Ekspres przelewowy – czym się charakteryzuje?

Ekspres przelewowy kojarzymy z amerykańskich filmów – kelnerka, chodząc od stolika do stolika z dzbankiem kawy, dolewa klientom kolejne dolewki ich napoju. W tym obrazie zawiera się największy atut tego rodzaju ekspresu: możliwość przygotowania większej ilości kawy naraz!

Jak działa ekspres przelewowy? Podgrzewana w zbiorniku woda jest przelewana, jak sama nazwa urządzenia wskazuje, przez zmieloną kawę umieszczoną filtrze. Tak powstaje ulubiony napój wielu kawoszy!

Mocną stroną tego rozwiązania jest duża ilość kawy, którą możemy jednorazowo zaparzyć, a także fakt, że dzięki funkcji utrzymania ciepła, bez większego problemu skorzystamy z dolewki.

Do zalet tego urządzenia można również zaliczyć jego niską cenę, zwłaszcza jeśli porównamy ją z kosztami zakupu automatycznego ekspresu ciśnieniowego.

Jakie są minusy? Fakt, że w ten sposób przygotujemy tylko czarną kawę – miłośnicy cappuccino muszą obejść się smakiem. Kawa przygotowana w ekspresie tego rodzaju jest również mniej aromatyczna niż ta z ekspresu ciśnieniowego.

Czy mimo to warto zainwestować w takie rozwiązanie? Jeśli lubimy kawę bez mleka, pijemy jej sporo – będzie to wybór wart rozważenia. Zwłaszcza, że mamy dość duży wpływ na to, jak kawa będzie smakować – wchodzimy tutaj jednak w tajniki doboru odpowiednich ziaren i właściwego ich zmielenia. Kawosze chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami na specjalnych grupach dyskusyjnych i forach.

Ekspres ciśnieniowy – jakie są rodzaje?

Gdy mówimy „ekspres ciśnieniowy”, z dużą dozą prawdopodobieństwa mamy na myśli automatyczny ekspres ciśnieniowy, w którym ulubioną kawę przygotujemy za pomocą wciśnięcia jednego guzika.

Tymczasem chcąc być bardziej precyzyjnym, trzeba zaznaczyć, że pod tym sformułowaniem kryją się następujące sprzęty:

• automatyczny ekspres ciśnieniowy;
• ekspres kolbowy;
• ekspres na kapsułki.

Ten ostatni jest zwykle tanim urządzeniem, w którym kawę przygotujemy dzięki odpowiednim porcjom ukrytym w kapsułkach. Możemy wybierać spośród wielu kaw smakowych, a także – innych napojów, jak kakao czy gorąca czekolada. Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt jednostkowy kawy, jeśli porównamy go z kawą przygotowaną z ziaren.

Ekspres kolbowy wymaga zaś dużego zaangażowania po stronie przygotowującego napój. Zwykle nie mamy tutaj systemu do spieniania mleka – zamiast niego jest dysza pary. Przygotowanie ulubionej kawy, zwłaszcza mlecznej, zwykle zajmuje sporo czasu, jednak kawosze chętnie wybierają rozwiązanie tego typu. Nieprzypadkowo ekspresy w najpopularniejszych kawiarniach działają na tej zasadzie.

W końcu automatyczny ekspres ciśnieniowy – najdroższy ze sprzętów, ale jednocześnie – najłatwiejszy w obsłudze. Ulubioną kawę przygotujemy za pomocą przycisków lub ikonek wyświetlacza LCD. W wielu modelach możemy zapisać ulubione ustawienia dotyczące poziomu wody czy stopnia zmielenia ziaren, by móc wybierać taką kawę, jaką lubimy najbardziej. Zwykle dzięki tego rodzaju sprzętowi przygotujemy kilka lub kilkanaście różnych napojów, w tym wiele kaw mlecznych.

Ekspresy do kawy w sklepie MediaMarkt to bardzo szeroka kategoria produktów. Zanim wybierzemy konkretny model, trzeba określić, jakiego rodzaju sprzętu szukamy. Dobrze poświęcić na to odpowiednią ilość czasu, by wybrać urządzenie, które pozwoli na delektować się ulubioną kawą!

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,