Drążenie tuneli, roboty ziemne, wzmacnianie fundamentów, budowa dróg i mostów, prace szalunkowe, betoniarskie i murarskie, montaż wentylacji i prace wykończeniowe wnętrz, montaż rusztowań przemysłowych, izolacji przemysłowych, konstrukcji stalowych, prace serwisowe… Swój rozbudowany wachlarz usług Multiserwis z Krapkowic świadczy zarówno w kraju, jak i za granicą, ciesząc się dobrymi opiniami na tak wymagających rynkach, jak niemiecki, austriacki, szwajcarski, norweski czy szwedzki.

Swoją działalność przedsiębiorstwo rozpoczęło w 1991 roku pod nazwą Willich Sp. z o.o., nie będąc początkowo rozpoznawalnym dostawcą usług na budowlanych rynkach Europy. W 2000 roku spółka została przejęta przez koncern Rheinhold & Mahla AG, największej grupy w Europie oferującej usługi izolacyjne oraz serwis przemysłowy. Krokiem milowym w rozwoju firmy Multiserwis było przejęcie R&M (Reinhold & Ma­hla) w 2003 r. przez Bilfinger Berger – jeden z najwięk­szych koncernów budow­lanych w Europie.

Stało się to okazją (której firma nie zmarnowała!) do poszerzenia działalności o dziedzinę usług montażowych w budownictwie, w których dotąd nie miała żadnego doświadczenia. Nie byłoby to jednak możliwe bez wypracowanych już wcześniej, sprawdzonych systemów organizacji i logistyki, a także – zaangażowania wykwalifikowanej kadry pracowników.

fot. MULTISERWIS

Drążenie tuneli

Od budowy pierwszego tunelu w austriackim Tyrolu (w Brixlegg) rozpoczęła się prężna działalność w zakresie usług montażowych w budownictwie. Dziś jedną z najtrudniejszych specjalności Multiserwis w tym obszarze są prace związane z drążeniem tuneli i robotami ziemnymi. Ta trudna praca pod ziemią, często w górzystych terenach, wymaga ogromnych kompetencji, doświadczenia, jak również specjalistycznego sprzętu.

Do drążenia tuneli wykorzystane są specjalne maszyny drążące najnowszej generacji tzw. TBM (Tunnel Boring Machine) powierzone firmie przez klienta. Posiadają one tarczę drążącą o średnicy dochodzącej do 15 m, a sama maszyna może osiągnąć długość do 120 m.

fot. MULTISERWIS

Praca w tunelach odbywa się również w systemie tradycyjnym NATM (New Austrian Tunneling Method) tzn. drążone są one przez wystrzeliwanie kawałków skały. Jest to najstarsza metoda, ale często jeszcze stosowana w określonych warunkach geologicznych.

Zatrudnione w spółce Multiserwis grupy montażowe mają na koncie m.in. realizację takich zadań, jak drążenie tunelu metodą tradycyjną i wywóz urobku, montaż, obsługa oraz konserwacja maszyny wiertniczej TBM, obsługa linii produkcji segmentów i węzłów betoniarskich, logistyka i transport prefabrykatów do tuneli. Specjalnością firmy jest wykonywanie szalunków (standardowych lub deskowań systemowych) oraz obsługa specjalistycznych szalunków mobilnych. Zakres oferowanych przez Multiserwis prac obejmuje ponadto roboty związane z wykończeniem infrastruktury tunelu, są to prace elektryczne, instalacyjne, ślusarskie, a także montaż szyn kolejowych, kabli itp. Firma montuje ponadto izolacje przeciwwodne w tunelach.

Jedną z flagowych wykonywanych przez Multiserwis prac tego typu jest budowa jednego z najdłuższych tuneli w Austrii – Koralmtunnel o długości 32,9 km, który wchodzi w skład liczącej 130 km linii kolejowej „Koralmbahn”, łączącej Graz i Klagenfurt.

fot. MULTISERWIS

Eksperci do zadań specjalnych

Roboty ziemne, drążenie tuneli i prace montażowe w budownictwie – wśród nich również bardzo trudne i nietypowe – firma Multiserwis wykonuje jako podwykonawca dla największych koncernów budowlanych, realizujących duże inwestycje budowlane w Europie.

Firma już od lat stosuje elastyczną politykę personalną dopasowaną do aktualnych potrzeb konkretnego projektu. Dysponuje wysoko wyspecjalizowanymi grupami montażowymi, a ścisła współpraca z klientem pozwala na wdrażanie rozwiązań optymalnych w danych warunkach. Multiserwis oferuje ponadto możliwość przejęcia nadzoru nad zarządzaniem zasobami ludzkimi, zapewniając sprawną koordynację różnych zadań na budowie, co przekłada się zarówno na pełne bezpieczeństwo (ekonomiczne i socjalne) zatrudnionych osób, jak i utrzymanie odpowiedniej wydajności i terminowości.

fot. MULTISERWIS | Budowa najwyższego budynku w dzielnicy biznesowej w Frankfurcie nad Menem, gdzie zaangażowani są pracownicy Multiserwis.

Obecnie Multiserwis zatrudnia ponad 3500 osób (w siedzibie w Krapkowicach oraz na budowach w całej Europie), które specjalizują się w różnego rodzaju pracach, takich jak roboty ziemne, usługi montażowe, budowa dróg i mostów, drążenie tuneli, montaż izolacji przemysłowych, montaż rusztowań przemysłowych i wiele innych.

Dobre opinie zleceniodawców sprawiają, że wraz ze wzrostem ilości powierzanych spółce zadań, Multiserwis regularnie powiększa też własną kadrę, starając się elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby rynku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.multiserwis.com.pl

47-300 Krapkowice, ul. Prudnicka 40 , woj. opolskie
tel. + 48 77 40 09 100÷101,