Balustrada ze stali nierdzewnej

Lekkie optycznie, trwałe i wytrzymałe, odporne na działanie wody czy środków czyszczących – balustrady z lin nierdzewnych coraz częściej trafiają, można by rzec, pod strzechy: do domów prywatnych, ale i klatek schodowych, biur czy firm. Co przesądza o rosnącej popularności tego uniwersalnego rozwiązania?

Klienci szukają obecnie nowoczesnych systemów, które nie ograniczają przestrzeni – tłumaczy Mirosław Nasiłowski, właściciel firmy Linplast – Klatki schodowe i korytarze, pozbawione często okien, zabudowane szklanymi płytami sprawiają wrażenie bardzo ograniczonej przestrzeni – zastosowanie balustrad z lin nierdzewnych te ograniczenia usuwa, przez co uzyskujemy dodatkowy efekt „doświetlenia”, przy zachowaniu korzystnego wyglądu i estetyki wnętrza.

fot. LINPLAST 

Balustrada ze stali nierdzewnej z wykorzystaniem lin, dzięki swojej oszczędnej formie, doskonale komponuje się z innymi materiałami: betonem, marmurem, szkłem czy drewnem. Pasuje do industrialnego wnętrza, jak i do tradycyjnego domu, z drewnianymi schodami i podłogą, ceglanymi ścianami i skórzaną tapicerką.

A w jaki sposób to się stosuje, można by z kolei zapytać? To w dużej mierze zależy od potrzeb i możliwości budynku, rodzaju schodów oraz pomieszczenia. W mieszkaniach i domach często montuje się liny pionowe, które tworzą osłony i balustrady przyschodowe. Montaż liny można przeprowadzić na kilka sposobów. Różnią się one miejscem mocowania oraz sposobem regulacji liny – ukrytym w tulei osłonowej (systemy PS i BRG), przy pomocy nakrętki (system BRD) lub – jak w systemie RDS – ukrytym całkowicie w schodku. Wszystkie z tych rozwiązań łączą funkcję bezpieczeństwa z wysoką estetyką.

Linki wykonywane w systemie PS mogą być stosowane jako ścianki działowe w pomieszczeniu z możliwością prowadzenia zieleni. Wszystko to razem składa się na oryginalny, ekologiczny i przyjazny człowiekowi design.

fot. LINPLAST 

Równie popularne są linki mocowane poziomo, przeznaczone do stosowania jako wypełnienie w balustradach nierdzewnych lub drewnianych. Linki te mocowane są między pochwytem a podłogą.

Podobnie jak w przypadku balustrad z lin pionowych, także i tutaj klient ma do wyboru kilka różnych systemów. Dobieramy je w zależności od możliwości regulacji i naciągu lin, materiału balustrady oraz oczekiwanej estetyki wykończenia.

fot. LINPLAST 

Siatka ze stali nierdzewnej – na balustrady i nie tylko

Podobnie jak balustrada ze stali nierdzewnej, siatka z lin nierdzewnych produkcji firmy Linplast to produkt trwały, funkcjonalny i uniwersalny. Zapomnijcie o tradycyjnych ogrodzeniach i płotach z metalowej czy drucianej, niestabilnej i powyginanej siatki!

fot. LINPLAST 

Wysokie parametry wytrzymałościowe i dekoracyjne siatek z lin nierdzewnych umożliwiają szerokie ich stosowanie. Siatka ze stali nierdzewnej produkowana jest z lin o średnicach od 1,5 mm do 6,0 mm i boku oczka od 20 mm. Wielkość powierzchni siatki i jej kształt są dostosowane do potrzeb klienta.

Produkcja realizowana jest w oparciu o nowoczesną technologię z wykorzystaniem specjalnej maszyny. Pozwala to na precyzyjne wykonanie dużych powierzchni siatek, składających się z powtarzalnych oczek w kształcie rombów o lekko falistych liniach. Jak podkreśla właściciel firmy, bardzo dobry gatunek stali nierdzewnej wykorzystywanej w produkcji – AISI 316 – zapewnia jej wysoką trwałość i estetykę w długim okresie użytkowania.

Tworząc balustrady nierdzewne z siatki, pamiętać trzeba, że sama siatka jest elementem wiotkim, więc wymaga rozpięcia w sztywnej ramie z rur, profili czy prętów lub w ramie z naciągniętych lin konturowych.

fot. LINPLAST 

Siatki z lin umożliwiają tworzenie przestrzennych konstrukcji architektonicznych o bardzo delikatnych kształtach, z możliwością przejmowania dużych obciążeń powierzchniowych. Dlatego też siatki z lin nierdzewnych firmy Linplast znakomicie sprawdzają się nie tylko jako ogrodzenia i wypełnienia balustrad, ale także jako osłony biegu schodów, zabezpieczenia na stadionach, targach, w ogrodach zoologicznych, a nawet przy … lądowiskach dla helikopterów.

To jednak nie wszystko. Siatka ze stali nierdzewnej to także doskonały przykład mariażu technologii z ekologią – bardzo często stosuje się je bowiem w ogrodach jako pergole czy konstrukcje do prowadzenia roślinności na ścianach budynków. Bluszcz, wiciokrzew, powojnik – te i inne pnącza z pewnością pięknie się rozkrzewią na tej trwałej „podpórce”.

fot. LINPLAST 

W zasadzie powiedzieć można, że granice możliwości wykorzystania lin stalowych, siatki czy balustrady ze stali nierdzewnej są jak wyobraźnia – nieograniczone. Wszak wśród projektów zrealizowanych przez Linplast znajdziemy, oprócz wcześniej wymienionych realizacji, także bożonarodzeniowe choinki z siatki czy liny do mocowania półek bibliotecznych.

Po więcej inspiracji zapraszamy na strony producenta: www.linplast.pl oraz www.systemylinowe.pl

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,