietrza nie tracąc ani swoich wymiarów, ani właściwości. Wiąże się to z tzw. zdolnością absorpcji pary wodnej. Przykładowo każde pojedyncze włókno drzewne potrafi zmagazynować min. 15 razy więcej pary wodnej niż włókno mineralne, nie tracąc parametrów izolacyjnych. Dom można porównać do „trzeciej skóry człowieka” (zakładając, iż drugą skórą jest odzież). Budując przegrody otwarte dyfuzyjnie umożliwia się regulacje poziomu wilgotności izolacji oraz konstrukcji, a także pomieszczeń. Mówi się wówczas o regulacji mikroklimatu w pomieszczeniu. 

 

konstrukcja steico wlokno drzewne steico izolacje budynkowfot. STEICO

 

Ekologia i opłacalność

Materiały izolacyjne STEICO pomagają oszczędzać cenną energie, redukując tym samym negatywne dla środowiska zjawiska, powstające przy wytwarzaniu energii. I tak przy użyciu materiałów izolacyjnych STEICO można zbudować budynek według norm pasywnych, a np. dzięki modernizacji starego budownictwa osiągnąć oszczędność energii, sięgającą nawet 80%.*

Wykorzystywanie produktów STEICO przyczynia się także do redukcji dwutlenku węgla CO2. Rośliny w fazie wzrostu wchłaniają CO2, odciążając w ten sposób atmosferę. 1 m3 drewna może wchłonąć przykładowo do 1 tony CO2.  CO2 pozostaje zabezpieczony w postaci materiału izolacyjnego przez cały okres żywotności produktu. Zatem materiały izolacyjne STEICO, wykorzystane do izolacji przeciętnego domu jednorodzinnego, redukują taką ilość CO2, jaką wytwarza samochód osobowy na trasie 50 tyś. km.

Ekologia zaczyna się dla firmy STEICO już przy wyborze surowca i podczas produkcji. Drewno do produkcji materiałów pochodzi z lasów, prowadzonych według surowych norm FSC® (Forest Stewardship Council) lub PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). Dzięki temu producent gwarantuje, że jego drewno pochodzi tylko z lasów zarządzanych według Zasad Dobrej Gospodarki Leśnej. W zakładach  produkcyjnych STEICO chroni się środowisko poprzez wykorzystywanie zamkniętego obiegu wody oraz poprzez przyjazne środowisku usuwanie odpadów. Dzięki własnej elektrowni na biomasę w Czarnkowie, STEICO mogło zredukować zużycie konwencjonalnych nośników energii o ok. 30%.

 

Aby skontaktować się z firmą zajrzyj na www.steico.pl

 

64-700 Czarnków, ul. Przemysłowa 2, woj. wielkopolskie