Domy szkieletowe i prefabrykacja konstrukcji dachowych

Prefabrykacja domów i dachów – szybko, tanio, dokładnie

Moda na niektóre materiały budowlane lub trendy mija już po jednym sezonie, podczas gdy inne wyroby są stosowane od lat i cieszą się niesłabnącą popularnością. W tej drugiej grupie z pewnością znajduje się najbardziej uniwersalny surowiec – drewno, które wciąż wykorzystywane jest do wznoszenia domów w technologii szkieletowej czy do produkcji wiązarów dachowych. O możliwości w tym zakresie pytamy Bartłomieja Jaworskiego z firmy PARTNER ze Szczecina.

Prefabrykacja się opłaca

Lider Budowlany: Jak wygląda obecnie sytuacja budownictwa prefabrykowanego w Polsce?
Bartłomiej Jaworski: Popularna od wielu lat w Europie Zachodniej, USA czy Kanadzie prefabrykacja konstrukcji dachowych i domów szkieletowych jest coraz częściej wybierana przez klientów w Polsce. Takie konstrukcje powstają w wyspecjalizowanych fabrykach, wyposażonych w nowoczesne maszyny i oprogramowanie komputerowe. Następnie jako gotowe elementy są przewożone na plac budowy i montowane.

Lider Budowlany: Proszę powiedzieć, co zdaniem Pana jako specjalisty od konstrukcji prefabrykowanych – domów szkieletowych, więźby dachowej – jest największą zaletą takiego rozwiązania?
Bartłomiej Jaworski: Dla naszych klientów ogromne znaczenie ma cena wyrobu finalnego, co jest oczywiście zrozumiałe. Konstrukcje prefabrykowane często są tańsze niż wykonywane na budowie, również z uwagi na krótszy czas zaangażowania ekipy budowlanej. Poza tym są one bardzo dokładnie zwymiarowane, a ścisłe normy dotyczące tego typu budownictwa sprawiają, że powstaje ono z najwyższej jakości tarcicy. Nie mówiąc już o tym, że prefabrykacja znacznie skraca czas oczekiwania na wymarzony dom.

 

prefabrykacja domów i dachów partner prefabrykacja domów i dachów partnerfot. PARTNER

 

Wiązary dachowe bez strat materiałowych

Lider Budowlany: Jakie realne oszczędności wynikają z zakupu prefabrykowanych wiązarów dachowych?
Bartłomiej Jaworski: Oszczędności zyskamy na samym montażu, który może przeprowadzić jedna z polecanych przez nas ekip, firma budowlana obecna od samego początku budowy domu lub sam inwestor z pomocą kilku osób, gdy buduje się systemem gospodarczym. Zastosowanie takiej konstrukcji pozwala też zaoszczędzić na budowie drogiego stropu betonowego jako ostatniej kondygnacji budynku lub pomiędzy dwoma kondygnacjami w przypadku poddasza użytkowego. Tę funkcję przejmuje dolny pas konstrukcji dachowej. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na więźbę tradycyjną często narzekają na pękanie montowanych do nich płyt kartonowo-gipsowych. Taki problem nie występuje w przypadku prefabrykacji, gdzie do produkcji wiązarów stosuje się drewno suszone komorowo. To oczywiście kolejna oszczędność, która pojawia się już na etapie samej eksploatacji budynku.

 

prefabrykacja domów i dachów partner prefabrykacja domów i dachów partnerfot. PARTNER

 

Lider Budowlany: A jak kształtują się ceny samych materiałów?
Bartłomiej Jaworski: Cenę zakupu prefabrykowanych wiązarów dachowych można umieścić w widełkach od 30 do nawet 65 zł netto za metr kwadratowy powierzchni dachu, w zależności od stopnia skomplikowania dachu oraz innych czynników wpływających na jej koszt. Warto przy tym pamiętać, że wiązary i tradycyjne więźby są projektowane z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego, które wykonuje wszystkie obliczenia dotyczące obciążeń, wytrzymałości i wskazuje przekroje drewna oraz wymiary płytek kolczastych, jakie należy wykorzystać w produkcji każdego kolejnego wiązara. Następnie są one wycinane przy pomocy numerycznie sterowanych pił, które maszynowo wykonują wszystkie cięcia i połączenia ciesielskie – zaciosy, gniazda, czopy itp. W efekcie minimalizujemy ryzyko błędów w obliczeniach, a tym samym nie tylko unikamy strat materiału, ale i wykorzystujemy go w sposób najbardziej optymalny z możliwych.

