Czy potrzebujemy pozwolenia budując garaż tymczasowy?
W sytuacji kiedy potrzebujemy tymczasowego garażu lub „składziku” na krótki okres, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. W 2016 roku możemy skorzystać z prawa, które zgodnie z ustawą o prawie budowlanym (Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm. – pr. bud.) mówi, że inwestor ma możliwość zrealizowania takiego obiektu na podstawie samego zgłoszenia. W takim wypadku garaż rozumiany jest jako obiekt tymczasowy lub gospodarczy służący do postoju pojazdu. Tak definiowany garaż musi być (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 pr. bud) nietrwale związany z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od daty rozpoczęcia budowy określonej w zgłoszeniu. Chcąc postawić garaż na czas dłuższy niż 120 dni, musimy uzyskać pozwolenie na budowę.

 

garaż blaszany bez pozwolenia na budowę 2016 garaż blaszany bez pozwoleniafot. Wojstal

 

Kiedy garaż budowany na długi czas nie wymaga pozwolenia?
W 2016 roku postawienie garażu na długi czas bez pozwolenia umożliwia nam nowy przepis o wznoszeniu budynku gospodarczego przeznaczonego do wykorzystywania jako garaż. Musi on spełniać wymogi art. 29 ust. 1 pkt 2 pr. bud., czyli być obiektem wolno stojącym, o powierzchni zabudowy do 25 mkw. Ważne jest także to, że łączna liczba takich obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. działki. Budowa takiego garażu nie wymaga zatem pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko zgłoszenie właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud.).

 

eurogaraż bez pozwoleniafot. Wojstal

 

Jak sprawnie przeprowadzić budowę garażu blaszanego?  
Decydując się na garaż bez pozwolenia na budowę, nie możemy przeprowadzić poważnych prac budowlanych. Dlatego najłatwiejszym wyjściem z tej sytuacji będzie skorzystanie z oferty producenta garaży blaszanych. Jednym z nich jest firma Wojstal.

– Nasze garaże, dzięki modułowej i lekkiej konstrukcji nie wymagają dużego nakładu pracy i finansów. Właściwie każdy może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo osoby, nawet z minimalnymi umiejętnościami, mogą wraz z pomocnikiem sami zrealizować montaż takiego obiektu – mówi Wojciech Czepiel, właściciel firmy Wojstal.

 

garaż blaszany halafot. Wojstal

 

Garaż blaszany można posadowić na wylewce betonowej, na bloczkach, fundamencie, lub na stopach betonowych. Pierwsze wyjście jest na pewno odpowiedniejsze dla inwestorów, którzy nie planują przenoszenia garażu w przyszłości. Drugie znajdzie zwolenników wśród osób, które w przyszłości planują reorganizację terenu wokół nieruchomości lub potrzebują garażu tylko na określony czas.

 

garaże bez pozwolenia 2016fot. Wojstal

 

Jakie rozwiązania oferuje firma Wojstal?
Firma Wojstal proponuje blaszane garaże w dwóch wariantach.
Pierwszy to garaż blaszany na konstrukcji stalowej, pomalowanej farbą podkładową, pokrytej blachą ocynkowaną ogniowo lub akrylową pierwszego gatunku. Blacha mocowana jest do konstrukcji nitami, natomiast gotowe elementy skręcane są ze sobą za pomocą śrub. Garaż w wersji standardowej wyposażony jest w bramę dwuskrzydłową, zamek z kluczami, dwa rygle oraz uchwyty na dwie kłódki. Poza wersją standardową klient ma również możliwość domówienia bramy uchylnej, dodatkowych drzwi, okien, zmiany gabarytów, oraz konstrukcji dachu. W konfiguracji i wycenie garażu pomaga automatyczny kalkulator. Firma Wojstal poza typowymi rozwiązaniami realizuje również indywidualne projekty klientów.

 

wojstal skrzynie na rowery fot. Wojstal

 

Drugą opcją garaży w ofercie firmy Wojstal są eurogaraże. Konstrukcja wykonana jest z profili zamkniętych i otwartych, ocynkowanych ogniowo, spawana metodą MIG/MAG w osłonie Argonu. Dzięki tej metodzie profile konstrukcyjne są odpowiednio połączone, tworząc mocny szkielet garażu. Eurogaraż pokryty jest blachą akrylową (kolory do wyboru według palety) oraz wykończony obróbkami blacharskimi, dzięki którym zyskuje estetyczny wygląd.
Tak jak garaże o konstrukcji stalowej, eurogaraże również mogą być konfigurowane i wyceniane poprzez automatyczny kalkulator dostępny na stronie producenta.

Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość wykonania, mocna stabilna konstrukcja, a ponadto rozsądna cena – mówi Wojciech Czepiel – Dbamy o jakość produkcji, wykorzystując materiały pierwszego gatunku produkcji polskiej lub włoskiej huty. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży i ciągle wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dlatego rozszerzyliśmy naszą ofertę o szereg produktów ogrodowych takich jak schowki, boxy i skrzynie.

Z ofertą garaży firmy Wojstal można zapoznać się na stronie: www.producentgarazy.pl

Kontakt z firmą Wojstal pod numerem telefonu: 18 332 00 18 lub 604 98 51 56

 

34-623 Szczyrzyc, Szczyrzyc 115, woj. małopolskie
tel. +48 183 320 018, 604 985 156,