Gdzie sprawdzą się balustrady z linek stalowych i balustrady z prętów?
Surowy oszczędny wystrój, stonowane kolory, rezygnacja z bibelotów, wrażenie spokoju, harmonii – to w wielkim skrócie wyznaczniki stylu minimalistycznego, który już dobrych kilka lat temu zawitał do polskich domów i wciąż jest bardzo popularny. Po szalonych latach 90-tych, gdy wnętrza zdominowały żywe kolory i nadmiar dodatków, minimalizm stał się dla nich wysmakowaną przeciwwagą, która szybko zdobyła olbrzymie grono zagorzałych zwolenników. Jego cechą charakterystyczną stało się odważne sięganie po materiały, które wcześniej raczej nie pojawiały się we wnętrzach. Balustrady z lin pionowych i balustrady z prętów okazały się jednym z tych pomysłów, który doskonale oddaje minimalistycznego ducha, a producenci tego typu wyrobów wciąż poszerzają swoją ofertę, proponując bardzo oryginalne rozwiązania za dobrą cenę. Jednym z takich producentów jest firma Linplast, której historia dobrze odzwierciedla zmiany, jakie dokonują się w architekturze wnętrz począwszy od początku lat 90-tych aż do teraz, gdy balustrady z prętów i lin pionowych są jednym z najciekawszych architektonicznie rozwiązań w nowocześnie urządzonych domach.

 

fot. Linplast

– Zaczynaliśmy w 1990 roku jako producent linek do pojazdów, maszyn i urządzeń oraz półproduktów do produkcji pancerzy PUSH-PULL. Z biegiem czasu nasza działalność ewoluowała i już pod koniec lat 90-tych zaczęliśmy produkować architektoniczne konstrukcje linowe – opowiada Mirosław Nasiłowski, właściciel firmy Linplast. – Znajdują one różnorodne zastosowania, np. jako balustrady z lin pionowych i poziomych, gdzie tradycyjne pręty zastępuje się linami ze stali nierdzewnej lub jako system wypełnień balustrad, gdzie w przestrzeni między słupkami i pochwytem zastosowano liny albo siatkę z lin nierdzewnych. Konstrukcje linowe świetnie też sprawdzają się jako systemy do prowadzenia roślin na elewacjach budynków – dodaje.

Balustrady z lin pionowych i poziomych
Ogromne możliwości aranżacji dają balustrady z lin pionowych. Cena ich wykonania każdorazowo ustalana jest z klientem i zależy od tego, w jaki sposób balustrada zostanie wykonana (np. od tego, przez ile kondygnacji jest prowadzona). Co istotne, balustrady z linek stalowych są dostępne tylko w naturalnym kolorze stali nierdzewnej (półmat).

 

fot. Linplast

– Do wyboru są różne kombinacje prowadzenia lin pionowych. Możemy je zamocować do sufitu i podłogi lub do sufitu i boku schodów. Istnieje także wariant montażu lin poziomych i pionowych prowadzonych krzyżowo z mocowaniem do ścian oraz sufitu i podłogi – wyjaśnia Mirosław Nasiłowski.
Balustrady z lin pionowych i poziomych wykonywane są z dużą dbałością o estetykę, dlatego stosowane są różne rozwiązania pozwalające na ukrycie regulacji naciągu. Mogą to być tuleje maskujące, które w przypadku mocowań do sufitu i podłogi oraz mocowań z boku schodów pozwalają na zamaskowanie całego układu napinającego. Klienci, którzy aranżują wnętrza w popularnym stylu industrialnym mogą też wybrać nieosłonięte śruby z nakrętkami, które doskonale wkomponują się w „przemysłowy” styl. Tego typu rozwiązanie możliwe jest w przypadku mocowań z boku schodów.

Balustrady z prętów stalowych – do koloru, do wyboru
A co dla tych klientów, którym zależy na tym, aby posiadać balustradę z prętów, a jednocześnie nie odpowiada im kolorystyka stali nierdzewnej, charakterystycznej dla stalowych balustrad z linek stalowych pionowych i poziomych?
– Jedną z nowości, jaką możemy zaoferować w takiej sytuacji są balustrady z prętów, które można pomalować na dowolny, wybrany przez klienta kolor – mówi Mirosław Nasiłowski. – Są one mocowane w podobny sposób, a efekt wizualny zasadniczo nie odbiega od balustrady z lin pionowych. Ponieważ jednak niektórym osobom zależy na tym, aby we wnętrzach zagrać kolorystyką, która ma pasować do charakteru całej aranżacji, jako alternatywę dla lin proponujemy balustrady z prętów stalowych. Dzięki opcji pomalowania ich na dowolny kolor, znacznie zwiększa się spektrum możliwości projektowych – dodaje
Z tego powodu balustrady z prętów świetnie sprawdzą się nie tylko w surowych, minimalistycznych aranżacjach (w których częściej jednak wybierane są balustrady z linek stalowych), ale także w innych wnętrzach, np. eklektycznych czy industrialnych. Opcja pomalowania balustrady na dowolny kolor sprawia, że można ją harmonijnie dopasować do wnętrza, bez obaw, że stalowy kolor zepsuje kompozycję.

 

fot. Linplast

Ofertę firmy Linplast uzupełniają siatki z lin nierdzewnych, dostępne w zakresie średnic 1,0-6,0mm. Najczęściej wykorzystywane są one na elewacjach oraz jako element zabezpieczający w barierkach ciągów pieszych, a nawet przy budowie klatek dla dzikich zwierząt. Nie brak też osób, które zamiast balustrad z lin pionowych czy balustrad z prętów decydują się na zabezpieczenie schodów z użyciem siatki z lin nierdzewnych, śmiało eksperymentując z formą i nie obawiając się realizacji nietuzinkowych pomysłów.
– Siatki pozwalają np. na poprowadzenie roślin na ścianie budynków, pawilonów z blachy, co pozwala podnieść ich walory estetyczne. Coraz częściej wykonujemy też nietypowe realizacje, wykorzystując np. siatki z lin nierdzewnych do budowy zabezpieczeń tarasów – mówi Mirosław Nasiłowski.

 

fot. Linplast

Podczas wykańczania domu obok kwestii związanych z aspektami wizualnymi oraz funkcjonalnością, ważną rolę gra też cena. Balustrady z linek stalowych i balustrady z prętów stalowych dają w tym zakresie dużą elastyczność, bo pracownicy firmy Linplast pomagają klientom w doborze rozwiązania nie tylko pasującego do aranżacji, ale i do zasobności portfela. Efekt zawsze jest zaskakujący, bo niezależnie od stylu aranżacji, balustrady ze stali pozwalają na zbudowanie delikatnej, ażurowej konstrukcji, która tworzy we wnętrzach wrażenie lekkości i wprowadza do nich nowoczesny rys.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.linplast.pl

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,