Panele drewnopodobne – imitacja nie do odróżnienia
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne, nie wyszło i zapewne nieprędko wyjdzie z mody. Jednak aby prezentowało się pięknie, wymaga regularnie ponawianych prac konserwacyjnych, kosztownych i czasochłonnych, które uchronią je przed szarzeniem na skutek promieniowania słonecznego, deszczu, wiatru, śniegu, insektów. Drewnopodobne panele zewnętrzne DEKORDESKA to bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie, które z drewnem wygrywa prostotą montażu i niekłopotliwą eksploatacją. To też świetny sposób na to, aby cieszyć się urokiem drewna, a jednocześnie nie być zmuszonym do jego regularnej renowacji.
fot. DS-PRO
Zewnętrzne panele na dom – elewacja z pomysłem
Szukając pomysłu na elewację domu, warto pamiętać nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Na rynku bardzo coraz popularniejsze są elewacje wykonywane z zewnętrznych paneli drewnopodobnych, które są bardzo trwałe i nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Dają też one ciekawe możliwości aranżacyjne, stając się tym samym jednym z najprostszych, a zarazem bardzo efektywnych sposobów na zwieńczenie całości, jakim jest budowa domu. Drewno – materiał znany człowiekowi od wieków – bez trudu wkomponowuje się w niemal każdy styl architektoniczny. To również kreatywny sposób na to, aby nawet najbardziej niepozornej bryle budynku nadać charakteru.
fot. DS-PRO
– Aby zapobiec wcześniej wspomnianym czasochłonnym i kosztownym pracom konserwacyjnym, zrodził się pomysł na imitację drewna. Choć elewacyjne panele zewnętrzne na dom DEKORDESKA do złudzenia przypominają te wykonane z naturalnego surowca, są od niego zdecydowanie trwalsze, i to bez konieczności konserwacji, impregnacji, zabezpieczania przed wpływem czynników atmosferycznych – podkreśla Paweł Ogonowski z firmy Elbudex Pro.
Co istotne – drewnopodobne zewnętrzne panele na elewacje DEKORDESKA swoją trwałość zawdzięczają wysokiej jakości materiałom, z jakich są wykonane. Kompozyt polistyrenu, masy akrylowej i siatki z włókna szklanego to odporne na uszkodzenia komponenty o długiej żywotności, których użycie przekłada się na wysoką trwałość wyrobu finalnego. Tym samym imitujące drewno panele na elewację to świetny sposób na to, aby bez konieczności skomplikowanego montażu i bez ingerencji w warstwę ocieplenia szybko zmienić wygląd budynku lub stworzyć niebanalną dekorację ściany. Efekt wizualny będzie taki sam, jaki uzyskuje się przy fasadach z drewna, jednak walory elewacji, która praktycznie jest bezobsługowa, zdecydowanie przewyższają naturalny – a więc i podatny na niszczenie – surowiec.
fot. DS-PRO
Wszystkie wcielenia drewna – imitacja nie do odróżnienia
Firma Elbudex Pro oferuje panele zewnętrzne na dom w czterech różnych dekorach. Panele DEKOR-DD01 SLIM o szerokości 10 cm mają bardzo głęboki wzór, na którym słoje i sęki są doskonale widoczne, co daje efekt drewna nadgryzionego zębem czasu. Delikatniejsze usłojenie mają z kolei panele Dekordeska oznaczone symbolem DEKOR-DD02 SLIM+ o szerokości 13 cm, w których naturalny wygląd dodatkowo podkreślony jest dzięki sfazowanym krawędziom. Świetnie sprawdzą się one w budynkach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, zarówno przy deskowaniu całej powierzchni, jak i częściowym. Można je montować w pionie i poziomie, co stwarza dodatkowe możliwości wzornicze.
