Wybór systemu klimatyzacji

Jeszcze mniej więcej dekadę temu przeciętny zjadacz chleba spotykał się z klimatyzacją właściwie tylko w pomieszczeniach użyteczności publicznej – sklepach, restauracjach, salach kinowych, wielkopowierzchniowych biurach, ewentualnie w pokojach hotelowych. Wszędzie tam, co na pierwszy rzut oka może być trudne do dostrzeżenia, mamy do czynienia z systemami split bądź multisplit, w których z urządzeniem zewnętrznym jest połączona jedna (split) bądź więcej (multisplit) jednostek wewnętrznych. Te znajdujące się w pomieszczeniach mogą przybierać najróżniejsze formy, w zależności od ich konstrukcji, miejsca umieszczenia, metrażu, charakteru wnętrza i związanych z tym wymagań. Mamy zatem do wyboru klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetonowe, przypodłogowe i podstropowe. Przy wielu zaletach poszczególnych rozwiązań wszystkie odznaczają się jedną cechą: muszą być połączone z jednostką zewnętrzną, co – jeśli nie mamy chęci lub zamiaru przeprowadzania prac budowlanych w obrębie naszego lokalu mieszkalnego czy niewielkiego biura – może odstraszać nas od pomysłu montażu klimatyzacji. Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji, czyli klimatyzatory przenośne.

fot. kaisai

Kiedy zdecydować się na klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne najlepiej nadają się do niewielkich mieszkań bądź nawet pojedynczych pomieszczeń, zwłaszcza tych szczególnie narażonych na stosunkowo krótkotrwałe, ale intensywne działanie promieni słonecznych, w których upał staje się odczuwalnym problemem. Klimatyzator przenośny, ze względu na umieszczenie wszystkich komponentów w jednej obudowie, nie powoduje też zmiany wyglądu fasady czy balkonu, gdzie przeważnie montuje się jednostkę zewnętrzną tradycyjnego klimatyzatora, a co za tym idzie – nie wymaga zgody właściciela lub zarządcy budynku na instalację. Klimatyzatory przenośne są (jak sama nazwa wskazuje) urządzeniami mobilnymi, zatem łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy w dzień służą do zapewnienia komfortu termicznego w najczęściej używanym pokoju, zaś wieczorem obniżają temperaturę w sypialni, a wszystko to bez konieczności umieszczania osobnej jednostki w każdym z tych pomieszczeń. To obniża koszty i eliminuje konieczność ingerencji ekipy montażowej.

Jakie warunki powinny spełniać klimatyzatory przenośne?

Podstawowym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator przenośny jest jego moc. Przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarcza na schłodzenie mniej więcej 10 m2 pomieszczenia, choć należy też uwzględnić szereg czynników dodatkowych, jak liczbę osób w nim przebywających, okna, mającą wpływ na nasłonecznienie orientację względem stron świata, a także działające w danym pokoju, wydzielające przecież ciepło urządzenia elektryczne i elektroniczne. Generalnie klimatyzatory przenośne pod względem mocy dobieramy do największego pomieszczenia, które będziemy chcieli schłodzić. Jeśli mamy do czynienia z pokojami silnie nasłonecznionymi, położonymi na poddaszu, słabo zaizolowanymi lub połączonymi z kuchnią – dobrze jest do optymalnego stosunku mocy do rozmiaru powierzchni dodać 30-50%.

fot. kaisai

Wybieramy klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne, choć z oczywistych względów tańsze niż systemy split i multisplit, stanowią jednak dość znaczący wydatek, dlatego decydując się na zakup urządzenia powinniśmy znaleźć takie, które łączy w sobie funkcje chłodzenia i grzania, dzięki czemu przyda się zarówno latem, jak i w chłodniejszych miesiącach. Klimatyzator przenośny z wbudowaną pompą ciepła KAISAI KPPD nie tylko chłodzi lub grzeje, może jeszcze pracować w trybach osuszania i wentylacji. Przy nominalnej mocy 3,5 kW z powodzeniem obsłuży pomieszczenia o powierzchni od 16 do 23 metrów kwadratowych. Klasa energetyczna A+ gwarantuje niskie zużycie prądu nawet przy długotrwałej pracy urządzenia, choć jego działanie można dowolnie ustawiać dzięki programatorowi czasowemu. Skuteczność chłodzenia jest wspomagana automatyczną pracą żaluzji, a trudność montażu nie wykracza poza proste umiejętności domowego majsterkowicza. I jeszcze jedna, bardzo istotna cecha: uniwersalna estetyka obudowy sprawia, że klimatyzator przenośny KAISAI KPPD będzie doskonałym wyborem bez względu na charakter designu wnętrza.

fot. kaisai

Klimatyzator przenośny – dobra alternatywa dla tradycyjnych urządzeń

Wybór klimatyzatora przenośnego do wnętrza to dobra decyzja. Problem montażu niemalże nie istnieje, a samo urządzenie oferuje większość najistotniejszych korzyści, które płynęłyby z tradycyjnego klimatyzatora ściennego. Warto pomyśleć o zakupie już teraz, zanim, jak co roku, zaskoczą nas upały. Ceny mogą bowiem wzrosnąć w wysokim sezonie – podobnie jak temperatura.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,