Balustrada z linek stalowych, siatka zabezpieczająca balustradę (wypełniająca)
Naszym przodkom nie przyszłoby do głowy wykorzystanie lin stalowych w branży innej niż przemysłowa, tymczasem znakiem rozpoznawczym nowoczesnej architektury XXI wieku jest ogromna swoboda w wykorzystywaniu najbardziej różnorodnych materiałów. Dobrym przykładem może być bardzo popularny styl industrialny w aranżacjach wnętrz, którego wyznacznikami są te elementy, które zazwyczaj staramy się maskować – rury, przewody, surowa cegła czy stal. Dziś nikogo już więc nie dziwi wykonana z linek stalowych balustrada, która świetnie wpisuje się w przeróżne architektoniczne style – od wnętrz aranżowanych zgodnie z zasadami surowego minimalizmu, z którym chłodna stal doskonale się komponuje, aż do wnętrz eklektycznych, w których balustrady linowe mogą stanowić stylistyczną dominantę całości. Obok funkcji typowo estetycznych, które są współcześnie równie ważne co funkcjonalność, balustrady z linek stalowych mają jeszcze jedną ogromną zaletę. Dzięki solidności takich konstrukcji stanowią one doskonałe i pewne zabezpieczenie, a walory użytkowe samej stali nierdzewnej gwarantują bezproblemową eksploatację przez wiele lat (w odróżnieniu np. od drewna, które niepoddawane renowacji szybko traci swój blask).

 

siatki zabezpieczające balustrady siatki zabezpieczające balustradyfot. LINPLAST

 

Jak można kreatywnie wykorzystać liny ze stali nierdzewnej we współczesnej architekturze?
– Realizujemy zamówienia z przeróżnymi kombinacjami prowadzenia lin – mówi Mirosław Nasiłowski właściciel firmy LINPLAST. – Jest dużo zapytań o linki stalowe do balustrad, które rozpięte są między sufitem i podłogą – są one szczególnie popularne we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, który nie boi się nieszablonowych rozwiązań. Bardzo wielu klientów decyduje się też na balustrady z linek stalowych pionowych, mocowanych do sufitu i boku schodów. Ciekawe, designerskie efekty można też uzyskać decydując się na montaż balustrady z linami poziomymi i pionowymi prowadzonymi krzyżowo, z mocowaniem do ścian oraz sufitu i podłogi. Uzyskuje się wówczas ciekawy wzór siatki zabezpieczającej balustradę – dodaje.
Pole do popisu dla architektów i kreatywnych aranżerów otwierają ponadto różne sposoby mocowania i naciągu lin. Montaż, w którym cały układ napinający, czyli nakrętki, gwinty itp. są niewidoczne (dla mocowań do sufitu i podłogi) bardzo dobrze oddaje ducha surowych wnętrz, w których obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Z kolei jeśli zdecydujemy się na regulację z nieosłoniętą śrubą z nakrętką i nakrętką kołpakową (dla mocowań do boku schodów), to doskonale wpiszemy się w styl loftowy, gdzie wszelkie widoczne łączenia są elementem bardzo pożądanym, bo współtworzą klimat „przemysłowy”.

 

siatki zabezpieczające balustrady siatki zabezpieczające balustradyfot. LINPLAST

 

Siatki zabezpieczające balustradę
Wykonanie balustrady linowej to nie jedyny sposób na to, aby uzyskać solidny i oryginalny element architektoniczny we wnętrzu. Podobną rolę mogą pełnić też siatki zabezpieczające balustrady, które dziś z powodzeniem pełnią funkcję dekoracyjną, równoprawną z funkcją użytkową. Zamiast tradycyjnych prętów lub drewnianych tralek można więc wypełnić balustrady linami poziomymi, dzięki czemu stworzymy wrażenie lekkości konstrukcji, zwłaszcza, gdy mamy zamontowaną np. ciężką balustradę drewnianą.
– Takie rozwiązanie przeznaczone jest zarówno do balustrad poziomych, jak i ukośnych wzdłuż biegu schodów – wyjaśnia Mirosław Nasiłowski.