 

prefabrykacja domów i dachów partner prefabrykacja domów i dachów partnerfot. PARTNER

 

Domy drewniane w technologii szkieletowej

Lider Budowlany: Firma PARTNER oferuje również domy drewniane, wykonywane w technologii szkieletowej, które są nie tylko modne, ale zapewniają też wysoki komfort mieszkańcom.
Bartłomiej Jaworski: Nie od dziś wiadomo, że drewno to odnawialny, ekologiczny i najbardziej przyjazny człowiekowi materiał budowlany. Wznoszone z niego budynki są jednak nie tylko przytulne, ciepłe i zdecydowanie zdrowsze od domów murowanych. Są one także energooszczędne, a rachunki za ogrzewanie mogą w nich być nawet o 30% niższe niż w tradycyjnych domach. Dzięki niskiej akumulacji cieplnej ścian nawet w najzimniejsze dni będzie ciepło i przytulnie, ponieważ prawie cały przekrój ściany stanowi warstwa izolatora – wełny mineralnej o współczynniku przenikalności cieplnej U < 0,16 W/m²K.

Lider Budowlany: Oprócz niewątpliwych zalet domów z drewna, o których Pan wspomniał, co jeszcze wpływa na ogromną popularność tego typu budownictwa?
Bartłomiej Jaworski: Nie bez znaczenia jest tu też czas budowy. Ściany i szkielet takiego domu powstają w fabryce, przez co domy w technologii szkieletowej buduje się błyskawicznie, a średni czas realizacji całego budynku to około 2 miesiące. Dzięki prefabrykacji możliwe jest prowadzenie budowy nawet zimą, przez co wydłużamy sezon budowlany. A sam obiekt jest gotów do zamieszkania praktycznie zaraz po zakończeniu budowy. Poza tym w razie potrzeby z łatwością można później taki dom rozbudować – bez utraty jego właściwości użytkowych.

 

prefabrykacja domów i dachów partner prefabrykacja domów i dachów partnerfot. PARTNER

 

Lider Budowlany: Obok zaawansowanej technologii produkcji na jakość oferowanych wyrobów z pewnością wpływa też jakość samych materiałów. Jak wygląda to w Państwa firmie?
Bartłomiej Jaworski: Oczywiście najważniejszym elementem jest drewno – w naszym zakładzie to tarcica pochodzenia skandynawskiego – które starannie sortujemy na specjalnych maszynach, suszymy komorowo do wilgotności maksymalnie 18%, a następnie strugamy, co daje mu ognioodporność oraz zabezpiecza przed owadami. Taka technologia obróbki sprawi, że drewniany dom posłuży nam przez długie lata.

Więcej informacji na stronie www.partner.szczecin.pl

 

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,


Liczba odwiedzin: 1472 | Data publikacji: 2015-10-22

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
15.07.2019 | Domy drewniane
Wiązary dachowe drewniane to coraz chętniej wybierana...
16.01.2015 | Domy drewniane
Prefabrykacja, czyli przygotowywanie gotowych do złożenia elementów...
Pozornie wydawać by się mogło, że konstrukcje...
Nowoczesne technologie produkcji prefabrykowanej więźby dachowej to...
Firma Conexx®, specjalizująca się w budowie hal...
Konstrukcje coraz większej ilości dachów domów jednorodzinnych...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów...
We współczesnym świecie coraz więcej produktów wykonuje...
Wiązary dachowe, domy szkieletowe, drewniane nadbudowy dachów...
Wraz ze wzrostem świadomości na temat obróbki...
23.12.2020 | Domy ekologiczne
Krótki czas realizacji i przystępna cena całej...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
05.08.2019 | Domy ekologiczne
W Polsce wokół domów z prefabrykatów narosło...
Budownictwo energooszczędne to przyszłość – takie zdanie...
14.06.2016 | Domy drewniane
Prefabrykacja konstrukcji drewnianych to metoda wznoszenia domów...
29.11.2013 | Domy drewniane
Budowa domu to proces zwykle długi i...
26.02.2021 | Domy prefabrykowane
Energooszczędność to aktualnie bardzo ważny temat, zwłaszcza...
Budowane dziś nowoczesne domy drewniane całoroczne to...
19.05.2020 | Domy drewniane
Choć w Polsce uświęcone tradycją budownictwo murowane...
14.05.2020 | Domy drewniane
Drewno jest najlepszym materiałem budowlanym, jakim natura...
23.10.2019 | Domy prefabrykowane
Szybko, ekologicznie, za niską cenę… w ten...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: prefabrykowane dachy, prefabrykowane domy, dom szkieletowy, konstrukcja dachowa
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy