Od stycznia 2017 r. zmieniły się wartości wskaźnika EP, czyli rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzania każdego metra kwadratowego powierzchni budynku. Dla budynku jednorodzinnego musi być niższa niż 95 kWh/(m2rok). W związku z tym zmieniają się dopuszczalne izolacyjności zarówno ścian, jak i okien oraz dachów – płaskich i skośnych.

 

jak ocieplać dach skośny climowoolfot. climowool

 

Dach – zarówno płaski, jak i skośny – musi być teraz cieplejszy. Wartość współczynnika przenikania ciepła (Uc) dla dachu skośnego nie może przekroczyć 0,18 W/(m2K). Dla przypomnienia – do końca 2016 dopuszczalne Uc wynosiło 0,20 W/(m2K). Jednak za cztery lata (w 2021 roku) wartość współczynnika zmniejszy się o kolejne 0,03 W/(m2K). Jakie skutki praktyczne niesie za sobą zaostrzenie się obowiązujących przepisów?

Jakie przepisy obowiązują od 1 stycznia 2017 roku? Z pozoru zmiana jest nieznaczna – z 0,20 do 1,8 W/(m2K), czyli mniej więcej 10%. Biorąc jednak pod uwagę mocno wyśrubowane wymagania inwestorów, liczących każdą złotówkę, trzeba będzie ponownie przekalkulować wiele kosztorysów izolacji dachów, strychów i poddaszy.

 

jak ocieplać dach skośny climowoolrys. climowool

 

Co ta zmiana znaczy dla wykonawców? Czy będzie trzeba stosować inne rozłożenie grubości wełny, żeby sprostać normom i żeby ocieplenie poddasza było cieplejsze? Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów, które już teraz spełniają nowe parametry, bez konieczności układania grubszej warstwy termoizolacji.

Najpopularniejszym, tradycyjnym materiałem izolacyjnym do dachów skośnych jest wełna mineralna. Aby zapewnić przepisowe Uc, należy ją układać w 2 warstwach o łącznej grubości 30 cm. Na taką grubość zwykle składają się dwie warstwy wełny – pierwsza ułożona pomiędzy krokwiami, a druga pod nimi. Takie rozwiązanie izolacji poddasza od lat uchodzi za optymalne. Wełna mineralna climowool to materiał niepalny i łatwy w aplikacji. Zróżnicowane grubości oraz precyzyjnie określony współczynnik przewodzenia ciepła pozwalają na wybranie produktu odpowiedniego do potrzeb oraz w optymalny sposób spełniającego najnowsze normy cieplne.

 

jak ocieplać dach skośny climowoolfot. climowool

 

Maty z mineralnej wełny szklanej climowool przeznaczone do izolacji poddasza występują w 3 wariantach: DF1, DF35 i DF33. Różnią się przede wszystkim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego: [lambda] = 0,039, 0,035 lub 0,033 W/(m x K). Przy zastosowaniu wełny mineralnej climowool DF1 o współczynniku lambda 0,039 na pierwszą warstwę ocieplenia o grubości 15 cm i drugą również o grubości 15 cm otrzymujemy współczynnik przenikania ciepła Uc o wartości 0,15 W/(m2K). Przy zastosowaniu wełny climowool DF35 o współczynniku lambda 0,035 na obu warstwach o tych samych grubościach obniżamy współczynnik Uc do 0,138 W/(m2K). Najlepsze parametry uzyskuje jednak wełna climowool DF33 o współczynniku lambda 0,033, gdzie stosując odpowiednio grubości 15 cm i 15 cm, współczynnik Uc wynosi 0,132 W/(m2K). Warto już teraz, przed kolejnymi zmianami w 2021 roku, przyzwyczaić się do stosowania najlepszych rozwiązań i przekonywać do nich inwestorów indywidualnych.

 

jak ocieplać dach skośny climowoolrys. climowool

 

Climowool, marka wełny mineralnej od lat obecna na polskim rynku, zapewnia dostawę swoich produktów pod każdy adres w Polsce w czasie nie dłuższym niż 72 godziny. Climowool jest marką docenianą za niezawodność i transparentność. Od 2012 roku uczestniczy w dobrze znanym całej branży budowlanej programie Rzetelna Firma. Prowadzi szeroko zakrojone programy edukacji oraz wsparcia dystrybutorów i wykonawców, a także popularyzuje tematykę ekologii i energooszczędności, a w szczególności tematykę profesjonalnych ociepleń strychów i izolacji poddaszy.

Więcej na ten temat dowiesz się ze strony: www.climowool.pl

02-134 Warszawa, ul. 1 Sierpnia 6, wejście D, woj. mazowieckie
tel. +48 605 455 792, +48 695 510 872,