Jakie drzwi do pokoju wybrać? Funkcjonalność to podstawa

Nie da się ukryć, że dla osób, które nie są obeznane z tematem stolarki drzwiowej, wybór drzwi wewnętrznych może okazać się sporym wyzwaniem. Chcąc mu sprostać, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań – odpowiedzi te powinny stać się dla nas wskazówką i pokazać, czego tak naprawdę potrzebujemy. Od czego zacząć?

Pierwszym zagadnieniem jest ustalenie kierunku otwierania drzwi (lewe lub prawe) oraz systemu ich otwierania, czyli tego, czy mają one otwierać się na zewnątrz, czy może do wewnątrz pomieszczenia. Wybór ten zależy w dużej mierze od metrażu danego pokoju oraz tego, czy w pobliżu drzwi znajdują się większe meble, np. szafa.

Kolejna kwestia techniczna, która również wpływa na funkcjonalność naszych drzwi, to ich rodzaj oraz zastosowanie dodatkowego przeszklenia. Do dyspozycji mamy przede wszystkim klasyczne drzwi z tradycyjnie otwieranym skrzydłem drzwiowym, modele składane oraz drzwi przesuwne. To, na którą z opcji się zdecydujemy, również powinno być uzależnione głównie od powierzchni dostępnej w pokoju, rodzaju pomieszczenia oraz funkcji, jaką dane drzwi mają pełnić w naszym wnętrzu. Dla przykładu, jeśli zależy nam na doskonałej izolacji akustycznej, warto zdecydować się na drzwi zamykane i pozbawione przeszkleń. Tam, gdzie mają one jednak pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną, możemy pokusić się o drzwi przesuwne lub te z efektownym przeszkleniem.

Stylistyka i kolor drzwi wewnętrznych – co sprawdzi się najlepiej?

Aspekty techniczne to jedno, jednak nie zapominajmy, że drzwi wewnętrzne mają również za zadanie zdobić wystrój naszych wnętrz oraz wprowadzać do nich wyjątkowy klimat. Z tego powodu wybierając stolarkę drzwiową do mieszkania, warto zwrócić uwagę na jej kolor oraz styl, w jakim utrzymane zostały dane drzwi. Wbrew pozorom nie musimy decydować się na ten sam model drzwi wewnętrznych we wszystkich pomieszczeniach. Ważne jest jednak, by każdy z elementów był odpowiednio dopasowany do wyglądu ścian oraz podłogi. Co ciekawe, możemy tu zdecydować się nie tylko na zasadę podobieństwa, ale i kontrastu, co jest szczególnie polecane do nowoczesnych wnętrz.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli lubimy odważne zestawienia architektoniczne, dębowe panele podłogowe warto połączyć z białymi ścianami oraz drzwiami w mocnym, wyrazistym kolorze, np. żółtym lub zielonym. W przypadku minimalistycznych aranżacji dobrym wyborem będzie natomiast taki model drzwi, który wtopi się w kolorystykę ścian lub podłogi, np. białe drzwi z ukrytą ościeżnicą zestawione z białą ścianą i jasną podłogą. A co z wnętrzami klasycznymi? Tutaj zdecydowanie poleca się eleganckie drzwi wewnętrzne utrzymane w tej samej kolorystyce co podłoga i połączone z jasną, beżową ścianą.

Wybór idealnych drzwi wewnętrznych w 3 krokach

Znalezienie odpowiednich drzwi pokojowych nie musi być trudne, jeśli tylko odpowiednio podejdziemy do tego tematu. By uniknąć efektu chaosu w pomieszczeniu i jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń w pomieszczeniu, warto skupić się na trzech czynnikach: wyglądzie drzwi, ich funkcjonalności oraz sposobie otwierania. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, ważne jest zatem, by nasze drzwi były dopasowane do wielkości, stylu i funkcji danego pomieszczenia. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że posłużą nam w doskonałym stanie przez lata.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,