Lider Budowlany: Tolbrux jest jedną z nielicznych na polskim rynku firm, która podejmie się realizacji nawet najbardziej nieszablonowych zadań. Jest to dość nietypowe podejście, bo jeśli rozejrzeć się wokół, to galerie kostek brukowych są dość powtarzalne. Dominuje symetria, monotonia kolorystyczna. Tak  jakby architekci i projektanci nie przykładali do tego aspektu planowania przestrzeni należytej wagi.
Tomasz Tołwiński: Aranżacje kostki przed domem nie muszą być nudne, bo przecież podjazd z kostki jest równie ważnym elementem dekoracyjnym i wizytówką domu, co elewacja czy równo przystrzyżony trawnik.
Rzeczywiście jeszcze do niedawna kostka brukowa przed domem była elementem typowo praktycznym – trzeba było urządzić jakoś podjazd, zaplanować dojście do domu tak, aby nie brodzić w błocie. Dziś ta sytuacja się zmienia, bo przecież jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że w ciekawie zaaranżowanej przestrzeni żyje się lepiej i bardziej komfortowo. O ile więc walory praktyczne kostki brukowej czy granitowej są wciąż nie do przecenienia, o tyle też coraz więcej osób wykorzystuje te materiały tak, aby dać upust własnej kreatywności i wyobraźni.

 

kostka brukowa wokół domu kostka brukowa wokół domufot. Tolbrux

 

Lider Budowlany: Mimo tych zmian i coraz większej świadomości aranżacyjnej Polaków, wbrew pozorom wcale nie jest łatwo znaleźć firmę, która podejmie się ułożenia kostki brukowej przed domem we wzory nietypowe. Z czego to wynika?
Tomasz Tołwiński: Ułożenie kostki w wyszukany wzór jest z pewnością bardziej czasochłonne i wymaga większego nakładu pracy. Nie mówiąc już o tym, że liczy się też w tym przypadku zmysł artystyczny. Z tego powodu nie każda firma zgodzi się podjąć takie wyzwanie. W naszym portfolio jest już sporo realizacji bardzo nietuzinkowych, a z kolorowej kostki granitowej układaliśmy już motyle, konie, logo dla firm, lwa czy słonie itp.

 

kostka brukowa wokół domu kostka brukowa wokół domufot. Tolbrux

 

Lider Budowlany: Czy wszystkie te projekty powstają w głowach klientów, czy to raczej Państwo proponują wzory?
Tomasz Tołwiński: Wszystko zależy od osoby zlecającej nam wykonanie usługi. Czasami klient bardzo dokładnie wie, czego chce i po naszej stronie leży tylko solidne, rzetelne wykonanie powierzonego zadania. Czasem jednak zdarza się, że osoba planująca ułożenie kostki brukowej granitowej lub kostki betonowej chciałaby, aby wzór wyróżniał się na tle dość powszechnej, symetrycznej klasyki. Wówczas podsuwamy różne pomysły, przygotowujemy projekty, próbujemy zainspirować klienta. Większość osób trafia do nas z polecenia i nie jest rzadkością, że ktoś przychodzi z prośbą o wykonanie realizacji podobnej do tej, jaką przygotowywaliśmy już wcześniej.

 

kostka brukowa wokół domu kostka brukowa wokół domufot. Tolbrux

 

Lider Budowlany: Czy na nietypowe aranżacje kostki przed domem decydują się tylko osoby prywatne? Czy otrzymują też Państwo zlecenia od deweloperów albo właścicieli sklepów, galerii, centrów handlowych, przestrzeni przemysłowych?
Tomasz Tołwiński: W przeważającej mierze na takie śmiałe rozwiązania decydują się prywatni odbiorcy naszych usług. Jednak w swoim portfolio mamy również realizacje dla deweloperów, obiektów użyteczności publicznej. Układamy kostkę na parkingach, placach manewrowych, drogach, chodnikach. Kostka brukowa granitowa i kostka brukowa Polbruk (betonowa) stwarzają ogromne możliwości, a my nie boimy się żadnych wyzwań. To świetne rozwiązanie dla firm, które – aby wzmocnić efekt marketingowy już na starcie – mogą np. przed swoją siedzibą ułożyć z kostki brukowej własne logo.

 

kostka brukowa wokół domu kostka brukowa wokół domufot. Tolbrux

 

Lider Budowlany: Estetyka i śmiałość aranżacji to jeden z aspektów zagadnienia, jakim jest podjazd z kostki czy kostka brukowa wokół domu. Jak wygląda techniczna strona?
Tomasz Tołwiński: To oczywiście równie istotny czynnik. Liczą się przecież nie tylko wizualne walory projektu, ale także przewidywane obciążenie nawierzchni, ewentualna konieczność zamontowania odwodnienia, staranne wykonanie podbudowy stabilizującej grunt. Większość tych prac wymaga zastosowania profesjonalnych maszyn: koparek, ładowarek czołowych, ciężarówek, układarek do kostki przemysłowej, zagęszczarek. Kostka na podjazd, kostka brukowa przed domem czy na parkingu musi być ułożona nie tylko w ciekawy wzór, ale również dobrze pełnić swoją rolę. Dzięki ponad piętnastoletniemu doświadczeniu, a także bogatemu zapleczu technologicznemu mogę śmiało powiedzieć, że udzielana przez nas gwarancja zawsze ulega przeterminowaniu ze względu na nienaganną jakość naszych prac.

 

kostka brukowa wokół domu kostka brukowa wokół domufot. Tolbrux

 

Lider Budowlany: Czym zajmują się Państwo obecnie? Czy realizują Państwo jakieś większe zlecenie?
Tomasz Tołwiński: Tak, w tej chwili bierzemy udział w realizacji inwestycji dla firmy SKANSKA przy rozbudowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ulicy Stanisławowskiej we Wrocławiu. Zlecenie jest o tyle ciekawe, że obok ułożenia kostki brukowej na drogach i parkingach zajmujemy się też szeroko rozumianym zagospodarowaniem przestrzeni, co obejmuje również obszary zieleni i ścieżki.

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę.

Ze szczegółową ofertą firmy oraz galerią wzorów z kostki brukowej można zapoznać się na stronie: www.tolbrux.pl

 

55-200 Oława, Tęczowa 24, woj. dolnośląskie
tel. 501246018,