Obecnie budowa domu nie trwa kilka lat, a przez to nie wymaga utrzymywania kolejnych ekip budowlanych przez kilka kolejnych sezonów. Dzięki temu inwestycja jest tańsza, a sam dom – jeśli jest dobrze pomyślany – będzie energooszczędny. Takie są właśnie domy budowane w technologii szkieletowej.

 

domy energooszczędne i pasywne domy energooszczędne i pasywnefot. WASCOVILLA

 

Dlaczego dom powinien być energooszczędny?
Najprostsza odpowiedź na to pytanie jest taka: dom powinien być energooszczędny, aby jego właściciel nie musiał przez całe lato odkładać na ogrzewanie zimą. Jednak prawda jest taka, że energooszczędność wymuszają w trosce o środowisko naturalne już także przepisy prawa budowlanego.

 

domy energooszczędne i pasywne domy energooszczędne i pasywnefot. WASCOVILLA

 

Dom energooszczędny to przede wszystkim dom, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest o ponad 50% niższe niż w domu standardowym (dom energooszczędny – 70kWh/m2/rok, dom standardowy – 160 kWh/m2/rok). Już z samego założenia widać, to ogromna oszczędność. Taki dom zazwyczaj jest projektowany jako prosta w konstrukcji bryła, odpowiednio przeszklona i docieplona za pomocą najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Okna, drzwi i dach musza mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, minimalizujący straty. Przez to, że dom energooszczędny musi być szczelny (należy dążyć do eliminacji wszelkich mostków termicznych), każdy dom energooszczędny jest wyposażony w odpowiednio dobrany system wentylacji. Sama konstrukcja domu sprawia, że przez cały rok panuje w nim optymalna temperatura. Źródłem ciepła w energooszczędnym domu są nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności (kocioł kondensacyjny, pompa ciepła). Grzejniki powinny mieć jak najmniejszą pojemność wodną, a rury muszą być dobrze zaizolowane.

 

domy energooszczędne i pasywne domy energooszczędne i pasywnefot. WASCOVILLA

 

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?
Dom pasywny to również dom energooszczędny, tylko w jeszcze lepszym wydaniu. Wymagania dotyczące ograniczenia zapotrzebowania na ciepło są jeszcze bardziej wygórowane, a rozwiązania technologiczne jeszcze nowocześniejsze. Taki dom co do zasady jest jednorodną bryłą, z jedno- lub dwuspadowym dachem. Dom pasywny jest pozbawiony mostków termicznych, a okna i drzwi mają współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,8 W/(m2*K). Ponadto, południowa ściana domu powinna być maksymalnie przeszklona, a duże przeszklenia muszą być wyposażone w specjalne osłony. Jednak co najważniejsze, do ogrzewania domów pasywnych wykorzystuje się instalację wentylacji mechanicznej. Nawiewane do pomieszczeń powietrze podgrzewa się nagrzewnicą elektryczną lub pompą ciepła. Źródłem energii może być też promieniowanie słoneczne, energia geotermalna oraz ciepło wydzielane przez domowników.

 

domy energooszczędne i pasywne domy energooszczędne i pasywnefot. WASCOVILLA

 

Czy dom w technologii szkieletowej może być energooszczędny lub pasywny?
Oczywiście, że może. Domy w technologii szkieletowej, budowane przez firmę WASCOVILLA spełniają wszystkie – nawet najbardziej rygorystyczne – wymagania stawiane domom energooszczędnym, a nawet pasywnym. Jednak najważniejsza w domach szkieletowych jest sama technologia ich wznoszenia. Szybko, tanio, bezpiecznie – takie są domy szkieletowe. Cała konstrukcja produkowana jest w fabryce, a na plac budowy przyjeżdżają już gotowe elementy, które wykwalifikowana ekipa składa prawie jak klocki. Dzięki temu wyeliminowana zostaje większość ludzkich pomyłek, takich jak źle docięte elementy, nieprawidłowo obmierzone kąty czy źle dopasowane części. Oprócz fundamentów, cały dom wznoszony jest w technologii suchej, wiec ekipa może pracować bez względu na warunki atmosferyczne. Dom szkieletowy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się nowoczesności, kalkulują rozsądnie i szukają optymalnych rozwiązań.

 

domy energooszczędne i pasywne domy energooszczędne i pasywnefot. WASCOVILLA

 

WASCOVILLA – pełne wsparcie inwestora!
Na rynku polskim funkcjonuje wiele firm zajmujących się budową domów w technologii szkieletowej, ponieważ to coraz bardziej popularny i coraz lepiej sprawdzony system budowlany. Jednak tylko nieliczne spośród firm oferują tak kompleksowe wsparcie klienta jak WASCVIVILLA, która ma własne biuro projektowe. Przedstawiciele firmy towarzyszą inwestorowi od samego początku – od etapu projektu, poprzez uzyskania pozwolenia na budowę, aż do momentu zamieszkania w nowym domu. Jeśli szukasz solidnego i doświadczonego wykonawcy, koniecznie odwiedź stronę www.wascovilla.pl.

76-100 Sławno, Stary Kraków/Kanin 17 k. Sławna , woj. zachodniopomorskie
tel. 59 810 82 99, 604 160 376,