Projektanci, architekci, deweloperzy oraz instalatorzy, którzy decydują o wyborze systemu domofonowego, powinni uwzględnić kilka podstawowych kryteriów, tym bardziej, że szeroka oferta rynkowa umożliwia dopasowanie rozwiązania dokładnie do potrzeb. Decydując się na konkretny model, obok ilości wejść, jakie obsługiwać będzie dany system domofonowy, warto też pomyśleć nad dodatkowymi funkcjami, jak np. zamek szyfrowy do otwierania drzwi, czytnik kluczy elektronicznych, możliwość montażu modułu kamery.

 

wideodomofon domofon głośnomówiący laskomexElektrozaczepy / fot. Laskomex

 

Jedną z ciekawszych ofert na rynku przygotowała firma Laskomex – od ponad 30 lat lider wśród polskich producentów i jeden z nielicznych na rodzimym rynku, który posiada system zarządzania jakością ISO 9001: 2015 wg nowego wydania normy, co jest gwarancją najwyższej jakości. Firma produkuje dwa kompatybilne ze sobą cyfrowe systemy domofonowe: CD-2502 i CD-3100, które dzięki możliwości współpracy pozwalają na zbudowanie rozległej instalacji obsługującej zamknięte osiedle, na którego teren prowadzi kilka wejść.

 

wideodomofon domofon głośnomówiący laskomex wideodomofon domofon głośnomówiący laskomexfot. Laskomex

 

Wideodomofon w bloku, domofon cyfrowy wielorodzinny
System domofonowy CD-2502 został zaprojektowany z myślą o budownictwie wielorodzinnym, głównie o blokach mieszkalnych i kamienicach z klatkami schodowymi z jednym wejściem głównym. Może on przykładowo pracować w układzie z jednym wspólnym wejściem (np. furtka w ogrodzeniu) i aż 64 wejściami podrzędnymi (np. klatki schodowe). System CD-2502 obsługuje maksymalnie 254 unifony cyfrowe (czyli słuchawki domofonu) lub wideomonitory (które pozwalają na obserwowanie na ekranie osoby, z którą się rozmawia).
Jeszcze większe możliwości daje system CD-3100, przeznaczony do rozległych, ogrodzonych osiedli mieszkalnych oraz budynków z wielowejściowymi klatkami schodowymi. Obsługuje on od jednego do ośmiu wejść głównych (np. furtek w ogrodzeniu) i maksymalnie 64 klatki schodowe, przy czym do każdej z klatek może prowadzić do trzech wejść. W systemie CD-3100 odległości między panelem zewnętrznym a kasetą elektroniki sięgają aż 200 m, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich przekrojów przewodu i lokalnym zasilaniu paneli zewnętrznych.
Oba systemy dostępne są w wersji audio – wówczas w domu lub mieszkaniu montowany jest unifon cyfrowy, jak również w wersji wideo (wówczas w budynku instaluje się wideomonitory). Możliwa jest też konfiguracja mieszana, gdzie część mieszkańców korzysta z unifonów, pozostali z monitorów. Oba systemy pracują na tych samych odbiornikach (unifony, wideomonitory) i są ze sobą kompatybilne. Dzięki temu można z nich zbudować rozległy system domofonowy, który sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych, otoczonych ogrodzeniem, w którym jest jedno lub więcej wejść. Domofon CD-3100 stosujemy w tym przypadku do wejść w ogrodzeniu i w klatkach schodowych z dodatkowym wejściem z garażu, natomiast w budynkach z klatkami jednowejściowymi można wykorzystać system CD-2502.

System domofonowy – panele
Montowanym na zewnątrz elementem systemu domofonowego są panele, wysoce odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz akty wandalizmu. Wykonywane są one ze stali nierdzewnej INOX lub z blachy cynkowanej malowanej, pokrytej farbą proszkową w różnych wariantach, np. jako panele tylko z podświetlaną klawiaturą, panele z czytnikiem kluczy iButton lub RFID oraz panele z listą lokatorów itd. Do większości produkowanych obecnie paneli jest możliwość montażu modułu kamery.