 

siatki zabezpieczające balustradyfot. LINPLAST

 

Równie popularne są wypełnienia z lin poziomych, które również stają się coraz chętniej wybieraną alternatywą dla pionowych prętów lub drewnianych tralek.
Jedną z ciekawszych propozycji, która szczególnie atrakcyjnie prezentuje się we wnętrzach w stylu industrialnym oraz w nowoczesnych, są siatki zabezpieczające balustrady i wypełniające wykonane z lin nierdzewnych. Taką siatką można wypełniać odcinki między słupkami, poprowadzić ją w sposób ciągły wzdłuż balustrady lub też zastosować system wypełnień odcinków między słupkami.
– Ponieważ każdy projekt realizowany jest zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta, możemy przygotować siatki zabezpieczające balustrady (siatki wypełniające) i linki stalowe do balustrad adekwatne do różnych zastosowań, nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także służące jako zabezpieczenie ciągów pieszych w obiektach użyteczności publicznej, na klatkach budynków wielopoziomowych czy w pomieszczeniach o dużych przestrzeniach użytkowych, gdzie nasze wyroby służą do wydzielania mniejszych stref, np. oddzielenia miejsca do pracy od strefy wypoczynkowej w pokoju dziennym – komentuje Mirosław Nasiłowski.
Jako wypełnienia balustrad stosowane są też siatki ze stali nierdzewnej, produkowane z lin nierdzewnych o średnicach od 1,0mm do 6,0 mm i boku oczka od 20 mm. Doskonałe parametry wytrzymałościowe oraz wysoka estetyka i lekkość gotowego wyrobu sprawiają, że stosuje się go nie tylko w architekturze wnętrz (np. jako siatki zabezpieczające i wypełniające balustrady, ale także na elewacjach, terenach zielonych, klatkach schodowych, a nawet jako niebanalny ornament stoisk targowych i biur.

 

siatki zabezpieczające balustrady siatki zabezpieczające balustradyfot. LINPLAST

 

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin?
Wnętrza nowoczesnych mieszkań i obiektów użyteczności publicznej to zaledwie ułamek możliwości, jakie dla architektury stwarza stal nierdzewna. Jednym z trendów XXI wieku jest też tworzenie w przestrzeni zurbanizowanej zielonych enklaw, które nierzadko stają się „płucami” zatłoczonych miast.

 

siatki zabezpieczające balustradyfot. LINPLAST

 

Również tu sprawdzają się konstrukcje linowe, z których tworzone są lekkie i oryginalne stelaże, po których pnie się roślinność. Zielona ściana z roślin może powstać zarówno na elewacji budynku, jak i w ogrodzie, parku czy nawet wewnątrz pomieszczeń. Jak zrobić zieloną ścianę?
– Proponujemy kilka systemów zielonych ścian. Jedną z możliwości są liny poziome i pionowe, rozpięte na konstrukcji wsporczej kotwionej do ścian budynku. Rośliny pięknie będą się też pięły po siatce z lin nierdzewnych czy po panelach wykonanych z profili ze stali nierdzewnej, które wypełnione są siatką z lin nierdzewnych – mówi Mirosław Nasiłowski.

 

siatki zabezpieczające balustrady siatki zabezpieczające balustradyfot. LINPLAST

 

Pnąca się po solidnym i eleganckim oparciu zielona ściana z roślin z biegiem czasu będzie się stawać coraz piękniejsza, rozrastając się i tworząc unikalne i jedyne w swoim rodzaju kompozycje, tworzone z wybranych przez inwestora gatunków.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.linplast.pl

Firma LINPLAST jest obecna na rynku od 1990 roku. Od początku zajmowała się produkcją linek (cięgien) do pojazdów, maszyn i urządzeń oraz półproduktów do produkcji: pancerzy PUSH-PULL, pancerzy spiralnych z drutu płaskiego (tzw. Bowdena), lin powlekanych PCV, poliamidem i polietylenem. Z biegiem czasu oferta poszerzyła się o architektoniczne konstrukcje linowe, które dziś są bardzo ważnym obszarem działalności przedsiębiorstwa. Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów są liczne wyróżnienia i nagrody. W ostatnim czasie firma została laureatem prestiżowego projektu Home Zone – jakość i niezawodność za produkt „Liny nierdzewne”. Nagroda została przyznana przez kapitułę projektu, którą tworzą znane i cenione w środowisku architektonicznym i wnętrzarskim osobistości (m.in. Eva Minge, Natalia Nguyen, Maja Popielarska, Damian Urbańczyk, Anna Popek). Wręczenie nagrody odbędzie się podczas uroczystej gali 29 listopada 2017 roku w Pałacu Kultury i Nauki.

03-690 Warszawa, ul. Pszczyńska 30a, woj. mazowieckie
tel. +48 22 679 11 76, +48 789 251 764,