Ciekawym pomysłem na elewacje o dużych powierzchniach jest wykorzystanie szerokich paneli DEKOR-DD03 WIDE o szerokości 18 cm z wydajnością 2,8 szt. na 1m², co ułatwia ich szybki montaż. Niewielka grubość (6 mm) sprawia, że po otynkowaniu powierzchni dookoła, panel odstaje od ściany zaledwie ok. 3 mm. Z kolei wyroby oznaczone symbolem DEKOR-DD04 FLEXIBLE to cienkie, bardzo elastyczne panele bez rdzenia. Dzięki tym właściwościom bardzo łatwo można je dopasować do krzywizn, a ich niewielka grubość 3 mm minimalizuje odstawanie profilu od powierzchni.
Pole do popisu dla architektów i projektantów otwiera też bogata gama kolorystyczna dostępnych lazur. Efekt końcowy, to znaczy kolor drewna i przebarwienia słojów, staje się wyraźnie widoczny po nałożeniu wybranego koloru. Znajdą tu coś dla siebie zarówno zwolennicy ciepłych odcieni (np. dąb złocisty, dąb węgierski, sosna górska), jak i miłośnicy jasnych elewacji (np. jesion i oliwka bielona).
fot. DS-PRO
– Dzięki zewnętrznym panelom na dom bez trudu można też uzyskać efekt „starego drewna”. Po wyschnięciu pierwszej warstwy koloru wystarczy nanieść drugą warstwę tego samego koloru i bezpośrednio po nałożeniu „na mokro” przetrzeć powierzchnię pacą z twardą gąbką. W miejscach zagłębień pozostanie większa ilość lazury, tworząc naturalne wrażenie postarzanego drewna. Najlepiej efekty te widoczne są w przypadku paneli z wyraźnie widoczną strukturą usłojenia – radzi Paweł Ogonowski.
Montaż drewnopodobnych paneli zewnętrznych na domu
Panele elewacyjne DEKORDESKA są bardzo lekkie, dzięki czemu można je położyć na praktycznie każdej odpowiednio przygotowanej powierzchni. Profil bez trudu dopasuje się do krzywizn i łuków ścian, co daje wiele możliwości przy projektowaniu fasad i aranżacjach ścian wewnątrz budynku.
Elbudex Pro obok różnych wzorów DEKORDESKI oferuje cały system do ich montażu: elastyczne masy klejowe, lazury w szerokiej gamie kolorystycznej oraz profesjonalne pędzle.
– Szczególną uwagę należy zwrócić na temperaturę powietrza w trakcie prac. Na okres wiązania masy klejącej powinna wynosić od +5 do +25 C. Gwarancją dobrze wykonanej inwestycji jest również zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy klejeniem a malowaniem DEKORDESKI tj. min. 72 h – wyjaśnia Paweł Ogonowski.
Przyklejenia dekorów na rdzeniu styropianowym (tj. SLIM, SLIM+, WIDE) należy wykonać dedykowanym klejem EBX-1C. Specjalna receptura zapewnia wysoką przyczepność do podłoża oraz gwarantuje uniknięcia tzw. wykwitów na skutek działania wilgoci z zewnątrz.
fot. DS-PRO
Do paneli FLEXI rekomendowany jest gotowy klej EBX-1, wyprodukowany na bazie dyspersji. Zapewnia on perfekcyjne klejenie i charakteryzuje się wydłużonym czasem wiązania. Dlatego nie wolno dopuścić do zamoknięcia klejonej powierzchni przez okres ok 2 tygodni. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych w czasie wiązania kleju, należy osłonić elewację.
Panele DEKORDESKA są odpowiednio zabezpieczone już na etapie produkcji, dzięki czemu nie jest wymagane użycie dodatkowego środka do hydrofobizacji. Zapewnia to odporność paneli na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Finalnym wykończeniem elewacji jest akrylowa lazura UV Protect, która chroni położone na domu zewnętrzne panele przed działaniem promieni słonecznych oraz zapewnia trwały i wyrazisty kolor na długie lata.
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dekordeska.pl