 

wideodomofon domofon głośnomówiący laskomexfot. Laskomex

 

Jako jeden z nielicznych producentów Laskomex oferuje również panele w niestandardowym kształcie z uwzględnieniem grafik lub napisów zaproponowanych przez klienta. Naniesione techniką laserową są nieusuwalne, co jest świetnym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Ciekawą propozycją, która sprawdza się zwłaszcza w budownictwie nowoczesnym, stawiającym na ciekawe, niebanalne wzornictwo, są panele zewnętrzne z anodowanego aluminium, które można wyprodukować w kolorze wybranym przez klienta oraz na których można wykonać nadruk o dowolnym kształcie i treści.

Unifon, wideomonitor
Równie duże znaczenie, co widoczne na zewnątrz elementy systemu domofonowego, mają także te montowane w mieszkaniu, które muszą wpisać się w stylistykę wnętrza. Oferowane przez Laskomex unifony cyfrowe różnią się więc zarówno funkcjonalnością, jak i designem: od najprostszego, ale taż najbardziej popularnego modelu LM-8 (dostępnego w kilkunastu wersjach kolorystycznych i dwóch odmianach: z połyskiem i pokrytej specjalnym lakierem miłym w dotyku), po zaawansowany, bezsłuchawkowy unifon cyfrowy LG-8D.

 

wideodomofon domofon głośnomówiący laskomex wideodomofon domofon głośnomówiący laskomexfot. Laskomex

 

W przypadku klientów, którzy decydują się na wiedeodomofon, zamiast unifonów montowane są wideomonitory. Po zastosowaniu w panelu zewnętrznym modułu kamery, właściciel nieruchomości/mieszkania nie tylko słyszy, ale także widzi na monitorze osobę stojącą przy wejściu, co minimalizuje ryzyko wejścia na teren budynku nieproszonych gości. Aby jeszcze bardziej podnieść standardy bezpieczeństwa, do każdego monitora można podłączyć dodatkową kamerę, dzięki której widoczna będzie na przykład klatka schodowa przed wejściem do mieszkania.
W ofercie firmy Laskomex znajdziemy wideomonitory o różnych parametrach i przekątnych wyświetlacza. Wideomonitor MVC-6850 – ma kolorowy wyświetlacz 2,36. Wyposażony jest w słuchawkę do prowadzenia rozmowy, a znajdujące się na monitorze przyciski umożliwiają sterowanie elektrozaczepem, urządzeniem dodatkowym (np. napędem bramy wjazdowej) oraz włączenie/wyłączenie podglądu na ekranie. Użytkownik może też w prosty sposób regulować głośność czy wyłączyć sygnał wywołania.
Kolejnym urządzeniem jest duży, głośnomówiący monitor MV-6653 w kolorze srebrnym. Komfort obsługi zapewniony jest dzięki czytelnemu, kolorowemu wyświetlaczowi TFT o przekątnej 7”, dużym przyciskom funkcyjnym i łatwo dostępnym elementom regulacyjnym. Użytkownik może sterować głośnością, kontrastem, jasnością obrazu, a także elektrozaczepem, napędem bramy lub innego urządzenia dodatkowego.

 

wideodomofon domofon głośnomówiący laskomex wideodomofon domofon głośnomówiący laskomexfot. Laskomex

 

Wybierając system domofonowy – niezależnie od tego, czy ma to być domofon do bloku mieszkalnego czy też do domu jednorodzinnego, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Obok oczywistych parametrów, jak ilość obsługiwanych wejść, warto też uwzględnić elastyczność systemu i możliwości wyposażenia go w funkcje dodatkowe. Kompatybilność poszczególnych elementów, łatwość ewentualnej późniejszej rozbudowy, montaż dodatkowych kamer, funkcje zamka szyfrowego lub kluczy elektronicznych to dodatkowe, bardzo przydatne opcje, dzięki którym można podnieść zarówno poczucie wygody, jak i poziom bezpieczeństwa.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.laskomex.com.pl

 

93-231 Łódź, ul. Dąbrowskiego 249 , woj. łódzkie
tel. 42 671-88-00,